TCL V Repre

Senzace v Udine. Liberec veze výhru 1:3 a přiblížil se EL

Terst - Fotbalisté Liberce v prvním utkání 4. předkola Evropské ligy ustáli velký nápor favorizovaného Udine, které dvakrát nastřelilo tyč a jednou břevno, a vyhráli nečekaně vysoko 3:1. Mají tak blízko k postupu do základní skupiny. O branky Liberce, který tak dosáhl na jednu ze svých nejcennějších pohárových výher, se postarali Rybalka, Delarge a Kušnír, za domácí kontroval Gabriel. Liberec v EL vyhrál už čtvrtý zápas za sebou. Odveta se hraje příští čtvrtek v Liberci, domácí si mohou dovolit i prohru 0:2. Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

On-line textový přenos

--:---

Udine mělo hodně šancí, při Liberci všák dnes stálo štěstí a tak vezou Severočeši z Itálie senzaci v podobě skvělého výsledku 1:3. Základní skupina Evropské ligy se tak týmu Jaroslava Šilhavého hodně přiblížila. Odveta se hraje za týden.

90. + 5.

Norský sudí Hagen řídí pátou minutu nastavení, stále se hraje.

90. + 2.

Taktické střídání na straně Liberce - odchází Delarge, na trávník míří Hadaščok.

90. + 2.

Udine ale v klidu nedohrává, stále se snaží alespoň o snížení.

90. + 1.

A další tyč - tentokrát díky balonu od Basty! Liberec má obrovské štěstí.

90.

Maicosuel ještě zkusil technickou střelu na Kováře, který měl hodně práce, aby míč odvrátil do autu.

89.

Vypadá to, že Liberec si už vedení pohlídá. Posledních pět minut se hraje víceméně jen na straně soupeře, na Udine je vidět, že po několika zmařených slibných pokusech už není schopno nic pořádného vymyslet.

84.

Hušek vystřídal na hřišti Sackeyho.

83.

Liberec spěje k senzaci, Udine je na kolenou. Šilhavého tým šel do brejku, Italové nebránili Kušníra, který vypálil tak prudkou dělovku, že Kelava neměl šanci. Míč skončil v levém horním rohu a je z toho upevnění vedení 1:3.

81.

S Di Nataleho standardkou si Kovář bez problémů poradil.

78.

Muriel rychle přihrál do vápna na Maicosuela, defenziva Liberce ale opět bezchybně zapracovala.

75.

Liberci pořádně zatrnulo. Udine zahrávalo svůj desátý roh, k míči se dostal Basta, který nastřelil tyč. Vzápětí šel do brejku Delarge, byl však zastaven italskou obranou.

72.

Udine vymyslelo pěknou akci. Zieliński narazil do vápna Di Natalemu, který se přiřítil a chtěl dopravit míč špičkou mezi tyče. Nepodařilo se mu to díky pohotovému Kovářovi.

71.

Liberec je v plném počtu.

70.

Gabrielův balon z levého úhlu šel jen do boční sítě Kovařovy brány.

70.

Liberec teď hraje v deseti bez zraněného Delargeho.

69.

Kušnír odcentroval, Sackey sebral odražený balon, jenž šel zpátky na Kušníra. Následnou přihrávku do vápna ale delarge nestihl.

68.

Udine chce srovnat, ale neví jak. Liberec zatím jistě brání a chce si vytvořit prostor pro další zvýšení.

66.

Liberec je stále zatáhlý, hraje se de facto výhradně na jeho polovině.

65.

Polský talent Zieliński zkusil vystřelit, ale nepřesný míč šel vysoko nad.

64.

Šural nakonec střídá Martina Frýdka.

63.

U postranní čáry se už rozcvičuje Šural.

63.

Kušnír vidí žlutou kartu za zákrok na Maicosuela. Je to jeho třetí žlutá karta a v odvetě U Nisy si nezahraje.

63.

Dvojnásobné střídání na straně Udine - Lazzariho nahrazuje Maicosuel. Odchází také Pinzi, přišel Zieliński.

61.

Di Natale zkoušel zakončit nůžkama, ale z jeho snahy nic nebezpečného nebylo.

59.

Murielovu ránu z dálky Kovář jistě chytil.

58.

Delarge dostal skvělou přihrávku a šel sám před bránu, rozhodčí ale po chvíli odpískal ofsajd.

57.

Udine hraje v deseti.

55.

Di Nataleho ošetřují za postranní čarou po souboji s Kovářem, rozhodčí přerušil hru.

53.

Infarktová situace pro Liberec! Lazzari mohl vyrovnat, ale obraně v modrých dresech v čele s Kováčem se nakonec povedlo míč uklidit daleko před bránu.

51.

Basta si teď ve vápně připravil ve slibné pozici střelu, Kovář kryl a Di Natale se k dorážce nedostal.

49.

Liberec vstřelil branku! Obrana Italů hodně zahaprovala. U zadní tyče, kam přistál míč, hlídkoval Delarge, který vypálil pod břevno a je z toho vedení Severočechů 1:2.

48.

Sackey zkusil vypálit z dálky, ale Kelava neměl žádnou práci.

46.

Začal druhý poločas utkání Udine - Liberec.

45.

Skončil první poločas, v němž bylo Udine jasně lepším týmem. Libereckou branku neustále napadalo, svěřenci kouče Šilhavého se naopak nedostali do žádné větší akce.

42.

Kováč odstavil v nebezpečné pozici Muriela ve vápně, sudí zavelel pokračovat ve hře. A správně - Muriel si svůj pád trochu přikrášlil.

39.

Delarge málem utekl domácí obraně, ale nakonec byl těsně před pokutovým územím zastaven.

38.

Basta vs. Delarge 1:0. Liberecký záložník dostává za svůj třetí prohřešek v zápase žlutou kartu.

36.

Udine stále tlačí, jeden gól mu nestačí. Liberečtí se prakticky nehnou od vápna.

34.

Liberec stupňující tlak Udine nevydržel. U gólu byl Di Natale, jemuž naběhl Gabriel Silva za zády nic netušící obrany a zkušeně srovnal na 1:1.

33.

Největší šance Udine! Di Natale výborně přihrál do malého vápna, míč nakonec skončil těsně vedle.

32.

Kováč dvakrát bezpečně ubránil nájezd Italů. Nejdříve zkoušel vypálit Allan, po něm Basta. Ani jednomu se skórovat nepodařilo.

29.

Allan pěkně nacentroval na Di Nataleho, ten z hodně těžké pozice vystřelil, ale míč šel hodně vedle.

29.

Další z mála akcí Liberce opět skončila velice brzy, daleko před Kelavou.

28.

Fleišman ve spolupráci s Kovářem uklidili míč za půli a Udine musí založit nový útok.

26.

Pokračování tlaku Udine skončilo až Bastou v ofsajdu.

23.

Liberec odvrátil dva rohy, Di Natale poté zkoušel z nejistého úhlu zamířit přímo do brány, ale Kovář bezpečně kryl.

21.

Liberec se vymanil z tlaku, chtěli zaútočit po levé straně, ale hráči Udine disciplinovaně bránili.

19.

Basta mohl srovnat, ale Kováč pomohl Kovářovi uhájit čisté konto, i když dost nejistým odkopem.

18.

Muriel se tentokrát přihrávky před vápnem nedočkal, míč si stáhl Pavelka.

15.

Udine - Liberec 0:1. Studená sprcha pro Italy. Rybalka dal gól naprosto z ničeho. V osobním souboji se zmocnil míče a asi z 25 metrů vypálil. Kelava neměl žádnou šanci.

15.

Nepřesná přihrávka Rybalky na Frýdka připravila Liberec o možnost jít do akce.

15.

Kušnír zkoušel překvapit balonem na Frýdka, ten ale roh nevybojoval.

14.

Tlak Udine je velký, Liberce prakticky zatím stále brání.

13.

Muriel unikl liberecké obraně, razantně vypálil pod břevno a Kovář musel zasahovat.

12.

Fleišman vyvezl míč na polovinu Udine, přihrál Rybalkovi, ale k míči se dostalo Calcio.

11.

Liberec hraje hodně zatáhle, zatím se prakticky nedostal k žádné větší akci.

10.

Delargeho faul řeší sudí jen domluvou.

9.

Lazzari centroval na Danilu a obrana Liberce musela zasahovat. Následný roh Severočeši ubránili v pohodě.

8.

Muriel se dostal do vápna, kde nahrál Di Natalemu, ale jeho mírna střela tečovaná Kelićem šla do autu.

7.

Rybalka přetáhl centr na Delargeho a míče se zmocnilo Udine.

6.

Calcio kopalo standardku, Kovář v brance vystihl směr, ale Di Nataleho rána šla těsně mimo.

5.

Liberec zkazil přihrávku a Udine mohlo jít do vedení. Do brejku šel Muriel, který zpoza vápna vypálil bombu a bylo z toho břevno.

4.

Rozehrávka Liberce se moc nepovedla, hned za půlí skončil balon v autu.

3.

Nákop na Di Nataleho do velkého vápna zastavil až rozhodčí kvůli ofsajdu.

2.

Basta se zkusil přiblížit na hranici šestnáctky, ale záhy byl zadržen libereckou obranou.

1.

Utkání právě začalo, u míče jsou domácí.

--:--

Dobrý večer, vítáme vás u on-line přenosu z utkání Udine - Liberec.

Slovan se v Terstu, kde Udine zatím hraje domácí pohárové zápasy kvůli rekonstrukci domovského stánku Friuli, postaral o velkou senzaci. Kouč Liberce Jaroslav Šilhavý před dvojzápasem případný postup přirovnal k zázraku, ale teď ho jeho svěřenci mají na dosah.

Pátý celek minulého ročníku Serie A jako by před víkendovým startem ligy ještě nechytil pravý zápasový rytmus. Byť měl v celém zápase navrch, ve finální fázi jeho hráči zcela propadli a mohli Liberci závidět jeho vysokou produktivitu. I když zápas mohl mít úplně jiný vývoj, kdyby Kolumbijec Muriel netrefil jen břevno a obávaný kanonýr Di Natale vzápětí nenamířil svůj trestný kop vedle.

Liberečtí hráči poprvé zaúřadovali v 16. minutě. Záložník Rybalka ukázal skvostnou formu a z 25 metrů poslal míč s pomocí břevna za brankovou čáru. Vedení ale hosté do poločasu neudrželi. Záložník Gabriel nejprve ve skluzu míč do sítě neusměrnil, ale vzápětí se báječně položil do centru a brankář Kovář proti efektnímu voleji neměl šanci.

Udine se dál vrhalo do útoku, čehož hosté využívali k rychlým kontrům. Pět minut po poločase jeden takový zužitkoval Kušnír a po jeho přihrávce na vzdálenější tyč zaúřadoval druhým gólem Delarge. Domácí pak dopláceli na slabé zakončení, především zahozená příležitost Lazzariho, který na brankové čáře trefil jen stojícího libereckého beka, neměla obdoby.

Ondřej Kušnír (obránce Liberce):

"Takový zápas jsem nikdy nezažil. Měli jsme štěstí, ale v takových zápasech ho potřebujete mít na své straně. Devadesát procent času nás mačkali, my byli třikrát u jejich brány a dali z toho tři góly. Dva padly po krásných střelách, trefili jsme to nádherně. Jsme rádi za výsledek, protože soupeř ukázal velikou kvalitu. Pořád myslím, že to je vyrovnané. Dobře jsme viděli, jak dobrý soupeř je."

Záložník Basta pak po rohu hlavičkoval do tyče a při největším náporu Udine si Liberec připravil třetí úder. Bek Kušnír svůj další výpad zakončil krásnou ranou pod břevno a definitivně nalomil morálku domácích hráčů, kteří zřejmě po postupu přes bosenský Široký Brijeg brali i Liberec jako snadné sousto.

Nevídané trápení Udine v závěru ještě podtrhl brankář Kovář dalším reflexivním zákrokem proti Maicosuelovi a tyč nastřelená stoperem Danilem byla symbolickou tečkou za nevídaným zápasem, v němž mohlo Udine nejméně šestkrát skórovat.

Sestřih zápasu Udinese Calcio - Liberec

Udinese Calcio - Slovan Liberec 1:3 (1:1) Branky: 35. Gabriel - 16. Rybalka, 50. Delarge, 83. Kušnír. Rozhodčí: Hagen - Nebben, Lundberg (všichni Nor.). ŽK: Domizzi - Delarge, Kušnír.

Udine: Kelava - Heurtaux, Danilo, Domizzi - Basta, Alan, Pinzi (62. Zieliňski), Lazzari (62. Maicosuel), Gabriel - Muriel, Di Natale. Trenér: Guidolin.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey (84. Hušek), Pavelka - Delarge (90. Hadaščok), Rybalka, Frýdek (65. Šural) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Jaroslav Šilhavý (trenér Liberce): "Před zápasem jsem si přál uhrát výsledek, který by nám uchoval naději do odvety, abychom měli o co hrát. Po dnešku naděje určitě žije. Soupeř hlavně v prvním poločase předvedl velký výkon, je to top tým. Jsme v poločase, v Liberci to ještě budeme mít těžké. Po dnešku však musím hráčům poděkovat za statečný výkon. Takového vítězství si moc vážíme."

Francesco Guidolin (trenér Udine): "V Liberci musíme předvést naprosto excelentní výkon, abychom mohli myslet na postup. Dnes jsme měli hodně smůly. V poločase jsem si při remíze 1:1 říkal, že to zvládneme, ovšem neměli jsme dobrý den. I když jsme měli tolik šancí... Za normálních okolností bychom v druhém poločase zápas museli vyhrát. Chybou byl druhý gól, který jsme inkasovali a znervózněli. Třetí inkasovaná branka byla úplně nepochopitelná. Na druhou stranu Liberec zde odehrál vynikající zápas. Mají obětavý a silný tým."