Následuje
Panorama

Dočkal: Vím, že Jarolímovi nebudu na očích, ale snad budu dál reprezentovat

Čeng-čou (Čína)/Praha – Druhý nejdražší přestup v českých dějinách je dotažen. Bořek Dočkal přestoupil do čínského Che-nanu Ťien-jie za zhruba 230 milionů korun. Český reprezentant přitom věří, že v národním týmu zůstane, i když rozhodně nebude ve středu pozornosti českých fanoušků a odborníků.

Radující se Bořek Dočkal
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Vím, že panu Jarolímovi nebudu tolik na očích, nicméně věřím, že v případě konstantních výkonů budu moct zůstat součástí národního týmu. Vždy to pro mě byla největší čest," prohlásil Dočkal.

"Samozřejmě to bude na trenérovi, zda budou mít chuť mě sledovat a jak vyhodnotí můj přínos pro tým. Osobně to jako velkou komplikaci nevnímám, i když vím, že cestování a časový posun nebudou jednoduché. Ale srazy bývají poměrně dlouhé, abych měl čas se na zápas dostatečně připravit," míní osmadvacetiletý záložník. 

O svém působení v Číně se nerozhodoval lehce. "Dlouho jsem si nebyl zcela jistý, rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Jsem rád, že už je vše dotažené. Těším se na novou výzvu," prohlásil Dočkal.

Do Číny odletěl v úterý spolu s manželkou. Společně tak měli možnost prohlédnout si klub i téměř desetimilionové město Čeng-čou ve střední Číně, kde tým sídlí. "Cestoval jsem sem samozřejmě s řadou otazníků, v Asii jsem osobně nikdy nebyl a neuměl jsem si mnoho věcí představit. Z toho, co jsme zde s manželkou viděli, jsou naše dojmy velice pozitivní," řekl osmadvacetiletý záložník.

Konfrontace s hvězdami bude zajímavá, těší se Dočkal

Do klubu přišel jako drahá posila, s 230 miliony korun jde o druhou nejvyšší částku za přestup tuzemského fotbalisty z domácí ligy do zahraničí. "Očekávání zjevně nebudou malá, ale myslím, že na tlak jsem připravený dobře. Angažmá ve Spartě mě určitě výtečně připravilo na to, jak takové situace zvládat," uvedl Dočkal.

"Na základě jednání a zpráv z druhé strany během jednání bylo znát, že jejich zájem je vytrvalý. A hned po příletu do města jsem se setkal s trenérem. Šli jsme na společnou večeři a z jeho slov bylo cítit, že je rád, že mě bude mít v týmu," dodal Dočkal.

Kvalita čínské ligy šla poslední dobou po příchodu drahých hvězd z Evropy nahoru. "Jsou tu hráči s velkou kvalitou a minulostí, a tak ta přímá konfrontace bude pro mě hodně zajímavá. Ta kvalita ligy mě zajímala už dříve, aniž bych věděl, že někdy přijde zájem. Pouštěl jsem si nějaké šoty ze soutěže, dvakrát jsem v minulosti nastoupil proti zdejším klubům v přípravě. Ale teprve ostrá sezona mi ukáže, jaká je pravda," řekl Dočkal.

Věřím, že se do Sparty ještě vrátím, říká Dočkal

Ve Spartě působil od srpna 2013 a byl režisérem letenské hry. "Od začátku mi nebylo jedno, jak můj případný odchod vezme Sparta a fanoušci. Sparta byla v mé kariéře zatím jednoznačně nejvíc a strašně rád jsem za ni hrál. Věřím, že se do Sparty ještě vrátím," uvedl Dočkal.

Při podpisu smlouvy měl vedle sebe manželku. "Rodina pro mě byla od začátku jedno z klíčových hledisek. Nedokážu si představit být bez rodiny ani třeba na půl roku. Pro mě je hodně důležité vidět, jak vyrůstá můj syn, abych zde měl manželku. Museli jsme to promyslet společně," řekl.

V Číně nyní zůstane. "Žena se vrací během víkendu domů, já bych se rád zapojil už do nedělního přípravného zápasu. Času do startu ligy moc nezbývá a chci být novému klubu k dispozici od prvních minut. Už brzy nás čekají první dva zápasy, po kterých je na programu reprezentační pauza. Pokud budu nominován, odcestuji do Prahy a při zpáteční cestě sem už pojedeme celá rodina. Do té doby tu musím připravit bydlení," plánoval.

V Číně bude hrát v dresu s číslem osm. "Osmička je v čínském prostředí šťastným číslem, standardně ji dostávají klíčoví hráči jednotlivých klubů," podotkl Dočkalův agent Viktor Kolář.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy