Následuje
ODM 2020: Hokej

Euro 2020 definitivně ve třinácti zemích, Česko nemá dostačující stadion

Nyon (Švýcarsko) – Revoluce dokonána. Výkonný výbor Evropské fotbalové unie (UEFA) definitivně potvrdil, že mistrovství Evropy v roce 2020 se bude konat na 13 stadionech v 13 zemích. Hostit Euro může teoreticky kterákoliv evropská země, o konkrétních pořadatelských městech se však rozhodne až v září roku 2014. Žádný z českých stadionů nesplňuje požadavky na minimální kapacitu a není ani pravděpodobné, že by do roku 2020 nějaký dostačující stánek vyrostl.

Michel Platini
zdroj: Isifa autor: Laurent Gillieron

Revoluční návrh prezidenta UEFA Michela Platiniho zorganizovat šampionát po celé Evropě schválil výkonný výbor loni v prosinci. Nyní vedení unie oznámilo své konkrétní představy. Dvanáct zemí dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále). Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na jednom stadionu, jenž musí mít minimální kapacitu 70 000 diváků.

Na čtvrtfinále UEFA podle svého tiskového prohlášení požaduje 60 000 diváků, na základní skupiny a osmifinále ještě o 10 000 méně. Unie navíc povolí maximálně dvě výjimky a umožní hostit zápasy základní skupiny a osmifinále dvěma stadionům s kapacitou 30 000 lidí.

"Pravidlo 30 000 fanoušků umožní kandidovat více zemím. Radil bych jim, aby začaly stavět," uvedl dnes prezident UEFA Platini. Země se mohou o ME ucházet i pouze s projekty stadionu - stavební práce pak musejí začít nejpozději v roce 2016. "Je to skvělý obchod. Země, která má jen jeden stadion, se může přesto ucházet o Euro. Myslím, že to je pro mnoho států hodně výhodné," dodal. 

Česko bez Eura

V České republice dosud tak velký stadion nestojí. Šéf FAČR Miroslav Pelta v prosinci uvedl, že by Česká republika mohla o pořádání šampionátu ucházet, ovšem jen s podporou státu, který by pomohl s financováním nového národního stadionu. Ministr financí Miroslav Kalousek ale taktně naznačil, že plán na výstavbu národního stadionu s podporou státu nepovažuje za realistický.

Národní svazy, jež se mohou ucházet o "základní" i "finálový balíček" s jedním či dvěma různými stadiony, musejí potvrdit kandidaturu do letošního září. Německý list Bild už před měsícem napsal, že Euro 2020 by se mohlo konat v Berlíně, Londýně, Madridu, Lisabonu, Paříži, Amsterodamu, Bruselu, Basileji, Aténách, Římě, Moskvě, Záhřebu a Istanbulu.

Platini dnes uvedl, že Turecko, které původně chtělo pořádat Euro 2020 samostatně, je jeho favoritem na roli hostitele finálové části. "Co se mě týče, je to tak. Ale nemohu mluvit za ostatní členy," řekl s odkazem na 16 kolegů ve výkonném výboru.

Šéf evropského fotbalu nicméně vyloučil pořadatelství Turecka v případě, že bude Istanbul vybrán za hostitele olympijských her, které se budou v roce 2020 konat několik týdnů po červnovém ME. "Pokud dostanou olympijské hry, pak nepřichází v úvahu, aby se účastnili pořádání Eura," dodal Platini. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy