Lyon s obtížemi porazil Šmonu, Liverpool prohrál s Udine

Praha - Fotbalisté Lyonu s obtížemi vyhráli i druhé utkání v Evropské lize. Na hřišti Hapoelu Kirjat Šmona ztratili dvoubrankové vedení, ale díky gólu v nastavení zvítězili 4:3 a udrželi se v čele základní skupiny I, kterou vedou o tři body před pražskou Spartou. Na spodních příčkách "plzeňské" skupiny B zůstávají Coimbra a Hapoel Tel Aviv, díky dnešní remíze 1:1 mají shodně po bodu.

Hapoel připravil proti Lyonu výborný start novému kouči a dosavadnímu asistentovi Baraku Bacharovi, který se mužstva ujal krátce před duelem po odchodu Giliho Landaua. Po pravé straně unikl Rochet a po jeho centru otevřel skóre už v sedmé minutě útočník Abuhazira.

Favorizovaný Lyon však na stadionu v Haifě, kde musí Hapoel nastupovat k duelům Evropské ligy, stav během čtvrthodiny otočil. Postupně se trefili Fofana a Monzón. Ve 31. minutě již Olympique vedl o dvě branky zásluhou Réveilléreho.

Izraelský mistr nicméně po přestávce brzy snížil díky Levimu a na 3:3 vyrovnal z pokutového kopu po zákroku Koného sám faulovaný Abuhazira. V první minutě nastavení ale vstřelil vítězný gól hostů Fofana. Po remíze 1:1 s Bilbaem Hapoel málem opět obral o body favorita skupiny, příště se představí 25. října na Letné proti Spartě.

Académica Coimbra o víkendu vybojovala první výhru v novém ligovém ročníku a totéž jí těsně uniklo na evropské scéně. Se soupeřem z Tel Avivu měla více ze hry a zásluhou Salima Cissého se hned po přestávce ujala vedení, v nastaveném čase ji však o výhru připravil Damari.

Za Young Boys Bern odehrál celý duel na hřišti Machačkaly obránce Jan Lecjaks, jeho tým ale i podruhé v soutěži prohrál. Obě branky dal kamerunský útočník Eto'o - poprvé se trefil z pokutového kopu, v nastavení pak střelou na vzdálenější tyč stanovil konečný výsledek 2:0.

Sestřih zápasu Coimbra - Hapoel Tel Aviv

Přímé souboje svedli na hřišti Rosenborgu Trondheim pravý záložník domácích Bořek Dočkal a bek Leverkusenu Michal Kadlec. Díky trefě Kiesslinga byl v poměru 1:0 úspěšnější Bayer a ve skupině K poprvé vyhrál. Bordeaux s Jaroslavem Plašilem prohrálo v Anglii s Newcastlem jasně 0:3 a svého soupeře pustilo do čela skupiny D. Lazio Řím porazilo Maribor 1:0, jeho útočník Libor Kozák se na hřiště dostal až v nastaveném čase.

Brankář Jan Laštůvka z Dněpropetrovsku za obranou vedenou stoperem Ondřejem Mazuchem proti AIK Stockholm inkasoval dvakrát už v první půli, ukrajinský tým ale dvěma brankami po přestávce otočil zápas a vyhrál 3:2. Unikl tak ostatním týmům ve skupině F, protože v domácí soutěži výborně hrající Neapol překvapivě vysoko prohrála 0:3 v Eindhovenu s PSV.

Fotbalová Evropská liga - 2. kolo základních skupin:

Skupina A:
Machačkala - Young Boys Bern 2:0 (0:0) Branky: 62. z pen. a 90. Eto'o. Rozhodčí: Zwayer (Něm.)
Liverpool - Udine 2:3 (1:0) Branky: 23. Shelvey, 75. Suárez - 46. Di Natale, 70. vlastní Coates, 72. Pasquale.

Skupina B:
Atlético Madrid - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0) Branky: 90+3 Rodriguez
Coimbra - Hapoel Tel Aviv 1:1 (0:0) Branky: 47. S. Cissé - 90.+1 Damari.

Skupina C:
Mönchengladbach - Fenerbahce Istanbul 2:4 (1:2) Branky: 18. De Jong, 74. De Camargo - 25. a 87. Baroni, 40. Meireles, 71. Kuijt
Marseille - AEL Limassol 5:1 (1:1) Branky: 76. a 90.+2 Remy, 42. Fanni, 61. Mendes, 90. Gignac - 22. Ouon.

Skupina D:
Newcastle - Bordeaux 3:0 (2:0) Branky: 16. Ameobi, 40. vlastní Henrique, 49. P. Cissé.
FC Bruggy - Marítimo 2:0 (0:0) Branky: 57. Bacca, 71. Vleminckx. Rozhodčí: Trattou (Kypr).

Skupina E:
Steaua Bukurešť - FC Kodaň 1:0 (0:0) Branka: 82. Nikolič.
Molde - Stuttgart 2:0 (0:0) Branky: 58. Berget, 88. Chima Chukwu.

Skupina F:
PSV Eindhoven - Neapol 3:0 (2:0) Branky: 19. Lens, 41. Mertens, 52. Marcelo
AIK Stockholm - Dněpropetrovsk 2:3 (2:1) Branky: 5. Danielsson, 45. Goitom - 41. Kalinič, 74. Mandzjuk, 83. Selezňov

Skupina G:
Videoton Székesfehérvár - Sporting Lisabon 3:0 (3:0) Branky: 15. Vinicius, 21. Oliveira, 35. Nikolič.
Basilej - Genk 2:2 (0:2) Branky: 71. z pen. a 84. Streller - 10. De Ceulaer, 38. Vossen.

Skupina H:
Kazaň - Partizan Bělehrad 2:0 (1:0) Branky: 44. Karadeniz, 48. Rjazancev
Neftči Baku - Inter Milán 1:3 (0:3) Branky: 53. Canales - 10. Coutinho, 30. Obi, 42. Livaja

Skupina I:
Hapoel Kirjat Šmona - Lyon 3:4 (1:3) Branky: 7. a 66. z pen. Abuhazira, 51. Levi - 17. a 90.+1 Fofana, 22. Monzón, 31. Réveillére
Sparta Praha - Athletic Bilbao 3:1 (2:0) Branky: 26. Zápotočný, 40. Balaj, 56. Hušbauer z pen - 73. De Marcos.

Skupina J:
Panathinaikos Atény - Tottenham 1:1 (0:1) Branky: 77. Toche - 35. Dawson.
Lazio Řím - Maribor 1:0 (0:0) Branka: 62. Ederson.

Skupina K:
Rosenborg Trondheim - Leverkusen 0:1 (0:0) Branka: 77. Kiessling.
Metalist Charkov - Rapid Vídeň 2:0 (0:0) Branky: 66. Edmar, 80. Xavier.

Skupina L:
Hannover - Levante 2:1 (1:1) Branky: 21. Huszti z pen., 21. Ya Konan - 10. Míchel z pen.
Helsingborg - Twente Enschede 2:2 (2:0) Branky: 7. a 44. Djurdič - 74. Bengtsson, 88. Douglas.