Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Disciplinárka znovu potrestala Olomouc za korupci

Praha – Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) znovu potrestala Sigmu Olomouc odečtem devíti bodů a pokutou čtyři miliony korun za korupční jednání v kauze s Bohemians Praha. Brankář Olomouce Petr Drobisz nesmí 18 měsíců chytat a bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček nesmí dva roky zastávat žádnou funkci ve fotbale. Stejné tresty disciplinárka udělila už v srpnu, ale její rozhodnutí později anulovala odvolací a revizní komise kvůli procesním nedostatkům.

Petr Drobisz
zdroj: ČTK autor: Vladislav Galgonek

"Naše rozhodnutí je podle očekávání stejné jako předtím. My jsme nesouhlasili s postojem ORK, ale v rámci uklidnění situace jsme se rozhodli její výtky akceptovat a procesní chyby jsme odstranili. A jelikož se neobjevily nové důkazy, vynesli jsme stejný rozsudek," uvedl předseda disciplinární komise Jiří Golda. "Podle nás ke korupčnímu jednání došlo, proto jsme trestali," dodal. Olomouc se údajně provinila tím, že v květnu 2009 prostřednictvím Drobisze předala hráčům Bohemians Praha úplatek ve výši 300 tisíc korun.

Olomouc nadále trvá na tom, že je nevinná, trest ale přijímá. "Neznamená to, že přiznáváme provinění, ale v současné situaci, v jaké se klub a hráči nachází, je to potřeba k naší stabilizaci, abychom věděli, jak na tom jsme," uvedl právní zástupce a člen představenstva Sigmy Petr Konečný. "Bylo by od nás absurdní, kdybychom se proti prvnímu rozhodnutí neodvolali a pak bychom se odvolali proti tomuto, které je stejné. Nemohu mluvit za představenstvo, ale předpokládám, že se odvolávat nebudeme," dodal. Předpokládá však, že se odvolá Drobisz, kterého také zastupuje. "U něj je situace jiná. On se odvolával už proti prvnímu trestu a jeho odvolání nebylo dosud řádně prošetřeno," řekl Konečný.

Odvolací a revizní komise však tento trest anulovala s tím, že došlo k zásadním procesním pochybením. Především se jí nelíbila přítomnost místopředsedy disciplinární komise Romana Brnčala při jednáních, jelikož je podle ORK spřízněn s olomouckým klubem jako právník, což obě strany popírají. "Pan doktor Brnčal žádnou smlouvu s SK Sigma nikdy neměl, žádné poradenství nebo právní služby pro náš klub nevykonával," uvedl dříve místopředseda představenstva Sigmy Jaromír Gajda.

Disciplinárka tak musela kauzu znovu otevřít a hrozilo, že v případě vynesení přísnějšího trestu by se věc znovu zkomplikovala. Podle olomouckého klubu totiž ORK neměla právo původní trest rušit, jelikož Sigma nakonec odvolání nepodala a ORK měla řešit jen Drobiszovo odvolání. "ORK je oprávněna v rámci své kontrolní a revizní pravomoci postupovat svá zjištění, návrhy a doporučení příslušnému výkonnému výboru, ale není oprávněna vydávat jakákoliv rozhodnutí a vracet věc k orgánu prvního stupně, k novému projednání a rozhodnutí," stojí v prohlášení Sigmy.

Je nám líto, video expirovalo.
Vyjádření Sigmy Olomouc

Disciplinárka, která ze zasedání vynechala Brnčala, považovala předchozí trest za dostačující a potvrdila již dříve vynesený rozsudek. Nově se začala zabývat výrokem předsedy představenstva Sigmy Josefa Lébra, který v rozhovoru pro média obvinil ORK z korupce. "Proto jsme si ho pozvali na příští zasedání, aby své výroky objasnil a předložil důkaz, pokud ho má. Nejde ale, abychom se v rámci spolku takto obviňovali bez důkazů," řekl Golda.

Jablonecký fotbalista David Lafata dostal od disciplinární komise pokutu 30 tisíc korun za to, že v duelu se Žižkovem nasimuloval penaltu. Nejlepší střelec ligy ušel zápasovému trestu, který v květnu obdržel za simulování mladoboleslavský útočník Jan Chramosta. Lafatovi pomohlo, že se přiznal. "Zachovali jsme se jinak než u Chramosty, který zapíral, zatímco Lafata nám poslal vyrozumění, ve kterém se přiznal, že to prostě zkusil," uvedl Golda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy