Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Šumavský MTB Maraton České spořitelny

Damková: Nejvíc přehmatů zatím měli mezinárodní rozhodčí

Praha - Předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Dagmar Damková si po pěti kolech první ligy pochvaluje výkony mladých sudích. Naopak výhrady má k rozhodčím s mezinárodními zkušenostmi, kteří se podle ní v úvodu sezony dopustili několika zásadních chyb.

Je nám líto, video expirovalo.
Damková chválila mladé rozhodčí, kritizuje mezinárodní

"S někým jsem spokojena víc, s někým míň. Nejvíc přehmatů zatím bohužel měli mezinárodní rozhodčí, od kterých očekávám top výkony. Zatím nebyly, snad přijdou," řekla Damková po speciálním společném tréninku rozhodčích a novinářů na Strahově.

V hlavě jí utkvěla tři nepovedená utkání. Hned v 1. kole ostřílený sudí Libor Kovařík upřel domácímu Slovácku proti pražské Slavii dvě penalty a tým z Uherského Hradiště pak prohrál 1:2. (Sestřih utkání je k vidění zde.) "To se mu vyloženě nepovedlo. Pak hned jel na utkání Evropské ligy, tak jsem mu říkala, že musí zapomenout. Stane se. Zrovna Libor je rozhodčí, na kterého se můžu spolehnout. Odvádí dobou práci, snad je to zapomenuto," řekla Damková.

Další velké výtky měla k dvěma mezinárodním sudím v uplynulém 5. kole. Miroslav Zelinka upřel Plzni na Slavii penaltu za hru rukou domácího Milana Nitrianského, protože se domníval, že k přestupku došlo před vápnem. Viktoria pak inkasovala a prohrála 0:1. (Sestřih zde.)

"Zelinka je zkušený. Na UEFA se dostal do pozice, kdy pomalu bojuje o Ligu mistrů, a pak udělá tohle. Ptala jsem se ho na tu situaci, říkal, že čekal, jestli bude hrát Limberský dál," uvedla. "Pak řekne ruka a on si říkal, já teď nevím, bylo to uvnitř, nebo venku? Prostě zkrat, ve spoustě jiných utkání jsem se na něj zase mohla spolehnout," dodala Damková.

Dagmar Damková:

"Rozhodčí jdou na zápasy s čistou hlavou, k tomu je nabádáme. Chápu, že tlak je někdy velký. Přijedou na Spartu, na Plzeň, na Slavii, která teď vede. Jsou to top mančafty, adrenalin pracuje a někdy z toho vzniknou takové chyby jako teď ta ruka."

Zbyněk Proske měl podle ní v uplynulém kole zase odpískat pokutový kop pro České Budějovice v duelu s Mladou Boleslaví, Jihočeši ale i tak zvítězili 2:1. (Sestřih zde.) "Měl mu ale pomoci jeden z asistentů, který je dnes tady a dostane trošku spršku," prohlásila s úsměvem Damková.

Mladí mile překvapili

Chválila naopak začínající rozhodčí. "Snažila jsem se v prvních kolech nasazovat mladé rozhodčí, s kterými budeme počítat do budoucna. Myslím, že zatím mile překvapili," řekla. "Ale vždy se říká, že první utkání se nekazí, že to začíná až pátým nebo šestým. Uvidíme, až dojdou na tohle číslo, ale potenciál v nich je," dodala Damková.

Připustila, že někteří rozhodčí jsou k hráčům z nejlepších týmů benevolentní a fotbalisté na to doplácejí v pohárech. "Když jedete pískat ven, nikdo s tím nemá problém. Evropské mančafty potkáte jednou za sezonu, řeknete si, není co řešit, a dáte kartu. Jiné je to tady doma, kde se s nimi potkáváte třeba šestkrát za sezonu. Pak jdete dělat čtvrtého rozhodčího, každý vás tam masíruje. Sama vím, jak je to složité," řekla.

Spreje snad už brzy. Dorazí z Maďarska

Už po reprezentační pauze by se v české lize mohl objevit sprej k dodržování vzdálenosti zdi od míče. "Nebudu nic slibovat na 100 procent, ale chci být optimistka. Konzultovala jsem to s kolegyní z Maďarska, snad příští týden by to už mělo dorazit do Maďarska. Jakmile to tam bude, okamžitě najíždíme a převážíme," uvedla Damková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy