Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Člen VV FIFA hrozí Kataru: Dodržujte lidská práva, jinak můžete o šampionát přijít

Berlín – Další kritika se valí na Katar kvůli pořadatelství fotbalového šampionátu 2022. Člen výkonného výboru FIFA Theo Zwanziger prohlásil, že Katar by mohl o mistrovství přijít, pokud bude dále při výstavbě stadionů porušovat lidská práva dělníků. Tato hrozba ale už visí nad organizátory dávno a zatím pro zlepšení pracovník podmínek dělníků prý takřka nic neudělali.

Katarský stadion v Dauhá
zdroj: Getty Images autor: Adam Pretty

Katar se dostal do problémů kvůli porušování lidských práv a zacházení s přistěhovalci, kteří pracují i na výstavbě stadionů pro šampionát. Organizace Amnesty International ho dokonce obvinila z otrokářství, protože řada společností zadržuje dělníkům doklady a brání jim v odchodu nebo změně místa.

Katar proto měl nařízeno, že do 10. března musí sestavit nezávislou komisi, která bude dodržování lidských práv hlídat. "Zatím ale neudělali vůbec nic," citovala Zwanzigera agentura Reuters. "Pokud se to nezmění, očekávám, že o odebrání mistrovství bude rozhodovat volba všech členů FIFA," dodal.

Zwanziger, který v březnu z výkonného výboru FIFA odejde, kritizuje přidělení mistrovství světa Kataru od samotného začátku. V zemi totiž v létě panují obrovská vedra, kvůli nimž se uvažuje o změně termínu. "Osobně si myslím, že šampionát v Kataru nakonec vůbec nebude. Lékaři tvrdí, že za hraní v takových podmínkách neponesou odpovědnost," prohlásil v září. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy