Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de Ski Švýcarsko

Drama už před začátkem. Albánští fanoušci zasypali srbský autobus kameny

Tirana – Jejich první zápas kvalifikace mistrovství Evropy byl předčasně ukončen a vše naznačuje, že i odveta mezi Albánií a Srbskem bude hodně bouřlivá. Na autobus srbských fotbalistů totiž již při příjezdu do Tirany přilétlo několik kamenů, z nichž jeden rozbil okno. Nikdo nebyl zraněn. Srbské ministerstvo zahraničí oznámilo, že kvůli incidentu chystá protestní nótu a cestu na zápas zrušil předseda srbské vlády Aleksandar Vučič, protože prý nechce ještě zvyšovat napětí mezi oběma tábory.

Fanoušci Albánie
zdroj: ČTK/AP autor: Hektor Pustina

Vysoce rizikové utkání se večer v Elbasanu bude hrát za mimořádných bezpečnostních opatření. Incident s kameny ale podle šéfa srbského fotbalu Tomislava Karadžiče vyvolává pochybnosti, zda je místní policie schopná situaci zvládnout. 

"Pokud se úroveň zajištění bezpečnosti nezmění, přijdou potíže. Ale zaručili se (albánská policie), že se to nebude opakovat. Uvidíme, co přijde," řekl Karadžič. V pohotovosti mají být dva tisíce policistů a fanoušky čekají na cestách i při vstupu na stadion bezpečnostní prohlídky.

Srbští fanoušci na zápas nemají přístup, podobně jako před rokem albánští příznivci na duel v Bělehradě.

Tehdejší duel balkánských rivalů, mezi nimiž panují dlouhodobě vyostřené vztahy, byl krátce před koncem prvního poločasu předčasně ukončen za stavu 0:0. Utkání narušil dálkově řízený letoun s mapou Velké Albánie (tedy všech území osídlených albánským obyvatelstvem, včetně oblastí dnes patřících Černé Hoře, Srbsku, Makedonii a Řecku).

Když jeden ze srbských hráčů zástavu sundal, vrhli se na něj dva albánští fotbalisté a došlo k potyčce. Do ní se zapojilo i několik domácích fanoušků.

UEFA nejprve přidělila výhru 3:0 domácímu celku, po protestu albánského svazu ale sportovní arbitráž v Lausanne duel kontumovala ve prospěch Albánie. Srbsku byly také odebrány tři body a obě reprezentace musely zaplatit pokutu 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy