Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
František Plass

Rozdílné vyjádření boje proti rasismu. Slávisté se chytili kolem ramen, Arsenal tradičně poklekl

Zvolili odlišné gesto. Fotbalisté Slavie se před začátkem úvodního utkání čtvrtfinále Evropské ligy nepřipojili k hráčům domácího Arsenalu, kteří před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter (v překladu Na černošských životech záleží). Pražané vyjádřili v Londýně svůj boj proti rasismu tak, že se okolo středového kruhu chytili kolem ramen.

Gesto Slavie před čtvrtfinále Evropské ligy na Arsenalu
zdroj: Reuters autor: Dylan Martinez

Švédský rozhodčí Andreas Ekberg neměl ke gestu slávistů příliš pochopení. Když se Pražané před začátkem objali kolem ramen, přišel k nim a naznačil, ať zaujmou své pozice na hřišti před výkopem. Následně se sudí přidal k hráčům Arsenalu, kteří na trávníku poklekli.

"Slavia je mezinárodní a multikulturní klub a svoji podporu UEFA Respect programu a boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu, vyjádřila společným objetím našich hráčů. Slavia rasismu říká jasné ne. Nedávno jsme i natočili videospot proti rasismu a dnešní gesto je součástí našeho příběhu," uvedla Slavia na svém webu.

K pokleknutí se na konci března nepřipojili ani čeští reprezentanti v utkání světové kvalifikace ve Walesu. Boj proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti národní tým vyjádřil tak, že hráči ukázali na rukáv dresu na nápis odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

Před třemi týdny v závěru odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow obvinil hráč domácích Rangers Glen Kamara slávistu Ondřeje Kúdelu z rasismu. Český stoper sice přiznal neslušné vyjádření, ale rasistickou urážku důrazně popřel, stejně jako pražský klub. Následně, zhruba hodinu po zápasu, podle červenobílých Kamara Kúdelu v tunelu do kabin fyzicky napadl.

Událostmi se zabývá disciplinární komise UEFA. Kúdelovi z preventivních důvodů zastavila na jedno utkání činnost, na hřišti Arsenalu by ale zkušený stoper stejně nemohl nastoupit kvůli zdravotním problémům.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy