Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mistrovství ČR a SR

Dotační podvod na turnaji pro mladé fotbalisty? V kauze figuruje i extraligový sudí Lacina

Nad českým fotbalem se vznáší další kauza. Královéhradecký kraj prošetřuje půlmilionovou dotaci na loňský finálový turnaj Ondrášovka Cup v Hradci Králové pro dvanáctileté fotbalisty. Podle deníku Sport se pořádající spolek, jehož předsedou je hokejový extraligový rozhodčí Petr Lacina, dopustil podvodu tím, že vykázal nepravdivé údaje na fakturách a zfalšoval podpisy. Lacina podezření odmítl, komise rozhodčích mu přesto dočasně pozastavila nominaci k utkáním. Fotbalová asociace ČR (FAČR) je připravena ukončit záštitu nad akcí, pokud se informace o podvodu potvrdí.

Rozhodčí Petr Lacina
zdroj: ČTK autor: Peřina Luděk

Ondrášovka Cup je celorepubliková soutěž pro žákovské fotbalové týmy od osmi do 13 let. Nejlepší celky z kvalifikačních kol hrají finálové turnaje jednotlivých kategorií, celkem se do akce každoročně zapojí přibližně 16 tisíc dětí. FAČR přispívá částkou 2,3 milionu korun.

"Pokud se potvrdí mediální informace v celé věci, je předseda asociace Martin Malík připraven okamžitě iniciovat, aby FAČR ukončila záštitu nad celým turnajem," řekl mluvčí FAČR Michal Jurman.

"FAČR tento fakt považuje za smutnější o to více, že se jednalo o akci, které se v loňském roce zúčastnilo více než 16 tisíc malých dětí, které tento turnaj měl vést ke vztahu k fotbalu a pohybovým aktivitám obecně," dodal Jurman.

Deník Sport tvrdí, že spolek vyúčtoval na fakturách osoby, které se turnaje vůbec nezúčastnily, a věci, které k uskutečnění zápasů nebyly potřeba. Spolek kraji půlmilionovou dotaci v minulých dnech vrátil.

Lacina nařčení z podvodu prostřednictvím vyjádření, které zaslal komisi rozhodčích hokejového svazu, odmítl. "Zdůraznil, že spolek poskytuje příslušným krajským institucím při jeho prošetření součinnost, a věří, že se vše vyjasní co nejdříve," uvedl mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

Komise rozhodčích přesto Lacinovi, který naposledy řídil nedělní extraligové utkání v Třinci, do odvolání pozastavila nominaci k zápasům. "Vzhledem k probíhajícímu šetření nejde o trest, ale o dočasné opatření, k němuž jsme přistoupili proto, že se jedná o podezření z jednání, které je neslučitelné s principy komise rozhodčích ČSLH," uvedl předseda komise Vladimír Šindler.

Titulární partner turnaje společnost Ondrášovka je informacemi o možném podvodu při čerpání dotace nepříjemně překvapena. "Okamžitě jsme požádali organizátory akce o vysvětlení a celý případ budeme nadále pozorně sledovat. V podpoře dětského sportu chceme pokračovat, aktivní pohyb dětí považujeme za velmi důležitý. Finální vyhodnocení situace a naše další kroky do budoucna budou záviset na výsledku šetření kontrolních orgánů," uvedl mluvčí Ondrášovky Pavel Barvík.

Dodal, že společnost není v žádném právním vztahu s pořádajícím spolkem, který nese název Ondrášovka Cup - Pohár mládeže. "Ve spolku nemáme své zástupce a nepodílíme se na jeho fungování. Se spolkem spolupracujeme v oblasti marketingové podpory dětského turnaje Ondrášovka Cup z pozice titulárního partnera," dodal Barvík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články