Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Třinácté místo v koeficientu je díky Slavii jisté. Pražané už vydělali 216 milionů

Výhra Slavie nad Sevillou a postup do čtvrtfinále Evropské ligy mají pozitivní důsledky i pro domácí nejvyšší soutěž. České týmy nyní mají v národním klubovém koeficientu UEFA jistotu třináctého místa. Červenobílí si po vyřazení španělského favorita rovněž zajistili dalších 1,5 milionu eur (38,5 milionu korun) a za celou sezonu v pohárech vydělali v přepočtu už asi 216 milionů korun.

Fotbalisté Slavie se radují z gólu v síti Sevilly
zdroj: REUTERS autor: David W Cerny

Nejvíce Pražané inkasovali za postup do základní skupiny Evropské ligy, za který si vysloužili 2,92 milionu eur (75 milionů korun). Dalších 570 tisíc eur (14,6 milionu korun) vydělali za každou ze tří výher ve skupině a 190 tisíc eur (4,9 milionu korun) dostali za jednu remízu.

Druhé místo ve skupině jim vyneslo půl milionu eur (12,8 milionu korun) stejně jako účast v úvodním kole vyřazovací fáze. V něm Slavia vyřadila belgický Genk, za což jí připadlo 1,1 milionu eur (28,2 milionu korun). Dalších 1,5 milionu eur pak lídr české ligy vydělal za čtvrteční postup do čtvrtfinále, kam Pražany poslala výhra nad Sevillou 4:3 po prodloužení po skvělém obratu a gólu v předposlední minutě.

Slavia však v odměnách v této pohárové sezoně zdaleka nedosáhla na Plzeň, která přímým postupem do skupiny Ligy mistrů a následnými výsledky stanovila nové české historické maximum. Obhájce ligového titulu, který po třetím místu ve skupině přešel do jarní fáze Evropské ligy a tam vypadl v úvodním kole, vydělal v přepočtu skoro 770 milionů korun.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Slavia Praha – Sevilla

České kluby zároveň mají po čtvrtku definitivní jistotu třináctého místa v žebříčku národních koeficientů UEFA. Chorvaté, jediný pronásledovatel, který měl ještě ve hře nějaký tým, totiž přišli o posledního zástupce Dinamo Záhřeb.

České kluby měly už před osmifinále jistotu první patnáctky žebříčku, která znamená i pro sezonu 2020/21 pět týmů v pohárech a dva zástupce v Lize mistrů. Slavia vedle dvou bodů za vítězství nad Sevillou získala také bonusový bod za postup do čtvrtfinále Evropské ligy. Na dvanáctou a jedenáctou příčku, která může teoreticky přinést přímý postup do Ligy mistrů jako loni Plzni, ale mají české týmy stále výraznou ztrátu přibližně dvou a půl bodu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy