Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Česko se po postupu Sparty opět přiblížilo elitní desítce v žebříčku koeficientů

Historická pohárová sezona českých klubů. Poprvé postoupily tři kluby do jarních bojů – Sparta, Slavia a Plzeň – a první jmenovaný klub nasbíral další cenné body po čtvrteční výhře nad Galatasarayem Istanbul. Po postupu Sparty do osmifinále Evropské ligy v žebříčku národních koeficientů UEFA se Česko opět o něco přiblížilo elitní desítce a přímé účasti šampiona ve skupině Ligy mistrů. Z jedenácté příčky ztrácejí na desáté Skotsko už jen 0,550 bodu a oproti ostrovní zemi mají ve hře ještě o dva zástupce více. 

Fotbalisté Sparty slaví s fanoušky
zdroj: Reuters autor: David W Cerny

Již během úspěšného podzimního vystoupení si Česko pro přespříští sezonu 2025/26 zajistilo první patnáctku a pět mužstev v soutěžích UEFA.

Tuzemské kluby nadále vylepšují již tak nejúspěšnější pohárový ročník od rozdělení federace. Poprvé ve třech postoupily do jarní fáze a díky čtvrtečnímu úspěchu Sparty opět o něco posunuly rekordní bodový zisk za jednu sezonu (nyní 12,750). Letenští po odvetě s Galatasarayem připsali 0,750 bodu – půl bodu za vítězství 4:1 a 0,250 bodu jako bonus za postup do osmifinále.

Za výhru v hlavní fázi pohárů jsou dva body, za remízu jeden. Zisk do žebříčku se pak dělí počtem zástupců daného státu v pohárové sezoně, v českém případě nyní čtyřmi. Stejně se dělil i jeden bod za postup do osmifinále.

Tuzemské kluby tak o více než polovinu stáhly ztrátu na desáté Skotsko, které má ve hře už jen Glasgow Rangers. Česko naopak budou vedle Sparty v osmifinále zastupovat ještě Slavia a Plzeň, které díky podzimnímu prvenství ve skupině Evropské ligy a Evropské konferenční ligy měly v úvodním kole vyřazovací fáze volno.

Tuzemským týmům chybí k desáté příčce už jen těsně přes půl bodu. Pokud by Rangers oba zápasy v osmifinále prohráli, stačilo by Česku k posunu mezi elitu a jistotě přímé účasti v hlavní fázi Ligy mistrů dosáhnout ještě aspoň na jedno vítězství a remízu.

Na deváté Turecko, které má ve hře už jen Fenerbahce Istanbul, ztrácejí tuzemské kluby 2,3 bodu. Před nejbližšími pronásledovateli, dvanáctým Švýcarskem a třináctým Rakouskem, naopak mají pohodlný téměř tříbodový náskok.

Pokud by Česko zůstalo jedenácté, znamenalo by to, že šampion a vicemistr půjdou do předkol Ligy mistrů, další tým z ligy a vítěz domácího poháru do kvalifikace Evropské ligy a pátý celek do bojů o hlavní část Konferenční ligy.

O tom, že tuzemský fotbal nepřijde o elitní patnáctku, je jasno už od závěru podzimu. Patnáctá pozice jako poslední znamená pět zástupců v pohárech. Aktuálně se hraje o nasazení do ročníku 2025/26, v příští sezoně 2024/25 už má Česko jistotu návratu k pěti zástupcům v pohárech a k dvěma týmům v kvalifikaci Ligy mistrů.

Že tuzemské celky zažívají naprosto mimořádnou sezonu, dokazuje i pořadí tohoto ročníku. V něm jsou aktuálně šesté. V žebříčku Česko figuruje nejvýše od roku 2017, kdy mu patřilo rovněž 11. místo. Maximem od rozdělení federace je osmá příčka z přelomu tisíciletí. Nejvíce bodů z českých týmů zatím v této sezoně posbírala Plzeň (19,5).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články