V šachu

Neapol neztratila ani bod, Novákův Midtjylland slaví postup

Praha - Fotbalisté Midtjyllandu s Filipem Novákem v sestavě po remíze 1:1 v závěrečném duelu základní skupiny Evropské ligy s Bruggami postoupili do play-off. Společně s bývalým obráncem Jablonce může do jarní fáze zasáhnout také útočník Václav Kadlec, který do dánského klubu v lednu přestoupí z Eintrachtu Frankfurt. Postup vybojovaly také například Fenerbahce, Sion, Fiorentina nebo Augsburg.

Lorenzo Insigne v dresu Neapole
zdroj: Reuters

Midtjylland dostal do vedení v 27. minutě Sisto, který překvapil svým pokusem z úhlu gólmana Bruzzeseho. Vyrovnat mohl krátce po změně stran De Fauw, jeho příležitost ale reflexivním zákrokem zneškodnil brankář Andersen. Na Vossenovu hlavičku z 68. minuty už ale nestačil.

Skupinu D ovládla Neapol, jež se stala jediným týmem, který v šesti kolech neztratil ani bod. I bez Higuaína, Hamšíka či Reiny porazila Legii Varšava 5:2 a překonala rekord Salcburku, když nastřílela v šesti zápasech 22 branek.

Ajaxu Amsterdam nepomohla k postupu ani první soutěžní trefa osmnáctiletého záložníka Van de Beeka. Molde, které mělo s předstihem zajištěnou účast v jarní fázi soutěže, vyrovnalo ještě v prvním poločase zásluhou Singha. Nizozemský celek tak na výhru nedosáhl.

Ani ta by mu však nepomohla, neboť Fenerbahce získalo potřebný bod za remízu 1:1 s Celticem Glasgow a postoupilo z druhého místa skupiny A. Za klub z Istanbulu se poprvé trefil Markovič, který v něm hostuje z Liverpoolu. Obránce tureckého klubu Michal Kadlec do zápasu nezasáhl.

Přehled účastníků 1. kola vyřazovací fáze Evropské ligy

Nasazené týmy:

z 1. míst v základní skupině Evropské ligy: Molde, Liverpool, Krasnodar, Neapol, Rapid Vídeň, Braga, Lazio Řím, Lokomotiv Moskva, Basilej, Tottenham, Schalke, Bilbao,

z 3. míst v základní skupině Ligy mistrů: FC Porto, Olympiakos Pireus, Manchester United, Bayer Leverkusen.

Nenasazené týmy:

z 2. míst v základní skupině Evropské ligy: Sparta Praha, Fenerbahce, Sion, Dortmund, Midtjylland, Villarreal, Marseille, St. Etienne, Sporting Lisabon, Fiorentina, Anderlecht, Augsburg,

z 3. míst v základní skupině Ligy mistrů: FC Sevilla, FC Valencie, Galatasaray, Šachtar Doněck.

Losování se uskuteční v pondělí 14. prosince.

Jakékoliv šance Monaka na pokračování v soutěži utnul už v prvním poločase záložník Tottenhamu Lamela, jenž ze tří střel třikrát skóroval a stal se čtvrtým hráčem, který v této sezoně Evropské ligy oslavil hattrick. Za hosty sice snížil v 61. minutě El Shaarawy, na konečných 4:1 ale upravil první soutěžní brankou odchovanec Tottenhamu Tom Carroll. Z druhého místa skupiny J postoupil Anderlecht, který si poradil s Karabachem Agdam 2:1.

Basilej měla už před posledním duelem jistotu postupu z prvního místa skupiny I, i tak v Poznani porazila tamní Lech 1:0. Trenér švýcarského týmu Urs Fischer ale nemohl být úplně spokojený. Místo zraněného Tomáše Vaclíka dostal v brance Basileje příležitost Vailati, ten se ale ještě v prvním poločase zranil. Zastoupit jej musel jedenadvacetiletý Salvi, jenž odchytal své první minuty za osmnáctinásobného švýcarského mistra. Za Basilejí skončila Fiorentina, která porazila Belenenses 1:0.

Ve skupině H nebylo před závěrečným kolem rozhodnuto ani o jednom postupujícím. První místo nakonec vybojoval Lokomotiv Moskva po výhře 3:0 na hřišti Skënderbeu Korcë, na druhou pozici poskočil Sporting Lisabon, jenž porazil 3:1 Besiktas, který před dnešními duely skupinu vedl.

Sion bez Martina Zemana remizoval s Liverpoolem bez branek, oba týmy tak postoupily ze skupiny B. Skupinu C ovládl po výhře 3:0 v Gabale Krasnodar, o tři body za ním zaostal Dortmund, který podlehl PAOK Soluň 0:1. Borussia prohrála na svém stadionu poprvé v sezoně.

Výsledky 6. kola základních skupin Evropské ligy

Skupina A:

Ajax Amsterodam - Molde 1:1 (1:1)

Branky: 14. Van de Beek - 29. Singh. ČK: 90. Gudelj (Ajax).

Fenerbahce - Celtic Glasgow 1:1 (1:0)

Branky: 39. Markovič - 75. Commons. ČK: 67. Diego (Fenerbahce).

Skupina B:

Sion - Liverpool 0:0

Bordeaux - Kazaň 2:2 (0:1)

Branky: 58. Laborde, 63. Rolán - 31. Kanunnikov, 76. Ustinov. ČK: 86. Guilbert (Bordeaux).

Skupina C:

Gabala - Krasnodar 0:3 (0:2)

Branky: 26. Sigurdsson, 41. Pereyra, 75. Wanderson.

Dortmund - PAOK Soluň 0:1 (0:1)

Branka: 33. Mak.

Skupina D:

Neapol - Legia Varšava 5:2 (2:0)

Branky: 65. a 90.+1 Mertens. 32. Chalobah, 39. Insigne, 57. Callejón - 62. Vranjes, 90.+2 Prijovic.

Midtjylland - FC Bruggy 1:1 (1:0)

Branky: 27. Sisto - 68. Vossen.

Skupina E:

Viktoria Plzeň - Villarreal CF 3:3 (1:1)

Branky: 8. Kolář z pen., 65. Kovařík, 90. Hořava - 40. Bakambu, 62. Dos Santos, 90.+4 Bruno. Rozhodčí: Chapron - Cano, Debart (všichni Fr.). ŽK: Matějů, Kopic, Kučera, Mahmutovič - Jokič. Diváci: 10 071.

Rapid Vídeň - Dinamo Minsk 2:1 (1:0)

Branky: 29. M. Hofmann, 59. Jelič - 65. El Monir.

Skupina F:

Slovan Liberec - Olympique Marseille 2:4 (0:2)

Branky: 75. Bakoš z pen., 76. Šural - 14. Batshuayi, 43. N'Koudou, 48. Barrada, 90.+4 Ocampos. Rozhodčí: Schörgenhofer - Kolbitsch, Brandner - Ouschan, Muckenhammer (všichni Rak.). ŽK: Bakoš, Pavelka, Jefremov, Bartošák - Mandanda, Cabella, Batshuayi, N'Koulou, Romao. Diváci: 9900 (vyprodáno).

Skupina H:

Skënderbeu Korcë - Lokomotiv Moskva 0:3 (0:1)

Branky: 18. Tarasov, 89. Niasse, 90.+1 Samedov.

Sporting Lisabon - Besiktas 3:1 (0:0)

Branky: 72. a 78. Ruiz, 67. Slimani - 58. Gomez.

Tottenham - Monako 4:1 (3:0)

Branky: 2., 15. a 38. Lamela, 78. Carroll - 61. El Shaarawy.

Anderlecht Brusel - Karabach Agdam 2:1 (2:1)

Branky: 28. Najar, 31. Okaka - 26. Quintana.

Skupina K:

APOEL Nikósie - Sparta Praha 1:3 (1:0)

Branka: 6. Cavenaghi - 77. a 87. Lafata, 63. Juliš. Rozhodčí: Vad - Albert, Berettyán (všichni Maď). ŽK: Vander, Efrem - Vácha, Brabec, Frýdek.

Asteras Tripolis - Schalke 0:4 (0:2)

Branky: 37. a 78. Choupo-Moting, 29. Di Santo, 86. Meyer.

Skupina L:

Bilbao - Alkmaar 2:2 (1:1)

Branky: 43. Sola, 47. San José z pen. - 26. Van Overeem, 88. Janssen.

Partizan Bělehrad - Augsburg 1:3 (1:1)

Branky: 11. Oumaru - 45.+2 Hong Čong-ho, 51. Verhaegh, 89. Bobadilla. ČK: 81. A. Živkovič (Partizan).