Následuje
SP Francie

Čeští fotbalisté možná vyrazí na turnaj do USA

Praha - Fotbalový svaz jedná o účasti národního týmu na květnovém turnaji v USA, kde bude vedle domácí reprezentace startovat také Turecko. Na setkání s novináři to řekl předseda ČMFS Ivan Hašek. Reprezentace vstoupí do letošního roku, jehož první část až do září bude pouze přípravná, ve středu 3. března ve Skotsku. Už dříve bylo jasné, že v poslední přípravě v srpnu přijede do Olomouce tým Maroka.

Dosud nebyli známi soupeři pro květnové termíny, v kterých chtěla s českým týmem hrát řada účastníků červnového mistrovství světa v JAR. Nyní se zdá, že mužstvo vyrazí do USA. "Nemůžeme mluvit za pořadatele, ale jednáme o účasti na turnaji, který se bude hrát 22. až 25. května ve Spojených státech. Hrát bychom tam měli také s Tureckem," uvedl Hašek, ovšem definitivní slovo prý dosud nepadlo.

O podzimním programu definitivně rozhodne rozlosování kvalifikace mistrovství Evropy 2012, které se bude hrát v Polsku a na Ukrajině. Losovat se bude 7. února ve Varšavě, kde bude český fotbal zastupovat čtyřčlenná delegace; v ní budou Hašek, místopředseda svazu Jindřich Rajchl, reprezentační manažer Vladimír Šmicer a trenér Michal Bílek.

Češi si přejí pětičlennou kvalifikační skupinu

Jaké by českému týmu vyhovovalo složení skupiny? Na to je prý těžká odpověď. "Přejeme si los, který by nám přinesl postup a finanční zisk. Jen si vzpomeňme, jak se oslavovala skupina pro kvalifikaci mistrovství světa a jak jsme dopadli. I proto nemá cenu teď říkat, které týmy by nám vyhovovaly," řekl Hašek. Všeobecným přáním však je mít pětičlennou skupinu, aby se fotbalisté vyhnuli zbytečným zápasům, navíc proti papírově slabším týmům. "Ten termín bychom raději využili pro přípravu," uvedl svazový šéf.

Národní tým sice nemá jasno, na kterých stadionech bude kvalifikaci hrát, ale podle Haška nepůjde pouze o Prahu. "Pro klíčové zápasy samozřejmě bude rozhodovat maximální kapacita, ale také finanční podmínky pro svaz," uvedl Hašek, kterého těší, že se na mezinárodní úrovni začalo po letech znovu mluvit o celosvětové kvalifikaci. "Byl by to nový prvek, je to zajímavá myšlenka a jsem rád, že mám šanci se podílet na tom, jakým směrem se bude ubírat," řekl Hašek z pohledu člena reprezentační komise FIFA.

Termínový kalendář reprezentace v roce 2009:

3. března: Skotsko - ČR (Glasgow),

22.-25. května: turnaj v USA (v jednání),

11. srpna: ČR - Maroko (Olomouc).

Termínová listina kvalifikace ME bude známa po losu, který se uskuteční 7. února.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy