Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Mezikrok k vyprodané Letné v Evropě. Potřebujeme ho udělat, hlásí Dočkal

Bitvu o každý centimetr na hřišti očekává ve středečním finále domácího poháru v Liberci sparťanský kapitán Bořek Dočkal. Vítězství si přeje nejen proto, aby klub z české metropole ukončil šestiletý půst bez zisku jakékoli trofeje, ale i kvůli zajištění startu ve 3. předkole Evropské ligy. Třetí místo v lize, na kterém se Pražané momentálně nacházejí, totiž zaručuje start o předkolo dříve.

Bořek Dočkal
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Kvalifikace evropských pohárů se v létě bude kvůli pandemii koronaviru a nabité termínové listině s výjimkou play-off o Ligu mistrů hrát jen na jedno utkání místo tradičních dvou.

"Z tohoto pohledu by bylo fajn pohár vyhrát a být o jedno kolo dál. Tím, že se bude hrát na jeden zápas, je to dost nevyzpytatelné. Na jeden zápas je to pokaždé trochu výhoda pro slabšího z dvojice. Pokud můžeme jedno kolo výhrou v poháru přeskočit, tak je to pro nás samozřejmě jedině výhoda," řekl Dočkal.

Triumf v poháru a návrat do Evropy vnímá jednatřicetiletý záložník téměř stejně důležitě. "Trofej, na kterou Sparta čeká dlouho, je samozřejmě největší motivací, ale skoro na stejné úrovni je motivací dostat se do evropských pohárů a vrátit je na Spartu. Zase na Letné zažívat utkání před vyprodaným hledištěm. Tohle je mezikrok, který k tomu potřebujeme udělat," pokračoval Dočkal.

Utkání Sparty v Liberci bývají vypjatá. "Asi se nevyhneme tomu, že tu bitvu budeme muset podstoupit, s tím nikdo nemáme problém. Když jedeme do Liberce, automaticky se s tím počítá. Jednak je to prostředí, pak to, jak ten tým vnímá Spartu, jak se na ni chystá a s jakým zaujetím do zápasu jde." 

"Pak je tam spousta dalších menších věcí. To, v jakém období do Liberce přijedeme, je taky důležitá věc, protože když se tam hraje na podzim, tak se tam takový fotbal hrát nedá. Věřím, že v tomhle období tam bude hřiště připravené a bude v takovém stavu, abychom mohli kombinovat a mohli se snažit soupeře fotbalově přehrát. Pamatuji si zápasy v Liberci, kdy soubojů za hranou bylo hodně. Jde o to, jak to posuzuje rozhodčí," prohlásil Dočkal.

Zlomí sérii nezdarů pod Ještědem?

Pražané vyhráli na hřišti Slovanu jediný z posledních devíti soutěžních duelů. "Musím říct, že v Liberci je to trošku specifické. Co jsem tam hrál naposledy, což bylo na začátku loňského jara, tak jsme vyhráli. Není to tak, že bychom tam jeli předem poražení nebo ve stavu, kdy pochybujeme sami o sobě," upozornil Dočkal.

Trenér Václav Kotal o pořadatelství finále:

"Na finále na hřišti soupeře je spousta názorů. Vnitřně mi to vadí, že se hraje na hřišti jednoho z týmů, nesporně je domácí prostředí výhodou. Možná nám pomůže pořadatelství FAČR, mohou tam být naši fanoušci. Ale viděl jsem rozdělení vstupenek, takže jsem hodně zvědavý, jaké prostředí tam nakonec bude." 

Letenští v roce 2014 ovládli ligu, domácí pohár a poté i Superpohár, u čehož byl i Dočkal. Od té doby však žádnou trofej Sparta nevyhrála, což Dočkal nečekal. "V roce 2014 jsem cítil, že je klub na cestě, že by v dalších letech mohl dominovat a přidávat jednu trofej za druhou. V tu dobu nečekal nikdo, že tak dlouho budeme na trofej čekat. Najednou člověk vidí, že je to první příležitost od té doby vůbec něco takového dokázat." 

Finále domácího poháru okusil poprvé v roce 2008, kdy s Libercem podlehl v penaltovém rozstřelu Spartě. "Tehdy mi přišlo, že takových zápasů bude ještě spousta, ale pak se najednou člověk blíží ke konci kariéry a vidí, že tak jednoduché to ve fotbale není a že každé šance na trofej je potřeba využít. Člověk nikdy neví, jestli se ta šance bude ještě někdy opakovat," zakončil kapitán české reprezentace.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy