Následuje
Branky, body, vteřiny

Další zájemce o post šéfa FIFA. Kandidaturu oznámil Korejec Mong-jun

Soul - Post šéfa Mezinárodní fotbalové federace má druhého oficiálního zájemce. Po Michelu Platinim svoji kandidaturu oznámil také Korejec Čong Mong-jun. Ten již u FIFA působil dříve v pozici místopředsedy a je majoritním akcionářem firmy Hyundai. Třiašedesátiletý miliardář se domnívá, že současný předseda UEFA není pro světovou federaci tím pravým.

Korejec Čong Mong-jun kandiduje na prezidenta FIFA

Volby prezidenta FIFA se uskuteční 26. února příštího roku. Vzejde z nich nástupce dlouholetého šéfa světového fotbalu Seppa Blattera, jenž dal po korupčních skandálech svou funkci k dispozici.

"Pokud budu zvolen, nebudu si užívat luxusu spojeného s úřadem. Mým úkolem bude ho změnit," řekl Čong Mong-jun, jehož majetek odhadl magazín Forbes na 1,2 miliardy dolarů (29,7 miliardy korun).

Podle Korejce, který je považován za jednoho z nejvlivnějších mužů v asijském fotbale, by měl ve světové federaci skončit evropský vliv. "Nadešel čas, aby FIFA měla neevropské vedení. FIFA se stala uzavřenou organizací pro Blattera, jeho kolegy a kamarády. To chci změnit," uvedl Čong Mong-jun.

Podle něj je produktem tohoto systému právě jeho budoucí volební soupeř Platini. "Pan Platini má podporu současných struktur FIFA. Bude pro něj hodně těžké, aby provedl nějaké významné reformy," řekl Čong Mong-jun.

Rodák z Pusanu se v minulosti výrazně zasloužil o to, že Korejská republika získala právo uspořádat společně s Japonskem mistrovství světa v roce 2002. Místopředsedou FIFA byl Čong Mong-jun 17 let a před svým odchodem z funkce v roce 2011 byl považován za jednoho z možných Blatterových nástupců.

Uchazeči o funkci prezidenta FIFA musejí podat kandidaturu do 26. října.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy