TCL V Repre

Egypt je potřetí za sebou fotbalovým králem Afriky

Luanda (Angola) - Fotbalisté Egypta jako první tým v historii vyhráli africký šampionát třikrát po sobě. V dnešním finále porazili 1:0 Ghanu gólem kanonýra Geda, který si připsal pátý gól na turnaji a vyhrál tabulku střelců. Egypt zaznamenal již svůj sedmý triumf na Pohárů národů, naopak Ghana čeká na pátý titul krále Afriky již 28 let. Egypt tak triumfem napravil nepovedenou baráž o mistrovství světa, kvůli které bude jako král Afriky chybět na prvním světovém šampionátu na africkém území v historii.

Fotbalisté Egypta
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo

Finálový zápas byl taktickou bitvou. Ghana potvrzovala svou skvělou obranu, díky které v předchozích třech zápasech na šampionátu neinkasovala. Ani Egypt se nehnal příliš dopředu, a tak se diváci v ochozech spíše nudili. Utkání již směřovalo do prodloužení, když egyptský náhradník Gedo znovu zafungoval jako skvělý žolík a pět minut před koncem rozhodl o triumfu "Faraonů". Pátým gólem na turnaji potvrdil korunu krále střelců. Dokázal tak nahradit chybějící ofenzivní hvězdy Mida, Zakiho či Abútriku, přestože v dresu Egypta debutoval teprve měsíc před začátkem turnaje.