Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Chci očistit své jméno, říká Kúdela a obrátí se na mezinárodní arbitráži CAS

Kúdela to nevzdává. Poté, co odvolací komise UEFA odmítla odvolání Ondřeje Kúdely proti trestu na deset zápasů za údajnou rasistickou urážku Glena Kamary v zápase Evropské ligy s Glasgow Rangers, se stoper fotbalové reprezentace rozhodl obrátit na mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Ženevě.

Glen Kamara z Rangers (vlevo) a Ondřej Kúdela ze Slavie při výměně názorů
zdroj: REUTERS autor: Andrew Milligan

Čtyřiatřicetiletého obránce Slavie mrzí, že přijde o nadcházející mistrovství Evropy, ale chce očistit své jméno.

Kontrolní, etická a disciplinární komise UEFA v dubnu potrestala Kúdelu za incident z 87. minuty odvetného utkání osmifinále Evropské ligy v Glasgowě, které Slavia vyhrála 2:0 a postoupila. Záložník Kamara poté, co mu český stoper cosi pošeptal, obvinil obránce Slavie z rasistické urážky a z toho, že ho nazval opicí. Kúdela připustil, že finského hráče tmavé pleti počastoval nevybíravě, ale rasistickou urážku popírá.

Je nám líto, video expirovalo.
Kúdela chce očisti své jméno, reprezentace vyšla na Sadílka

Disciplinární komise při dubnovém verdiktu usoudila, že se Kúdela rasismu dopustil, i když vyšetřovatel, který se událostmi v Glasgowě zabýval, podle Slavie a hráčových právníků žádný důkaz nenašel. Advokátní kancelář zastupující Kúdelu požádala o ústní projednání odvolání, které se konalo on-line formou ve středu. Vyslechnuto bylo několik svědků. Odvolací komise poté potvrdila verdikt disciplinárky.

Je nám líto, video expirovalo.
Kúdela dostal trest na 10 zápasů, Slavia se zatím chystá na Arsenal

"Po dohodě s klientem jsme ještě včera večer podali žádost o odůvodnění rozhodnutí o našem odvolání, to je podmínka pro zahájení mezinárodní sportovní arbitráže. Dnes jsme se s klientem dohodli, že tento krok učiníme," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK advokát René Cienciala z právní kanceláře Urban & Hejduk, která Kúdelu zastupuje.

Kúdela ve středu definitivně přišel o naději na start na Euru, do kterého český tým vstoupí 14. června. Uzávěrka nominací na šampionát je 1. června a do té doby se odvolání u mezinárodní arbitráže nedá stihnout. Kúdela už dvě z 10 utkání v soutěžích UEFA vynechal ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu.

"Mrzí mě, že jsem přišel o Euro, ale chci očistit své jméno, takže budeme bojovat dál. Děkuju rodině, Slavii a panu Tvrdíkovi (šéfovi klubu), fanouškům i veřejnosti za obrovskou podporu. Moc si toho vážím," řekl Kúdela.

"Uvědomuji si, že byla chyba za Glenem Kamarou vůbec chodit a cokoliv mu říkat. V zápase byly emoce a já už to teď bohužel nedokážu vrátit zpátky. Je mi to moc líto," uvedl již dříve.

Kúdelovi při odvolání u UEFA nepomohlo, že Kamara během předchozího disciplinárního řízení podle právníků dokonce čtyřikrát změnil výpověď a jeho spoluhráč z Rangers Bongani Zungu coby svědek údajné urážky uvedl jiná slova než finský záložník. Obhajoba českého stopera také upozornila, že obránce má tak nízké znalosti angličtiny, že by nedokázal říci "Jsi z...aná opice a víš, že jsi", jak tvrdí Kamara.

Kúdelovi se bude zbylých osm zápasů z trestu odečítat od prvního utkání českého týmu na Euru. Předchozí dva přípravné duely v Itálii a s Albánií se nepočítají, jelikož nejsou soutěžní. "Bylo nám písemně potvrzeno, že hráč nemusí být zahrnut do příslušného seznamu hráčů národního týmu, aby mohl platně vykonat své vyloučení," dodal Cienciala.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy