Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SK Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905

Do nominace se poprvé dostali Bičík s Řezníkem, v útoku je pouze Vydra

Praha – S dvěma nováčky půjdou čeští fotbalisté do přípravného zápasu s USA a úvodního duelu kvalifikace mistrovství Evropy s Nizozemskem. Premiérové reprezentační pozvánky se od trenéra Pavla Vrby dočkali brankář Sparty David Bičík a obránce Plzně Radim Řezník. Po dvou letech se do nominace dostal záložník Václav Pilař. Ve dvacetičlenné nominaci nechybějí hlavní opory: kapitán Tomáš Rosický a gólman Petr Čech.

Pavel Vrba
zdroj: ČT24 autor: Jan Langer

V pátek po zápasech evropských pohárů Vrba ještě doplní nominaci o další tři jména. "Půjde o jednoho obránce, středového záložníka a útočníka. V užším výběru jsou hráči ze zahraničí i z ligy," uvedl Vrba na dnešní tiskové konferenci v Praze.

S Američany sehraje český celek přípravný zápas 3. září v Praze na Letné, stejně jako 9. září souboj s Nizozemci, bronzovými medailisty ze světového šampionátu. Půjde o Vrbovu soutěžní premiéru na lavičce reprezentace, národní tým zatím vedl ve třech přípravných zápasech a stále s ním čeká na výhru. Češi remizovali 2:2 s Norskem a ve Finsku a prohráli 1:2 s Rakouskem.

Pětadvacetiletého Řezníka Vrba nominoval jako alternativu na pravý kraj obrany, kde kvůli zdravotním problémům nemůže počítat s Theodorem Gebre Selassiem. "Radim měl být nominovaný už s Rakouskem, ale jeho zdravotní stav to neumožnil. V Plzni si za poslední dva roky vybudoval velice slušnou pozici. Viděl jsem ho samozřejmě v zápasech i na podzim a má takovou výkonnost, že mě přesvědčil," uvedl Vrba.

Gólman Bičík ze Sparty se dostal do národního týmu v 33 letech a bude krýt záda Čechovi a Tomáši Vaclíkovi. Levý záložník Pilař se po návratu do Plzně rozehrál k dobrým výkonům. V reprezentaci se před vleklými zdravotními problémy naposledy objevil před dvěma lety, kdy si v přípravném zápase na Ukrajině po mistrovství Evropy přetrhl vaz v koleně. "Jsem rád, že si Venca vybral klub, kde dostává prostor. Jeho forma roste každým zápasem. Vrací se do formy, kterou měl na Euru," řekl Vrba.

Plašil, Hübschman či Sivok jsou mezi náhradníky

Nominaci měl tentokrát ztíženou kvůli zraněním, menšímu vytížení krajánků, poklesu formy některých hráčů i neúspěchům českých klubů v pohárech. "Věřili jsme, že některá mužstva budou v pohárech úspěšnější a že nám tu nominaci trochu zjednoduší. Výkonnost některých hráčů asi není taková, jaká byla na jaře," uvedl trenér.

Kvůli zranění nemohl povolat stopera Maria Holka či rekonvalescenta útočníka Libora Kozáka. Zdravotní problémy má také zkušený Jaroslav Plašil, který zatím pod Vrbou v reprezentaci ještě nehrál. "Jsem s ním v kontaktu, včera se podrobil vyšetření a čeká, jak to dopadne. Kdyby byl stoprocentně fit, v nominaci by asi byl," řekl Vrba.

Je nám líto, video expirovalo.
Do nominace se poprvé dostali Bičík s Řezníkem, v útoku je pouze Vydra

Plašil figuruje mezi náhradníky, stejně jako brankář Tomáš Grigar, obránci Martin Latka, Ondřej Mazuch, Tomáš Sivok a Filip Novák, záložníci David Pavelka, Lukáš Vácha, Josef Hušbauer, Tomáš Hübschman, Adam Hloušek, Jan Kopic, Josef Šural a útočníci Milan Škoda, Tomáš Necid, David Lafata a Václav Kadlec. Lafata a Necid si mohou říct o místo ve čtvrteční odvetě 4. předkola Evropské ligy mezi Spartou a Zwolle.

Zatím jediným útočníkem v nominaci je Matěj Vydra. "Jsem přesvědčený, že v dané chvíli je Matěj v dobré formě. David Lafata se musí prosazovat, když hraje i proti těžším soupeřům," podotkl Vrba.

V nominaci jsou tentokrát jen čtyři sparťané, naopak z Plzně povolal Vrba sedm hráčů. Viktorií navíc prošli i bundesligoví záložníci Vladimír Darida a Jiráček, kterého Vrba povolal poprvé. "Samozřejmě určitou roli hraje, že hráče velice dobře znám. Na druhou stranu jsem sledoval Plzeň i Spartu. Výsledkově určitě nebudou spokojeni, ale já se dívám nejen na výsledky, ale i na předvedenou hru," dodal Vrba.

Nominace:

Brankáři: Petr Čech (Chelsea), Tomáš Vaclík (Basilej), David Bičík (Sparta)

Obránci: Pavel Kadeřábek (Sparta), Václav Procházka (Plzeň), Radim Řezník (Plzeň), Marek Suchý (Basilej), David Limberský (Plzeň), Daniel Pudil (Watford), Michal Kadlec (Fenerbahce)

Záložníci: Milan Petržela (Plzeň), Tomáš Rosický (Arsenal), Petr Jiráček (Hamburk), Bořek Dočkal (Sparta), Vladimír Darida (Freiburg), Tomáš Hořava (Plzeň), Daniel Kolář (Plzeň), Václav Pilař (Plzeň), Ladislav Krejčí (Sparta)

Útočníci: Matěj Vydra (Watford)

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy