Souček se opět trefil a zajistil postup West Hamu, uzdravený Schick skóroval za Leverkusen

Formu jako hrom má Tomáš Souček. Tentokrát zařídil gólem v 89. minutě vítězství West Hamu 1:0 na hřišti srbského celku Bačka Topola. Hammers proto nemine play-off Evropské ligy. O první místo ve skupině A se v posledním kole utkají v přímém souboji s Freiburgem, který deklasoval 5:0 Olympiakos Pireus. Síť rozvlnil také uzdravený útočník Patrik Schick, jenž pomohl Leverkusenu k výhře 2:0 v Häckenu i postupu do vyřazovací fáze.

Souček si v 89. minutě naběhl na zadní tyč na Cornetův centr a zblízka poslal míč do sítě. Znovu tak potvrdil, že i z pozice středního záložníka je v posledních zápasech střeleckým tahounem týmu. Český reprezentační kapitán poprvé skóroval za West Ham třikrát po sobě, ve všech případech navíc týmu zařídil v závěru vítězství.

Odchovanec Havlíčkova Brodu se prosadil v lize proti Burnley (2:1) i Nottinghamu (3:2). Předtím skóroval i ve dvou utkáních za národní tým, dohromady se tak trefil už v pěti zápasech v řadě. West Hamu, v jehož nominaci tentokrát chyběl obránce Vladimír Coufal, stačí za dva týdny doma proti Freiburgu k udržení první pozice ve skupině A i remíza.

Německý celek stvrdil postup jednoznačným triumfem 5:0 nad Olympiakosem Pireus, kterému nasázel čtyři branky už v úvodním dějství. Hattrickem se blýskl Gregoritsch, jenž ve třetí minutě otevřel skóre pohotovým zakončením ve vápně a v osmé a 36. minutě se prosadil hlavou. Rakouský útočník se přitom v předchozích 14 soutěžních zápasech v sezoně neprosadil za klub ani jednou.

Schick se prosadil v Häckenu

Leverkusen poslal do vedení ve 14. minutě Boniface a v 74. minutě přidal Schick pojistku. Český útočník pravačkou pohotově usměrnil do brány Stanišičův přízemní centr z pravé strany a ve čtvrtém soutěžním utkání v sezoně dal druhý gól.

Brankář Matěj Kovář vychytal třetí čisté konto v EL a Leverkusen má jisté první místo ve skupině H. Bayer zvítězil ve 14. soutěžním duelu v řadě.

Rangers FC si mohli už zajistit postup, místo toho si však situaci v tabulce výrazně zkomplikovali. Na Babickovu vedoucí trefu odpověděl krátce po změně stran McCausland, další branky už ale nepadly. Glasgowský celek má o bod více než Sparta a o bod méně než Betis, na jehož hřišti skupinu zakončí.

Překvapení se zrodilo i v Ženevě, kde si Servette remízou s AS Řím zajistilo třetí místo a play-off Konferenční ligy. Favorit otevřel skóre v 21. minutě, kdy rozvlnil síť kanonýr Lukaku, v 50. minutě ale srovnal Bedia. Klub z věčného města tak nenapravil porážku 0:2 z minulého kola v pražském Edenu a venku neuspěl ve čtvrtém soutěžním zápase za sebou.

Ve skupině B si zajistily postup Marseille a Brighton, závěrečný vzájemný zápas rozhodne jen o pořadí na prvních dvou místech. Lepší výchozí pozici má francouzský klub, který přestřílel i díky hattricku Aubameyanga 4:3 Ajax Amsterdam. Gabonský útočník dal dva góly z penalty a s pěti zásahy je v čele tabulky střelců společně s Joaem Pedrem právě z Brightonu. Rovněž Brazilec v dresu anglického celku zařídil z pokutového kopu výhru 1:0 na hřišti AEK Atény.

Vítězové skupin projdou přímo do osmifinále, druhé celky čeká 1. kolo play-off. Týmy na třetích místech budou pokračovat ve vyřazovací fázi Konferenční ligy.

Výsledky 5. kola skupinové fáze Evropské ligy:

Skupina A:
Freiburg – Olympiakos 5:0 (4:0)
Branky: 3., 8. a 36. Gregoritsch, 42. Sildillia, 77. Doan.
Bačka Topola – West Ham 0:1 (0:0)
Branka: 89. Souček.

Skupina B:
AEK Atény – Brighton 0:1 (0:0)
Branka: 55. Joao Pedro z pen. ČK: 65. Gačinovič (AEK).
Olympique Marseille - Ajax Amsterdam 4:3 (2:2)
Branky: 9. z pen., 48. a 90.+3 z pen. Aubameyang, 26. Mbemba - 10. a 30. Brobbey, 80. Akpom. ČK: 63. Berghuis (Ajax).

Liverpool - LASK Linec 4:0 (2:0)
Branky: 15. a 90.+2 Gakpo, 12. Díaz, 51. Salah z pen.

Skupina F:
Maccabi Haifa – Rennes 0:3 (0:1)
Branky: 29. Terrier, 47. Gouiri, 90.+3 Rieder.
Villarreal - Panathinaikos 3:2 (2:0)
Branky: 29. Baena, 34. Comesana, 47. Morales - 66. Palacios, 81. Ioannidis.

Skupina G:
Šeriff Tiraspol - Slavia Praha 2:3 (1:1)
Branky: 45.+3 Tovar, 56. Mbekeli - 19. Jurečka, 78. Zafeiris, 90.+5 Tijani z pen.
Servette Ženeva - AS Řím 1:1 (0:1)
Branky: 50. Bedia - 22. Lukaku.