EP Benátky nad Jizerou

St. Gallen připravil Suchého o poháry, v Alkmaaru hořelo

Praha – O podobné překvapení jako fotbalisté Liberce se postaral ve 4. předkole Evropské ligy St. Gallen. Švýcarský outsider vyřadil Spartak Moskva v sestavě s Markem Suchým, když ruský klub dokázal porazit 4:2 na jeho hřišti. V souboji týmů s českými hráči byl úspěšnější Besiktas Istanbul v sestavě se stoperem Tomášem Sivokem, který vyřadil výhrou 2:0 Tromsö Zdeňka Ondráška. Evropskou ligu si zahraje i Václav Kadlec, jeho Frankfurt si poradil s Karabachech. Utkání mezi Alkmaarem a řeckým Atromitosem přerušil požár.

Fotbalisté St. Gallenu se radují z překvapivého postupu
zdroj: ČTK/ITAR-TASS autor: Korotayev Artyom

Spartak vedl již od první minuty, jenže ještě během první půle nechal soupeře otočit skóre na 1:3. Vzhledem k prvnímu zápasu, který skončil remízou 1:1, potřeboval čtvrtý tým posledního ročníku ruské ligy vyhrát. Sedm minut před koncem sice zvládl snížit, ale soupeř vzápětí znovu odskočil na rozdíl dvou gólů.

Prohra 1:2 z Norska nezabránila v postupu Besiktasi, v jehož stoperské dvojici v odvetě pomohl k čistému kontu Sivok. Istanbulský tým k nule přidal dvě branky mezi 52. a 55. minutou a vyhrál 2:0. Ondrášek nastoupil za Tromsö na posledních 19 minut.

V hlavní soutěži si zahraje české duo z Dněpropetrovsku Jan Laštůvka a Ondřej Mazuch, oba při vítězstvím nad estonským Kalju shodně nehráli. V součtu s dnešní výhrou 2:0 postoupil ukrajinský celek celkovým výsledkem 5:1, Plzeň stejného soupeře ve 3. předkole Ligy mistrů vyřadila souhrnným skóre 10:2.

Kadlec se může těšit na poháry

V soutěži se představí i Frankfurt, za který ještě nemohl nastoupit útočník Václav Kadlec, avšak starty za Spartu v předkole mu nebudou bránit hrát zápasy ve skupině. Eintracht k venkovní výhře 2:0 nad ázerbájdžánským Karabachech přidal dnes domácí vítězství 2:1.

Ani trenérská změna nepomohla Stuttgartu, který do odvety místo Bruna Labbadii vedl Thomas Schneider. Porážku 1:2 z Rijeky doma hráči v jeho premiéře téměř zvrátili, když čtvrt hodiny před koncem gólem na 2:1 přiblížil prodloužení Ibiševič, jenže chorvatský celek v poslední minutě zásluhou Mujanoviče vyrovnal a postoupil.

Na zázrak nedosáhl Slask Vratislav s českým trenérem Stanislavem Levým. Po porážce 1:4 v Seville dnes se španělským celkem utrpěl doma ještě těžší debakl 0:5. Podobně dopadl i kouč Dušan Uhrin mladší s Dinamem Tbilisi, které dnes podlehlo Tottenhamu na White Hart Lane 0:3 a celkově dvojzápas prohrálo 0:8.

Zápas v Alkmaaru byl ukončen za stavu 0:1 pro řecký Atromitos. Fanoušci byli evakuováni kvůli požáru, který propukl na střeše stadionu. Duel by se měl dohrát v pátek. Alkmaar první zápas vyhrál 3:1.

Výsledky 4. předkola fotbalové Evropské ligy

Spartak Moskva - St. Gallen 2:4 (1:3), první zápas: 1:1, postoupil St. Gallen; Rubin Kazaň - Molde (Nor.) 3:0 (1:0), první zápas: 2:0, postoupila Kazaň; Stuttgart - Rijeka 2:2 (1:1), první zápas: 1:2, postoupila Rijeka; Dynamo Kyjev - Aktobe (Kaz.) 5:1 (3:1), první zápas: 3:2, postoupilo Dynamo; Astra Ploješť (Rum.) - Maccabi Haifa 1:1 (1:1), první zápas: 0:2, postoupila Haifa; Dila Gori (Gruz.) - Rapid Vídeň 0:3 (0:1), první zápas: 0:1, postoupil Rapid; Nordsjaelland (Dán.) - Elfsborg (Švéd.) 0:1 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Elfsborg; Trabzonspor - Kukësi (Alb.) 3:1 (1:1), první zápas: 2:0, postoupil Trabzonspor; Šeriff Tiraspol (Mold.) - Vojvodina Novi Sad (Srb.) 2:1 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Tiraspol; St. Etienne - Esbjerg (Dán.) 0:1 (0:0), první zápas: 3:4, postoupil Esbjerg; APOEL Nikósie - Zulte Waregem 1:2 (0:1), první zápas: 1:1, postoupil Waregem; Besiktas Istanbul - Tromsö (Nor.) 2:0 (0:0), první zápas: 1:2, postoupil Besiktas; Petrolul Ploješť (Rum.) - Swansea 2:1 (0:0), první zápas: 1:5, postoupila Swansea; zápas Alkmaar - Atromitos (Řec.) byl za stavu 0:1 v 60. minutě ukončen kvůli požáru na stadionu; Nice - Apollon Limassol 1:0 (1:0), první zápas: 0:2, postoupil Apollon; Thun (Švýc.) - Partizan Bělehrad 3:0 (1:0), první zápas: 0:1, postoupil Thun; Genk - FH Hafnarfjördur (Isl.) 5:2 (1:0), první zápas: 2:0, postoupil Genk; Pasching (Rak.) - Estoril (Portug.) 1:2 (0:1), první zápas: 0:2, postoupil Estoril; Žalgiris (Lit.) - Salcburk 0:2 (0:0), první zápas: 0:5, postoupil Salcburk; Dněpr Dněpropetrovsk - Nomme Kalju (Est.) 2:0 (1:0), první zápas: 3:1, postoupil Dněpr; Standard Lutych - FC Minsk 3:1 (3:1), první zápas: 2:0, postoupil Lutych; Eintracht Frankfurt - Karabach Agdam (Ázer.) 2:1 (1:0), první zápas: 2:0, postoupil Frankfurt; Skënderbeu (Alb.) - Černomorec Oděsa 1:0 (1:0), na pen. 6:7, první zápas: 0:1, postoupila Oděsa; Slask Vratislav - FC Sevilla 0:5 (0:2), první zápas: 1:4, postoupila Sevilla; Fiorentina - Grasshoppers Curych 0:1 (0:1), první zápas: 2:1, postoupila Fiorentina; Feyenoord Rotterdam - Kubaň Krasnodar 1:2 (1:1), první zápas: 0:1, postoupil Krasnodar; Tottenham Hotspur - Dinamo Tbilisi 3:0 (2:0), první zápas: 5:0, postoupil Tottenham,