Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mistrovství ČR Dolní Břežany

BLOG: Sparta si teď musí dát pozor hlavně na odvetu proti Rangers

Českem i Ostrovy rezonuje kauza Rangers. Zase. Nemá moc smysl připomínat, o co šlo na jaře a o co jde teď. Žila tím část země, vyšlo bezpočet komentářů a po čtvrtečním utkání Evropské ligy na Letné se téma posouvá až do diplomatických sfér.

Glen Kamara z Rangers (vpravo) obdržel červenou kartu v utkání se Spartou Praha
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Ministr vnitra Jan Hamáček nejnověji vyzval šéfa Černínského paláce Jakuba Kulhánka, aby si neprodleně pozval na kobereček britského velvyslance za urážky českých dětí na internetu i v médiích. A Kulhánek tak prakticky on-line učinil. A je to tak úplně v pořádku.

Tohle je už poměrně vážná věc, jakkoli jsou za týden volby a může to být i částečná snaha svézt se na vlně naštvanosti. Sparta i Slavia mají fanoušky po celé republice, a to fakt nejsou bezvýznamná čísla.

Problém spatřuji v listopadové odvetě Sparty na půdě Rangers. Zaprvé si všichni pamatujeme, co se dělo, když hrál ve Skotsku český klub naposledy. Hráči Slavie dostali nekompromisně a nechutně na budku.

To byly vyloženě kriminální věci, které Češi odnesli nikoli zanedbatelnými šrámy, ale vážnými zraněními. Policie, trestní oznámení, tresty UEFA, lítalo to zleva-doprava.

Je nám líto, video expirovalo.
Rangers obviňují české dětské fandy z rasismu, Sparta se brání

Navíc spolu s realizačním týmem nebyli sešívaní dlouhé desítky minut po utkání vpuštěni do kabin, a když už jim tam milostivě Skotové umožnili vejít, místní agrese se znovu opakovala v tunelu. Taková prasárna se vidí opravdu málokdy.

Bezprecedentní akce skotských uplakánků, kteří vidí spiknutí a rasimus za každým rohem, nadto v bučení dětí, jež na Letné vytvářely atmosféru i házením vlaštovek, se klidně může opakovat - a Sparta by na to měla být perfektně připravena.

Nenabízím návod, ale tohle tady opravdu reálně hrozí a s kládami, nikoli klacky pod nohy se prostě počítat musí. Nepochybuji o tom, že na Letné budou mít eventuální varianty scénáře dobře promyšlené.

Ostatně důrazné ohrazení se proti kampani, kterou rozjela ostrovní média, přesně takovým sebevědomým krokem bylo.

A pak je tu ten právník Glena Kamary. Co bude muset ještě udělat, abychom si ho všimli? Houpat se na lustru?

Kouč Sparty Pavel Vrba v utkání proti Rangers
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Copak místní plátky v Glasgow. Zklamání je, že o aféře nedokáže informovat vyváženě ani vzor veřejnoprávnosti BBC.

Čtenářům servery clickbaitově servírují monology trenéra Stevena Gerrarda, kterému ještě předevčírem přišly děti v ochozech jako geniální nápad, aby ho okamžitě po prohře 0:1 na Letné nezapomněl strhat. 

A nebo jednostranné informace bez souvislostí, což jsou věci, na které jsme z domácích luhů zvyklí zatím tak možná od Parlamentních listů či MF Dnes.

A pak je tu ten druhý aspekt - v jak dostatečně komfortní situaci Sparta na Ibrox Stadium vlastně vyrazí. Zatím má ve skupině A čtyři body. A čtyři zápasy před týmem Pavla Vrby teprve jsou, ten nejbližší proti silnému Lyonu.

Mladí fanoušci Sparty
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Do konce listopadu je ale ještě fůra času. Minimálně tolik, že celá záležitost může utichnout. Ale s o to větší vervou se zase vynořit. Nejlepší by nicméně samozřejmě bylo, kdyby Pražané dokázali Rangers umlčet na hřišti - a ideálně opět vítězstvím.

Opět se totiž ukazuje, že Gerrardův tým sice za sebou může mít jakkoli slušnou historii, ale v aktuální praxi strádat. A například to, co předváděla skotská obrana, by se dalo popsat jako Den všech dnů otevřených dveří. Škoda jen, že toho Sparta nedokázala zužitkovat větším poměrem.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články