Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Obhajoba Slavie je fantaskní. UEFA musí podniknout rázné kroky, řekl Kamarův právník

K zápasu na půdě Arsenalu Ondřej Kúdela nastoupit nemůže. Nejenom kvůli zdravotnímu stavu, ale i na základě předběžného jednozápasového trestu za údajnou rasistickou urážku. Právní zástupce Glena Kamary však podobný krok považuje za pouhé symbolické gesto a UEFA dle něj dělá málo pro to, aby z fotbalu vymýtila rasismus, a českého stopera by měla rázně potrestat. Obhajobu sešívaných v celé kauze považuje za neuvěřitelnou a fantaskní.

Glen Kamara z Rangers (vlevo) a Ondřej Kúdela ze Slavie při výměně názorů
zdroj: ČTK/PA/ autor: Andrew Milligan

Záložník Glasgow Rangers Kamara v hektickém závěru březnové osmifinálové odvety Evropské ligy obvinil Kúdelu, že jej rasisticky urazil. Český reprezentant mu předtím se zakrytými ústy cosi pošeptal po jednom z řady nesportovních zákroků domácích.

Zhruba hodinu po utkání, které Slavia vyhrála 2:0 a postoupila, Kamara v tunelu do šaten Kúdelu údajně napadl, podle Pražanů je incident zanesen ve zprávě delegáta a UEFA už kvůli tomu začala finského záložníka tmavé pleti vyšetřovat.

Čtyřiatřicetiletý obránce sice přiznal, že soupeře počastoval nevybíravě, ale rasismus důrazně odmítl. Kamara trvá na tom, že mu Kúdela řekl "Jsi z...aná opice, ty víš, že jsi", zatímco český reprezentant tvrdí, že prohlásil "Jsi z...aný chlápek".

Podle zprávy od inspektora, kterou v úterý obdržela Slavia, se ale Kúdelova rasistická urážka zatím nepotvrdila. Vršovický celek tvrdí, že verbální incident nadále zůstává v rovině tvrzení proti tvrzení. Proti českému obránci vypovídal i střídající hráč Rangers Bongani Zungu, který tvrdí, že urážku slyšel.

Je nám líto, video expirovalo.
Slavii budou na hřišti Arsenalu scházet Kúdela a Deli

Etická a disciplinární komise UEFA zahájila v úterý s Kúdelou řízení a preventivně mu pozastavila činnost na jedno pohárové utkání. Ke čtvrtečnímu úvodnímu čtvrtfinále Evropské ligy na stadionu londýnského Arsenalu ale slávistický obránce stejně neodcestoval kvůli zranění.

"Kúdela nesmí nastoupit v Evropské lize na hřišti Arsenalu, což také znamená, že skotská policie ho nebude moci ve čtvrtek vyslechnout. Chápu to tak, že skotská policie má dostatek důkazů, aby mohla proti Kúdelovi vznést obvinění, aniž by s ním musela mluvit," uvedl Anwar v prohlášení zveřejněném britskými médii.

"Počáteční zákaz na jeden zápas jen málo podněcuje důvěru v to, že UEFA myslí vymýcení rasismu ve fotbale vážně, je třeba podniknout rázné kroky. Obhajobu předloženou Slavií Praha nelze popsat jinak než jako neuvěřitelnou nebo fantaskní," napsal Anwar.

Trest na jedno utkání podle něj i kvůli Kúdelově zranění nic nemění. "Pozastavení činnosti na jeden zápas zavání 'symbolickým gestem' a dává málo sebejistoty černým hráčům, kteří čelí tak odporným nadávkám. Zdrcující důkazy proti Kúdelovi znamenají, že UEFA musí přijmout okamžitá opatření, aby ho rázně potrestala za zločin, ze kterého je obviněn," stojí v prohlášení.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy