Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympiáda dětí a mládeže 2024

České kluby stoupají a stoupají. V koeficientu jim patří už 11. místo

České fotbalové kluby opět poskočily v žebříčku národních koeficientů a posunuly se o dvě pozice už na 11. místo. Mají již pro přespříští ročník 2025/26 prakticky jistou elitní patnáctku a pět mužstev v soutěžích UEFA, navíc je už jen jedna příčka dělí od přímého postupu do Ligy mistrů. Česko figuruje v žebříčku nejvýše od roku 2017.

Česku ještě před vstupem do skupinové části patřila 18. příčka, díky mimořádným podzimním výsledkům však poskočilo už o sedm míst a po čtvrtku se dostalo před Rakousko a Švýcarsko. Tuzemské kluby v hlavní fázi již podruhé v sezoně vyhrály všechny tři zápasy kola – Slavia a Sparta ve čtvrtek zvítězily v Evropské lize a Plzeň uspěla v Evropské konferenční lize.

Další dva bonusové body připsali červenobílí za jistotu postupu. Za výhru v hlavní fázi pohárů jsou dva body, za remízu jeden, tuzemské kluby tak v tomto týdnu zaznamenaly dohromady osm bodů. Zisk do žebříčku se pak dělí počtem zástupců daného státu v pohárové sezoně, v českém případě nyní čtyřmi. Ve čtvrtek si tak tuzemské kluby v celkovém pořadí polepšily hned o dva body, což znamenalo posun před Rakousko a Švýcarsko.

Česko zároveň zvýšilo svůj náskok na 16. příčku, na kterou má k dobru už 3,675 bodu. Je tak prakticky jisté, že tuzemský fotbal do konce sezony o elitní patnáctku již nepřijde. Patnácté místo jako poslední znamená pět zástupců v pohárech. Aktuálně se hraje o nasazení do ročníku 2025/26, v sezoně 2024/25 už má Česko jistotu návratu k pěti zástupcům v pohárech a k dvěma týmům v kvalifikaci Ligy mistrů.

Tuzemské kluby figurují v žebříčku nejvýše od roku 2017, kdy jim patřilo rovněž 11. místo. Maximem od rozdělení federace je osmá příčka z přelomu tisíciletí. Česko už teď prožívá druhou nejlepší sezonu v samostatné historii a od ročníku 1995/96, v němž mělo koeficient 12,000. Tehdy k tomu přispěl postup Slavie do semifinále Poháru UEFA. Tuzemská mužstva navíc mohou v dalším průběhu sezony zisk ještě výrazně vylepšit, dva ze tří zástupců totiž mají jistou účast v jarní fázi a Sparta je k ní blízko.

V pořadí této sezony je Česko s dosavadním ziskem 9,250 nečekaně šesté. Překvapivě až za ním figuruje Francie, jejíž liga patří mezi pět nejlepších v Evropě. Jednoznačně nejúspěšnějším českým celkem v ročníku je Plzeň, která připsala už 17,5 bodu. Více získaly pouze Manchester City, Real Madrid, PSV Eindhoven a Bayern Mnichov.

Viktoria neustále překonává český pohárový rekord. V rámci skupinové fáze jako první vyhrála úvodních pět zápasů a v součtu s kvalifikací zvítězila už desetkrát po sobě. Západočeši mají zároveň s jediným inkasovaným gólem nejlepší obranu celé soutěže.

Česko ve čtvrtek téměř o polovinu snížilo svou ztrátu na desáté Skotsko, na které mu schází 1,85 bodu. Umístění v elitní desítce by mimo jiné znamenalo pro šampiona přímý postup do hlavní fáze Ligy mistrů a pro vítěze domácího poháru pak jistotu nejhůře základní části Evropské konferenční ligy. Za příznivých okolností se navíc může rovnou do Ligy mistrů bez kvalifikace dostat i šampion jedenácté země.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články