Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Polsko

Česká fotbalová reprezentace odletěla do Litvy a věří si

Praha - Čeští fotbalisté dnes odletěli do Litvy na závěrečné utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Zápas proběhne bez přítomnosti defenzivního záložníka Tomáše Hübschmana, který po vyloučení v pátečním duelu se Španělskem nemůže nastoupit. Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický nepochybuje o tom, že mužstvo v úterý v Litvě zvítězí a postoupí. Podle něj se na týmu páteční porážka 0:2 od Španělska nijak neprojeví.

Čeští fotbalisté na letišti
zdroj: ČT24

Prohru se Španělskem nemá cenu řešit, je třeba se plně soustředit jen na Litvu, řekl Rosický před dnešním odletem. Český tým chce soupeři vrátit loňskou domácí prohru 0:1 z Olomouce. "Jedeme tam s jasným cílem - vyhrát. Prohráli jsme s nimi doma, takže jim ty tři body musíme vzít zpátky. A pokud se nám to povede, tak počítám s tím, že postoupíme," prohlásil Rosický před cestou do Kaunasu. 

Aktuálně je český tým v tabulce skupiny I na třetím místě za Skotskem. K posunu na druhé místo by mu mohla stačit remíza. To ale jen za předpokladu, že Skotsko podle očekávání prohraje ve Španělsku. "Pokud budou Španělé hrát alespoň na šedesát procent, tak by měli vyhrát. Ale víte, jak to bývá. Fotbal je nevyzpytatelný," říká stoper Tomáš Sivok. "Proto my musíme hrát na vítězství. Litva není špatný soupeř, ale my to musíme zvládnout. Bude to hodně o psychice, protože už nebude čas na opravu. Já mám ale tyhle velké zápasy rád," dodal. Zápas proti Litvě sehrají čeští fotbalisté v úterý od 20:45 v Kaunasu.

"Uvědomujeme si, že to nemáme ve svých rukou. Pokud Skotové vyhrají ve Španělsku, tak si postup jednoznačně zaslouží, to je bez debat. Ale tomu nevěřím. Takže pokud vyhrajeme my v Litvě, tak postoupíme. A to je to, co se stane," dodal odhodlaně Rosický. "My prostě Španělsku věříme a na Skotsko se neohlížíme, musíme se koncentrovat sami na sebe a podat 100procentní výkon v Litvě a věřit, že ta výhra v Litvě bude stačit," říká Tomáš Pekhart.

Přestože v pátečním duelu se Španělskem se Češi téměř nedostali k míči a byli jasně horší, podle Rosického má tým stále velkou sílu. "Nemá cenu se pitvat v utkání se Španělskem. Prohráli jsme se soupeřem, který byl ve všech směrech jednoznačně lepší. Za mojí reprezentační kariéru to byl jasně nejlepší soupeř, proti kterému jsem nastoupil. A to jsem v týmu od roku 1999," řekl Rosický. "Babrání se v tom pátku nám nic nedá. My se soustředíme jen na Litvu," dodal. Týmu věří i proto, že v důležitých zápasech a krizových situacích dokázal vždy ze sebe dostat maximum. "Když se podíváte na nedávnou historii tohohle týmu, tak na neúspěch dokázal vždy zareagovat pozitivním výkonem," připomněl například loňskou výhru nad Skotskem, která přišla právě po prohře s Litvou.

Kapitán sice připustil, že absence potrestaného Tomáše Hübschmana bude pro český tým znamenat oslabení, ale na druhou stranu by to prý nemuselo tolik vadit. "Pro defenzivu je to komplikace, protože to naruší souhru obrany, ale zřejmě budeme hrát zápas, ve kterém budeme hlavně útočit. Takže na jeho postu může být hráč, který je platnější v útoku. Všechno má klady a zápory," řekl Rosický. Vykartovaného Tomáše Hübschmanna by mohl nahradit záložník italského Kiéva Kamil Vacek. "Pro mě by to byla obrovská čest. Uvidíme, pro jakou sestavu se trenér rozhodne," řekl Vacek.

V podobné situaci, v jaké bude v úterý, se český tým ocitl i v kvalifikaci o mistrovství světa 2006, kdy potřeboval zvítězit ve Finsku, aby si zajistil baráž. To si ze současného týmu pamatují ale jen Čech, Pospěch, Baroš a právě Rosický. "Tehdy jsme to zvládli, tak proč ne teď," řekl Rosický, který tehdy gólem pomohl k výhře 3:0.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy