Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2021 Francie

Tribuna Sever: Od rasistického transparentu se distancujeme, stojíme za vedením i hráči

Největší fanouškovské organizace fotbalistů Slavie se distancovaly od fotografie s rasistickým vzkazem záložníkovi Rangers Glenu Kamarovi, kterou v reakci na čtvrteční události během osmifinále Evropské ligy v Glasgow zveřejnili neznámí autoři na sociální síti. Po pachatelích pátrá pražská policie, na niž se začátkem týdne s trestním oznámením obrátilo vedení vršovického klubu.

Fanoušci Slavie na stadionu v Edenu
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Neznámí ultras na fotografii drží nápis s hanlivým vzkazem Kamarovi. Finský záložník tmavé pleti v závěru čtvrtečního utkání obvinil slávistického obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky, své tvrzení však nepodložil žádným důkazem. Český stoper sice připustil, že použil neslušná slova, ale narčení z rasismu stejně jako klub důrazně odmítl. Kamara jej po zápase napadl v tunelu do kabin, podle Slavie je incident zanesen ve zprávě delegáta UEFA.

Slavia rasistickou fotografii od chuligánů odsoudila a označila ji mimo jiné za podraz ke klubu. "Od Slavie jsme dostali trestní oznámení v pondělí cestou místního oddělení. Nicméně my se tím již sami z vlastní iniciativy zabýváme od víkendu," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Autory hanlivého nápisu se snaží najít také sama Slavia.

Kauzu Kúdela vs. Kamara rozebral i Fotbal fokus podcast: 

Fotografii odsoudila i největší fanouškovská sdružení červenobílých Tribuna Sever, kde sídlí "kotel" nejvěrnějších, fanklub či Odbor přátel Slavie. "Tribuna Sever se distancuje od transparentu, nebyl publikován na oficiálních komunikačních kanálech Tribuny Sever, která nemůže nést odpovědnost. Stejně jako ostatní fanouškovské skupiny Slavie za samostatné akce jednotlivců prezentované na sociálních sítích mimo svůj dosah," uvedli v prohlášení.

"Fanklub plně podporuje Slavii, stojíme za vedením i hráči. Odmítáme jakékoliv projevy rasismu, xenofobie a jiných forem nesnášenlivosti," doplnil fanklub červenobílých.

Slavia v Glasgow vyhrála 2:0 a po domácí remíze postoupila do čtvrtfinále. Rangers neunesli průběh utkání a předvedli řadu nesportovních zákroků. Po brutálním faulu Kemara Roofeho musel po hodině hry střídat brankář Ondřej Kolář, který utrpěl zlomeninu v obličeji.

K roztržce došlo v 87. minutě po dalším z nesportovních zákroků Rangers. Kamara obvinil Kúdelu z rasismu poté, co mu český hráč cosi pošeptal.

Případem se zabývá španělský vyšetřovatel UEFA, který už kontaktoval Slavii. Aktuálně shromažďuje materiály, v dalších dnech by měl vést videokonference s aktéry. Za Kúdelu se postavili všichni spoluhráči, trenér Jindřich Trpišovský či kouč reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy