Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP 2020 Nové Město na Moravě

Plzeňští Šachtar nechtěli, Liberec chce zkusit "catenaccio"

Plzeň – Ani v Plzni a ani v Liberci se po losu pro jarní část Evropské ligy nejásalo. Zatímco český mistr se utká se silným ukrajinským Šachtarem Doněck, Slovan narazí na nizozemský AZ Alkmaar. O něco větší zklamání vládlo v kabině Viktorie. "Moc nadšení nejsme, ale s každým se dá hrát. Měli jsme své favority, ale Šachtar nikdo nechtěl. Budeme se s tím muset porvat," řekl záložník Milan Petržela.

David Limberský
zdroj: EPA autor: FRISCO GENTSCH

Podobně vnímal los obránce David Limberský. "Takového soupeře jsme si nepředstavovali. Favoriti nebudeme. Spokojenost není, ale musíme to respektovat. Určitě tam však byli přijatelnější soupeři," řekl. Reprezentační bek si přál hrát s Tottenhamem, ve kterém se v mládí snažil prosadit. "Když bylo jasné, že to nevyjde, tak jsem chtěl Genk, Frankfurt nebo Salcburk, což by byli hratelní soupeři a navíc jsou blízko," uvedl Limberský.

Jako nenasazená bude Plzeň začínat doma, což je další nevýhoda. "Už jsme ale dost zkušení, tak věřím, že to taková nevýhoda nebude a že to zvládneme. Uděláme pro to všechno," řekl Limberský. Těší se na souboje se spoluhráčem z reprezentace Tomášem Hübschmanem, který hraje za Šachtar už devět let. "Určitě to bude pikantní pro něj i pro nás," dodal.

Plzeňští hráči se shodují v tom, že hlavní síla Šachtaru je v útočné fázi. "Mají hodně Brazilců a kvalitní hráče směrem dopředu. Tam mají určitě větší sílu než směrem dozadu," míní Tecl. "Individuálně jsou tam velmi silní hráči, ale na tým z Východu to mají i takticky dobře propracované," uvedl Petržela. Hráči Viktorie však nezávidí Liberci, kterému los přisoudil Alkmaar, tedy papírově příznivějšího soupeře. "Nezávidíme. Oni to také nebudou mít jednoduché. Tito soupeři jsou všichni silní," prohlásil Petržela.

Plzeň už na mezinárodní scéně dokázala porazit Atlético Madrid, Neapol, remizovat s AC Milán či letos hrát poměrně vyrovnaně s Manchesterem City či Bayernem Mnichov. Proto Tecl věří, že i proti Šachtaru není bez šancí. "Šachtar bude velký favorit, ale dokázali jsme si, že i s takovými týmy dokážeme hrát. Když bude štěstí, můžeme přes ně přelézt," řekl Tecl. "Nemáme co ztratit. Ale nechceme si to užívat. Chceme postoupit," dodal Limberský. 

V Liberci se mísí zklámání s úlevou

Velká radost z losu nepanovala ani na severu Čech. "Přál jsem si soupeře typu Valencia, Benfica nebo Tottenham. Na druhou stranu jsem si hodně nepřál jet někam do Ruska, Bulharska nebo do Turecka. Takže Alkmaar je někde mezi z pohledu jména a atraktivity i ze sportovního hlediska," řekl Nezmar.

Aktuálně sedmý tým nizozemské ligy moc nezná. "Přiznám se, že o AZ toho tolik nevím. Předpokládám ofenzivní fotbal, který baví lidi, protože v Holandsku všeobecně padá hodně gólů. Mohlo by na ně platit naše dnes už proslulé liberecké catenaccio. Ze sportovního pohledu snad není nemožné se přes ně dostat," přemítal šestatřicetiletý funkcionář.

O tom, jak velké má Liberec šance na postup, však nechtěl spekulovat. "Do toho zápasu je strašně dlouhá doba, může se toho stát hodně u nás i u nich. Navíc v téhle chvíli nemám o Alkmaaru tolik informací, abych to uměl zhodnotit," řekl Nezmar. Slovan zahájí úvodní vyřazovací kolo 20. února na severu Čech a odvetu odehraje o týden později v Nizozemsku.

"Teď tam nemají nikoho, kdo je známý po celé Evropě, což je odrazem toho, že jsou transferním klubem a zemí. V tom jsme na tom podobně, ale jim se daří vychovávat daleko víc kvalitních hráčů, kteří se pak rozprchnou po celé Evropě. Asi tam mají hráče kvalitnější," prohlásil.

Slovan se s Alkmaarem střetl už před sedmi lety (2:2), což prý na únorový dvojzápas nebude mít žádný vliv. "Já v té době sledoval Liberec na dálku. Vím, že to byla škoda a výhra jim unikla v posledních minutách. Víc si ale v tento moment nevybavuji. Já bych ani tu historickou zkušenost nepřeceňoval, byl to jeden zápas, navíc už je to hodně dávno. S tím, co se odehraje v únoru, nebude mít nic společného," dodal Nezmar.

Trenér Alkmaaru Dick Advocaat uvedl, že obě mužstva mají zhruba stejnou kvalitu, nad čímž se Nezmar mírně pousmál. "Také to může být z jeho pohledu trošku alibistické, nevím... Myslím, že všeobecně bude holandská liga vnímána trošku výš než ta česká. Ale to jsou papírové předpoklady, v tuhle chvíli bych to opravdu nehodnotil," řekl.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih losu 2. kola a osmifinálových zápasů EL
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy