Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR v bleskovém šachu 2019

Evropa chce dát vale Blatterovi, hlas dá princi Alímu. Proti je Asie

Curych - Volební kongres FIFA se uskuteční podle plánu, obrovskému korupčnímu skandálu navzdory. Na společném jednání se na tom dohodli zástupci jednotlivých konfederací. Voleb se zúčastní i UEFA, která původně hrozila bojkotem kongresu. Boj o hlasy pro současného šéfa světového fotbalu Seppa Blattera a jeho jediného protikandidáta, jordánského prince Alího bin Husajna, vrcholí. Za současným prezidentem stojí i po rozjetí obřího korupčního skandálu asijská fotbalová konfederace. Šéf UEFA Michel Platini uvedl, že drtivá většina evropských asociací podpoří Bin Husajna.

Prezident FIFA Sepp Blatter
zdroj: EPA autor: STEFFEN SCHMIDT

Některé členské asociace včetně UEFA volaly po odložení volby. Ta se však nakonec uskuteční. Blatter svolal krizovou schůzku, aby se zástupci kontinentů projednal současnou situaci. Mezi čtyřma očima se sešel i s Platinim, který ho vyzval k odstoupení. Blatter to odmítl. Platini potvrdil, že Blattera vyzval, aby skončil, ale jeden den před kongresem už je prý přiliš pozdě. "Jsem znechucený. Už je toho na mě moc. Jsem obdivovatel historie FIFA, ale z tohohle mi je špatně. FIFA si nezaslouží takové zacházení," prohlásil Platini.

Jak se volí prezident FIFA? Více v článku. (//sport/fotbal/313067-jak-se-voli-prezident-fifa/)

UEFA nakonec po vlastní poradě hrozící bojkot kongresu zrušila. Představitelé UEFA totiž v současné situaci věří, že Husajn, jinak také předseda západoasijské federace, má dobrou šanci na vítězství, a hodlá ho ve volbě podpořit. Podle Platiniho bude pro Bin Husajna hlasovat minimálně 45 až 46 evropských asociací.

"Výrazná většina členů UEFA bude volit prince Alího," potvrdil Platini. Jordánskému princi jsou připraveni dát hlas i zástupci Fotbalové asociace ČR v čele s Miroslavem Peltou. "My jako asociace jsme členem týmu UEFA a budeme hrát za tento tým," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka Radiožurnálu.

Zvolí UEFA "vlastní" postup?

Pokud by byl zvolen Blatter, místopředseda anglické asociace David Gill nenastoupí do své funkce ve výkonném výboru FIFA. Platini rovněž řekl, že v takovém případě se UEFA sejde na jednání v Berlíně v rámci finále Ligy mistrů, aby prodiskutovala svůj další vztah k FIFA. Ve hře je údajně i možnost, že evropské týmy nenastoupí do soutěží FIFA. "Nemohu nic vyloučit. Musíme zvážit všechny možnosti," řekl Platini.

Návrh na odložení kongresu odmítla podpořit africká fotbalová konfederace. Asijská fotbalová konfederace navíc nadále stojí za Blatterem. "Vyjadřujeme zklamání a lítost nad tím, co se ve středu událo v Curychu, jsme ale proti odkladu volby," uvedli zástupci konfederace. Asie disponuje při volbě 47 hlasy.

Jaká je situace těsně před začátkem volebního kongresu FIFA?

- UEFA zrušila hrozící bojkot volebního kongresu, volby předsedy FIFA proběhnou podle plánu.

- Šéf UEFA Platini se sešel mezi čtyřma očima se Seppem Blatterem. Výzvu k odstoupení současný šéf FIFA odmítl.

- Pokud Blatter volby vyhraje, UEFA se sejde v Berlíně k diskusi o budoucnosti vztahů se světovou asociací. "Necháváme si otevřené všechny možnosti," dodal Platini na otázku, zda by mohla Evropa bojkotovat soutěže FIFA.

- Nejméně 45 nebo 46 evropských asociací podpoří jordánského prince Alího bin Husajna.

- FAČR bude hlasovat s evropskou většinou.

- Blattera podpořila asijská fotbalová konfederace.

- Na vedení světového fotbalu tlačí největší sponzoři jako Visa, Coca-Cola, Adidas, McDonald's nebo Hyundai. Všechny firmy se shodují, že jsou situací "mimořádně znepokojeny".

- Ve středu švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i dva místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye.

- Dále jsou to Eduardo Li z Kostariky, Julio Rocha z Nikaraguy, Brit Costas Takkas, Rafael Esquivel z Venezuely a José Maria Marin z Brazílie. Obviněn byl i Nicolás Leoz z Paraguaye a také bývalý člen exekutivy Jack Warner z Trinidadu a Tobaga. Posledně jmenovaný se přihlásil sám na policii.

Johansson: O pořadatelích MS se bude rozhodovat znovu

Bývalý prezident UEFA Lennart Johansson požaduje, aby bylo přehodnoceno přidělení pořadatelství mistrovství světa 2018 do Ruska a 2022 do Kataru. Navrhuje, aby se uskutečnila nová volba, případně aby se turnaj v roce 2018 přesunul z Ruska do Anglie.

"Očekávám, že toto rozhodnutí bude přehodnoceno. Blatter sám prohlásil, že rozhodnutí jít na východ nebylo správné. Jsem si jistý, že se bude znovu rozhodovat," řekl Johansson, který se osobně zúčastní kongresu FIFA. Předseda anglické Fotbalové asociace Greg Dyke ale nápad přesunout případně MS 2018 do Anglie označil za nesmysl.

Joseph Blatter a Vladimir Putin
zdroj: ČTK/ITAR-TASS autor: Nikolsky Alexei

Putin: Spojené státy chtějí zabránit znovuzvolení Blattera

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že vyšetřování americkou stranou je jasným pokusem, aby se zabránilo znovuzvolení Seppa Blattera. "Je to další do očí bijící pokus Spojených států rozšířit své pole působnosti do jiných zemí," dodal. Putin také řekl, že se USA do celé záležitosti vměšuje proto, aby vzala Rusku pořadatelství MS 2018.

"Nejsem překvapený tím, co se na FIFA děje. Blatter si svým vlastním způsobem samozřejmě zajistí, že volby vyhraje. Je nešťastné, že největší sportovní organizace na světě má takového lídra," prohlásil Johansson, který v roce 1998 prohrál volbu na prezidenta FIFA právě s Blatterem.

Více o dopadech fotbalové krize na světovou politiku čtěte zde (//sport/fotbal/zahranici/313041-kauza-fifa-jako-politicky-zapas-putin-se-oprel-do-vysetrovatelu-z-usa/).

FIFA
zdroj: ISIFA/EPA

Warner se sám přihlásil policii

Bývalý viceprezident FIFA Jack Warner, jeden ze obviněných 14 lidí, se sám přihlásil policii v Trinidadu a Tobagu. Na dvaasedmdesátiletého funkcionáře a místního politika vydaly zatykač americké úřady. Bývalý šéf konfederace Severní a Střední Ameriky a Karibiku (CONCACAF) si vyslechl obvinění v osmi bodech, musel odevzdat pas a noc strávil ve vězení. Kauce byla stanovena na 360 000 eur (9,8 milionu korun).

Obvinění funkcionáři FIFA
zdroj: ČT24

Warner je podezřelý z toho, že se podílel na korupčním jednání při volbě pořadatele mistrovství světa 1998 (Francie) a 2010 (JAR). "Ať už se proti mně plánuje cokoli, neuspěje to," uvedl Warner několik hodin předtím, než se přihlásil na policii. Austrálská justice navíc prověřuje blíže nespecifikovanou, podezřelou platbu 500 tisíc dolarů na Warnerův účet.

Sponzoři a reklama? Spojenectví má trhliny

Mezi hlavní sponzory FIFA patří společnosti Coca-Cola, Adidas a Visa. Všechny už vyjádřily nad vzniklou událostí velké znepokojení a dodaly, že situaci budou minimálně podrobně monitorovat. Tím na mezinárodní fotbalovou federaci vyvíjí určitý tlak, což je pro FIFA další problém. Klíčoví sponzoři mohou v reklamě používat ochranné známky FIFA, navíc mají k dispozici např. velké reklamní plochy na stadionech.

"Požadujeme okamžité kroky k obnovení kultury a silných etických postupů. Pokud tak FIFA neučiní, budeme muset přehodnotit naše sponzorství," stojí v prohlášení Visa. "Tyto zdlouhavé kontroverze pošpiňují poslání a ideály mistrovství světa a máme z těchto vážných obvinění velké obavy," dodala Coca-Cola.

Jakub Mihule, první český absolvent magisterského programu FIFA Master, se domnívá, že problém FIFA začíná už na úrovni jednotlivých členských států a federací, kde se do důležitých funkcí dostávají i osoby podezřelé či dokonce dříve obviněné z korupce. Čtěte více. (//sport/fotbal/zahranici/313042-jakub-mihule-fifa-nemuze-jednat-sama-musi-cekat-na-praci-policie/)

Je nám líto, video expirovalo.
Fauly v zákulisí FIFA
Zdroj
ČT sport, ČTK, Guardian, BBC, NY Times, Daily Mirror, Daily Telegraph, Radiožurnál

Hlavní zprávy