Touchdown

Češi porazili Polsko. Šance na postup je ale minimální

Praha - Čeští fotbalisté v předposledním utkání kvalifikace o mistrovství světa porazili v Praze na Letné Polsko 2:0. O vítězství se brankami postarali Tomáš Necid a Jaroslav Plašil. Slovinci vyhráli v souběžně hraném utkání na Slovensku 2:0, a v podstatě tak připravili české fotbalisty o účast na mistrovství světa. Ve středečním závěrečném utkání jim totiž stačí porazit slabé San Marino, které ještě v kvalifikaci nezískalo ani bod, aby na úkor Čechů postoupili minimálně do baráže. On-line reportáž z pražského utkání najdete zde.

On-line textový přenos

2022-12-13 00:00:00

Češi drží dlouho míč na svých kopačkách.

2022-10-24 00:00:00

Další střelu Rzezniczaka chytil bezpečně Petr Čech.

2022-05-05 00:00:00

Tomáš Rosický odešel za aplausu tribun ze hřiště. Nahradil ho David Jarolím.

2022-03-28 00:00:00

Nový muž na hrací ploše Robert Lewandowski se pokusil vystřelit. Zůstalo jen u pokusu.

2021-09-02 00:00:00

Žlutou kartu dostal polský stoper Polczak za faul na Baroše.

2021-08-14 00:00:00

Baroš skóroval. Přihrávka na něj však šla do ofsajdové pozice. Stav je tedy stále 0:0.

2021-07-08 00:00:00

Jankulovski vypálil z pětadvaceti metrů těsně nad polskou branku.

2021-05-21 00:00:00

Papadopulos po kličce před pokutovým územím upadl. Rozhodčí naznačil, že nahrané pády pískat nehodlá.

0000-00-00 00:00:00

Utkání skončilo. Česko - Polsko 2:0.

Štajner si sběhl pro míč na bližší tyč. Kowalewski však jeho pokus lapil.

Běží tříminutové nastavení. Češi kontrolují hru.

Necid byl faulován. Následně strčil do polského protihráče a dostal žlutou kartu.

Češi se už dopředu příliš netlačí a jistí náskok.

Jiří Štajner střídá Daniela Pudila.

Plašil z přímého kopu chytře rozehrál. Baroš pálil z hranice šestnáctky těsně nad.

Tempo hry zvolnilo. Na trávník přišel útočník Janczyk.

Rzežniczak vypálil z dálky. Jeho pokus Čecha nevystrašil.

Jaroslav Plašil se dostal k hlavičce po centru Pospěcha z pravé strany a zamířil přesně. Česko - Polsko 2:0.

Necidovu přihrávku uvnitř šestnáctky zneškodnil Iwaňski a balon stačil odehrát do bezpečí.

Pospěch zakročil důrazně proti Grosickému.

Baroš se dostal před polského gólmana. Obrovskou šanci však také nevyužil. Kowalewski vytěsnil na roh.

Jankulovski si naběhl do pokutového území. Míč nabídnutý od Pudila však mezi tyče nedostal.

Na hřiště přišel Robert Lewandowski. Nahradil útočníka Jeleně.

Tomáš Sivok nebezpečně hlavičkoval. Kowalewski míč s obtížemi vytěsnil z branky.

Napomínán žlutou kartou byl druhý polský stoper Glowacki.

Čech nepřesně rozehrál na Obraniaka. Poté se dostal k míči Jeleň a český gólman musel zasahovat.

Češi nyní důrazně napadají polskou rozehrávku hluboko na soupeřově polovině.

Tomáš Necid se probojoval do šestnáctky, ustál souboj s dvojnásobnou přesilou a s přehledem poslal míč podél polského brankáře do sítě. Česko - Polsko 1:0.

Čechům chybí v přihrávkách přesnost a stále se nemohou dostat do souvislého tlaku.

Další žlutou kartu dostal Iwaňski.

Plašil prošel středem hřiště, střela mu však nevyšla. Spoluhráči mu vyčítali, že je nehledal přihrávkou.

Druhý poločas právě začal.

Na trávníku se místo Michala Papadopulose objevil Tomáš Necid.

První poločas skončil. Česko - Polsko 0:0.

Jaroslav Plašil nadějnou pozici po Pospěchově centru nezakončil hlavou přesně.

V řadě soubojů jsou ve středu pole Poláci důraznější. Nenechávají tak Čechy dostat se do souvislejšího tlaku.

Obraniak zahrál další rohový kop, tentokráte si česká defenzíva poradila bez problémů.

Jankulovski znovu zahrál na jistotu. Poláci zahrávají dva rohy za sebou. Po druhém z nich musel zasahovat Čech a odvrátil nebezpečnou střelu na další roh.

Plašil spadl v pokutovém území. Bo Larsen zavrtěl hlavou a penaltu neodpískal.

Jankulovski odehrál balon putující šestnáctkou za koncovou čáru. Z rohu Poláci nezahrozili.

Rosický hýří ve středu pole aktivitou. Přesnost jeho přihrávek však spoluhráči nenapodobují.

Obraniak vybojoval rohový kop. Po rozehrávce nakrátko následný centr skončil mimo.

Poláci se dostali do bezprostřední blízkosti české branky. Šance se ale nakonec ukázala jako ofsajdová.

Plašilova skrytá přihrávka vybídla Jankulovského k centru. Ten však nebyl přesný a polská obrana odvrátila míč do autu.

Papadopulos si podruhé v krátké době vyšlápl na obránce Gancarczyka. Oba ze střetu odkulhali, ale jsou v pořádku.

Podobně skončil i polský pokus ze zhruba třiceti metrů.

Daniel Pudil rozehrál z pravého křídla standardní situaci. Jeho střílený centr však k polskému brankáři nedoputoval.

Poláci se dostali po několika centrech z levé strany do přečíslení v pokutovém území.

Z následného přímého kopu mířil míč těsně vedle pravé tyče Čechovy branky.

Jankulowski obdržel žlutou kartu.

Stadion není zcela zaplněn, atmosféra je však dobrá, o což se starají i hluční polští fanoušci.

Pudilův centr do středu pokutového území nakonec minuli jak Plašil, tak polský brankář Kowalewski.

Po prvních minutách se ukazuje, že terén bude zrádný. Hráči na obou stranách už několikrát podklouzli.

Po Rosického pasu se na hranici šestnáctky dostal k míči Pudil. Zamířil vedle.

Dánský rozhodčí Bo Larsen foukl do píšťalky. Poláci rozehráli, utkání Česko - Polsko právě začalo.

Znějí hymny obou týmů. Češi nastoupili na trávník v bílých dresech, Poláci v červených. Na hrací plochu se snáší mírný déšť.

Ke dvojici typických útočníků Barošovi s Papadopulosem se měl podle trenérských záměrů dotahovat i Pudil, naopak Rosický měl mít ve středu hřiště více prostoru pro tvorbu hry. To se však dařilo částečně jen na začátku a konci prvního poločasu, jinak byl český celek dlouho neškodný. Baroš s Rosickým se sice snažili několikrát narážečkami rozhodit defenzivní val, jenže ten byl pozorný.

Řada soubojů ve středu hřiště, nepřesnosti v rozehrávce a malá kreativita byly hlavními znaky české hry, zatímco Poláci hráli dopředu podle očekávání jednoduše. Po zisku míče následoval kolmý pas za obranu, kde se museli čeští stopeři hodně otáčet, aby eliminovali rychlost soupeře.

Utkání Česko - Polsko

Na Letné panovala "podivná" atmosféra

Po úvodním gólu Necida v 51. minutě se v ochozech slavilo, všichni domácí fanoušci se radovali, že cesta na mistrovství světa není ztracena. Zanedlouho byl ale v ochozech přes vedení podezřelý klid a řada diváků se chytala za hlavu. Za to ale nemohlo dění na trávníku, ale vývoj v bratislavském souboji, kde se vedení ujali Slovinci.

V 72. minutě vybojoval Rosický míč, po kterém Pospěch poslal centr na hlavu Plašila, jenž našel přesně skulinu u bližší tyče. Vzhledem k výsledku v Bratislavě ale nakonec ani dvoubrankové vítězství zřejmě k postupu stačit nebude, i proto se fotbalisté na trávníku po vítězství ani neradovali.

Slovinci míří za postupem

Slovinci nastoupili do utkání se Slovenskem velmi útočně a ve 13. minutě mohli vést už 3:0, jenže v brance domácích zářil Mucha. Nejprve vychytal Dediče a následně i Kirma, při další velké šanci pak zabránil dorážce na poslední chvíli bek Zabavník. K rychlému tempu ale pomáhali i domácí a již téměř slavili gól po Ďuricově střele, kterou brankář Handanovič vyrazil jen na tyč. Po úvodních 20 minutách tempo trochu opadlo a šancí ubylo. Až v 56. minutě napřáhl z dálky Valter Birsa a střelou do rohu Muchovy branky otevřel skóre.

Slováci se pokusili porážku odvrátit, ale hostující obrana hrála bezchybně. Naopak při závěrečném tlaku domácích měli Slovinci hned několik slibných brejků. Po jednom z nich definitivně rozhodl bývalý hráč pražské Sparty Pečnik. Slovinci jsou tak jen krůček od účasti minimálně v baráži. K tomu jim stačí vybojovat tři body proti San Marinu, které dosud v kvalifikaci ještě nebodovalo a má skóre 1:44. V případě bodové ztráty Slovenska v souboji s Polskem navíc mohou vyhrát celou skupinu a postoupit přímo.

Česká republika - Polsko 2:0 (0:0)

Branky: 51. Necid, 72. Plašil. Rozhodčí: Larsen - Sonderby, Norrestrand (všichni Dán.). ŽK: Jankulovski, Necid - Polczak, Iwanski, Glowacki. Diváci: 14 010.