Následuje
SP Česko

Patnácté místo v koeficientu v ohrožení. Český fotbal si musí přát brzký konec Kypru nebo Skotska

Závěrečné zápasy Evropské ligy českému klubovému fotbalu příliš radosti neudělaly. Náskok tuzemských celků, které zatím v žebříčku národních koeficientů UEFA jsou na 14. příčce a cílí na udržení nejlepší patnáctky se zase o něco zmenšil. Na dostřel se přiblížil patnáctý Kypr a šestnácté Skotsko. Oba státy budou mít navíc zástupce v jarní vyřazovací části pohárů, takže domácí zástupci potřebují, aby aspoň jeden ze soupeřů co nejdříve vypadl.

Fotbalisté Slavie
zdroj: REUTERS

České kluby získaly v této pohárové sezoně jen 2,5 bodu a zažily nejhorší ročník za posledních 11 let. Navzdory nepovedenému podzimu, během nějž hrála základní skupinu jen Slavia Praha, zatím tuzemské týmy klesly v žebříčku pouze o jednu pozici na 14. místo. Umístění v první patnáctce, zajišťující i v přespříští sezoně pět mužstev v pohárech, ale začíná být v ohrožení.

Kypr a Skotsko ztrácejí už jen necelý bod a na rozdíl od Česka budou mít na jaře zástupce ve vyřazovací fázi Evropské ligy. Tuzemský fotbal tak potřebuje k udržení první patnáctky brzký konec aspoň jedné z těchto zemí.

Patnáctý Kypr se k Česku přiblížil už jen na 0,550 bodu a ve hře bude mít na jaře APOEL Nikósie. Jen o dalších 0,125 bodu zpět je šestnácté Skotsko, které budou ve vyřazovací fázi reprezentovat dokonce ještě dva týmy - Celtic a Glasgow Rangers.

Oběma zemím stačí k posunu před Česko uhrát aspoň jedno vítězství a remízu. Za výhru se udělují dva body, za remízu jeden a zisk se dělí počtem týmů daného státu v pohárové sezoně. Kypr i Skotsko měly ve hře čtyři zástupce, takže výhra s remízou by jim vynesly 0,75 bodu a znamenaly by předstižení Česka.

Sedmnáctá příčka patří Řecku, které má však už větší ztrátu 1,6 bodu. Ve hře zůstal už jen Olympiakos Pireus, Řekové by tak dotáhli české kluby jen v případě, pokud by celek z přístavního města uhrál například čtyři výhry, nebo tři výhry a dvě remízy.

Pokud český fotbal zůstane v elitní patnáctce, bude mít jako doposud jistotu pěti celků v pohárech - dvou v kvalifikaci Ligy mistrů, jednoho v Evropské lize a dvou v nové soutěži, která začne v roce 2021 pod názvem Evropská konfederační liga.

V tomto ročníku se hraje o nasazení pro přespříští sezonu 2021/22, v sezoně 2020/21 už české kluby mají pět míst zaručených. Pokud by tuzemský fotbal z elitní patnáctky vypadl, přišel by o jednu pozici v Lize mistrů a navíc by žádný z týmů nehrál Evropskou ligu, ale až konfederační ligu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy