Následuje
FIS magazín SP

Darida uvažuje o odchodu z Herthy. Ještě mám ambice a chci hrát, říká

Vladimír Darida poprvé připustil, že by chtěl odejít z Herthy Berlín, protože příliš nehraje a klub na jeho pozici již v létě přivedl na hostování srbského záložníka Marka Grujiče z anglického Liverpoolu. Slova českého fotbalisty roku 2017 potvrzuje také jeho agent Ondrej Chovanec. Předloni prodloužená smlouva českého reprezentanta vyprší 30. června 2021.

Vladimír Darida v utkání proti Norimberku
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

V probíhající bundesligové sezoně zasáhl Darida do třetiny z osmnácti odehraných zápasů, jen jedinkrát odehrál celých devadesát minut za Herthu, momentálně sedmý celek tabulky s bodovou ztrátou na pozici zaručující start v pohárové Evropě. V nedělním utkání 18. bundesligového kola v Norimberku pobyl Darida na trávníku 33 minut, kdy střídal právě svého soka v záloze Grujiče.

"Bohužel tato sezona začala tím, že hned v prvním přátelském utkání jsem se zranil. A vypadl jsem na delší dobu, protože to bylo komplikovanější. Pár dní potom, co lékaři určili diagnózu, a vědělo se, že se jen tak nevrátím, tak přišel z Liverpoolu na hostování Marko Grujič. A tímto příchodem se moje pozice hodně ztížila. Marko je dobrý fotbalista, dostává příležitost přede mnou, takže musím bojovat. Po zranění se snažím dostat zpět do základní sestavy a musím trenéra přesvědčit také v trénincích," popisuje Darida své problémy, které ho po třech letech v německém hlavním městě připravily o místo v základní sestavě.

Podle vlastních slov už nemá Darida žádné zdravotní obtíže: "Ne, nic takového. Naopak, protože já se vždy těším na hřiště. Ať na tréninky nebo na zápasy. Že zase budu moc běhat a makat. Ne, nebojím se chodit do soubojů. Jsem úplně v pořádku."

Kvůli zdraví absentoval Darida také v předchozích dvou sezonách, ale až poslední zranění kolene se ukázalo jako komplikovanější. Tím také ztratil důvěru maďarského trenéra Herthy Pála Dárdaie.

Na otázku, zda cítí jeho podporu a jestli je jejich vztah stejně vřelý jako ještě loni na jaře, kdy Darida získal ocenění pro nejlepšího českého fotbalistu za rok 2017, jen tiše odvětí: "Já bych to teď radši ani nekomentoval." Následně doplňuje a vysvětluje: "Jsem ve věku, kdy chci hrát. Takže je samozřejmě víc možností. A uvidíme, jak to bude dál probíhat. Dělám všechno pro to, abych se dostal na hřiště, abych hrál. Myslím, že ještě nemám věk na to, abych jenom seděl na lavičce a dostával peníze za sezení. Ještě mám sportovní ambice a rád bych byl na hřišti."

Logicky z toho vyplývá, že řešením by byl odchod z klubu, do kterého přišel v létě 2015 z SC Freiburg. Darida se usměje a praví: "Ve fotbale je spousta věcí možných. Ale je to pro mě těžké. Mluvit o tom… Tím, že chci hrát, tak se řeší všechny možnosti."

Odchod už v současném přestupním období, které v Bundeslize skončí za deset dnů posledního ledna? Místo odpovědi tiché souhlasné pokývání hlavou.

Přání vs. realita

O situaci v Hertě Berlín, rozpoložení a přáních svého klienta ví také agent Ondrej Chovanec. "Ano, Vláďa by chtěl odejít, pokud by to bylo možné," říká jasně Chovanec, ale druhým dechem přidává: "Ale možné to není, protože Hertha má Vláďu pod smlouvou. Přání hráče je jedna věc a realita s klubem je druhá věc. Nyní nikam neodchází, zůstává. Klub si může rozhodnout, co s hráčem udělá. Momentálně se o to musí Vláďa prát, musí se dostat do sestavy, kvalitní na to je dost. A pokud se Hertha rozhodne, že ho při nějaké nabídce pustí, tak je to jiná věc. Ale 21. ledna je situace stejná a Hertha říká ne."

Tato formulace však může také znamenat, že kdyby se objevila nějaká nabídka, tak by Darida odejít mohl. Což nepřímo potvrzuje mluvčí Herthy Marcus Jung: "Do teď to pro nás nebylo téma."

Přesto se na lince Praha-Berlín "něco" děje. Daridovo stanovisko je jasné. Chce odejít, aby hrál a vrátil se také co nejrychleji do základní sestavy národního týmu, a přiznává, že březnové dvojutkání s Anglií ve Wembley v kvalifikaci mistrovství Evropy 2020 a o čtyři dny v Edenu proti Brazílii jsou speciální motivací.

"S vedením Herthy v kontaktu jsem. Nebudu s nimi mluvit o tom, že hráč chce zůstat v Hertě, když by rád odešel, kdyby to bylo možné. Tak asi o nějakých nabídkách jsem s nimi mluvil. Ale několikrát mi řekli, že Vláďu v lednovém přestupním termínu nikam nepustí. Jestli se něco změní, tak se to změní. Trenér Dardai ho nechce pustit, manažer Preetz ho také nechce pustit," uzavírá poněkud rozporuplně Daridův hráčský agent Chovanec.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy