Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Jsem hrdý na sebe i na svůj výkon. Prožil jsem úžasnou kariéru, řekl po neúspěšném finále Čech

Vítěznou tečku za fenomenální kariérou sice v Baku neudělal, ale nezdar ve finále Evropské ligy hodnotil s nadhledem sobě vlastním. Brankář Petr Čech se s profesionálním fotbalem rozloučil porážkou 1:4 s Chelsea, kde strávil jedenáct let. O tom, kam povedou jeho další kroky, se rozhodne až po vypršení kontraktu s Arsenalem.

Zklamaný Petr Čech z Arsenalu po neúspěšném finále EL
zdroj: REUTERS autor: Maxim Shemetov

"Chtěl jsem nad hlavu zvednout trofej, pak si sednout a popřemýšlet. Až do 30. června jsem hráčem Arsenalu. Do té doby se nerozhodnu," řekl sedmatřicetiletý Čech, o jehož služby projevila zájem právě Chelsea. Už před finále se dokonce objevily informace o tom, že se po hráčské kariéře vrátí na Stamford Bridge v roli sportovního ředitele. 

I přes porážku ve finále plzeňský rodák ničeho nelitoval. "Jsem hrdý na sebe i na svůj výkon. Prohrát finále je samozřejmě velké zklamání, obzvlášť, když šlo o můj poslední zápas v kariéře. Chcete skončit na vrcholu. Prožil jsem ale úžasnou kariéru. Asi nelze mít vše," pokračoval.

Britská média už před finále spekulovala o tom, že bývalá reprezentační jednička bude po kariéře dělat od léta sportovního ředitele v Chelsea. "Nejbližší plány jsou takové, že pojedu na fotbalový turnaj hráčů do 10 let a budu sledovat svého syna, jak hraje fotbal. Další plány uvidíme, co přinese čas," podotkl Čech pro agenturu Sport Invest, která ho zastupuje.

Po zápase se v jeho očích objevily i slzy. "Mým posledním fotbalovým snem bylo jako hráč ještě jednou vyhrát Evropskou ligu. Bohužel se nepovedlo, ale člověk musí přiznat, že soupeř byl lepší a vyhrál zaslouženě," uznal Čech.

Ze svého pohledu udělal pro poslední vítězství vše. "Mohu se ohlédnout zpátky bez výčitek, kromě faktu, že jsme celý rok tak tvrdě makali, a nakonec za to nic nedostali. Myslím si, že tohle si mužstvo nezasloužilo. Ale věřím, že se tenhle tým za rok vrátí silnější," konstatoval rekordman v počtu vychytaných nul v Premier League.

Vysoké porážce dlouho nic nenasvědčovalo. "Prvních 35 minut jsme měli pod kontrolou. V posledních deseti minutách prvního poločasu si soupeř vytvořil nějaké šance," řekl Čech.

Chelsea v rozmezí 49. až 65. minuty odskočila do vedení 3:0. "K vítězství potřebujete, aby se celému týmu dařilo. Ve druhé půli jsme však nezvládli patnáct minut, což rozhodlo," prohlásil Čech. "Za stavu 3:0 to pro nás nevypadalo dobře. Dokázali jsme dát gól na 3:1. Tam jsem věřil, že v případě, že by se nám podařilo dát kontaktní gól, mohl by soupeř znervóznět. Naopak nám by to hodně pomohlo a mohli bychom pomýšlet na nějaký neuvěřitelný návrat." 

"Bohužel tohle vzalo za své poměrně rychle, když jsme nechali Chelsea odskočit dalším gólem na 4:1. Tam už potom bylo rozhodnuto," dodal bronzový medailista z mistrovství Evropy 2004.

Zklamaný Petr Čech, který prohrál poslední utkání kariéry s Chelsea
zdroj: ČTK/AP autor: Luca Bruno

S bývalými spoluhráči po utkání příliš nemluvil. "V takové chvíli člověk nemá moc co říct. Popřejete si hodně štěstí, pogratulujete vítězi a jdete si dál svou cestou, protože vítězný tým jde slavit. Poražený musí najít způsob, jak spolknout hořkou pilulku. Zase tam tolik času na proslovy není," konstatoval dřívější gólman Plzně, Blšan, Sparty a Rennes.

Čech obdržel i spoustu blahopřání. "Gratulace ke kariéře jsem zaznamenal a samozřejmě mě spousta z nich potěšila. Jsem rád, že moje kariéra zanechala takovou stoupu a že to i ostatní ocenili," konstatoval.

S "Blues" vyhrál čtyřikrát ligu, čtyřikrát Anglický pohár, třikrát Ligový pohár, dvakrát anglický Superpohár a jednou i Ligu mistrů a Evropskou ligu. S Arsenalem, kam přestoupil v roce 2015, vybojoval Anglický pohár a dva anglické Superpoháry.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy