Následuje
ČT Šumavský skimaraton

Češi pilují taktiku na Island a připravují se na dlouhé auty kapitána

Praha – Čeští fotbalisté se už pilně připravují na páteční kvalifikační duel s Islandem. Vědí, že jestli chtějí uspět, budou si muset dát pozor na nebezpečné standardní situace soupeře. A to včetně autového vhazování, která má Island - především v podání kapitána Arona Gunnarssona - velmi nebezpečná. Právě po jednom z nich dali Seveřané jediný gól v listopadovém vzájemném utkání v Plzni při české výhře 2:1. 

Čeští reprezentanti pilně trénují
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

"Když se aut hodí dobře, tak je to strašně nepříjemné. Rukou se to někdy hodí přesněji než nohou. Pro brankáře i obranu je to nepříjemné, protože to letí nízko," řekl kapitán české reprezentace Tomáš Rosický. "Islandské standardky jsou velice nepříjemné, nejenom auty. Měli bychom se na to soustředit, protože je to jejich velká zbraň a v každém zápase jsou ze standardek nebezpeční," varoval.

Už v listopadu se o tom Češi přesvědčili, když Gunnarssonův dlouhý aut propadl k Birkiru Bjarnasonovi, který míč hlavou přiťukl Ragnaru Sigurdssonovi, a pro něj už nebyl problém vstřelit gól. "Každá standardka Islandu je velice nepříjemná, snad v každém zápase z ní dali gól. Není to jen o autech, ale obecně o jejich standardkách před vápnem. Hráči uvidí sestřihy, takže třeba i to, v čem udělali chybu při tom autu a jak tomu zabránit," řekl trenér Pavel Vrba.

Dlouhé auty se špatně brání i gólmanům, což potvrdil brankář Petr Čech. "Každý to brání jinak. Někdo zaleze do brány a čeká, co se stane. Někdo se snaží být míči blíž, aby to mohl chytit jako centr. Někdo postaví zónu, někdo jako na roh. Variant je spoustu," vyjmenoval gólman Chelsea.

Házet jako Delap

Čech i Rosický mají s dlouhými auty zkušenost z Premier League, kde touto zbraní dlouho ničil soupeře tehdejší záložník Stoke Rory Delap, jehož vhazování patřilo k velkým zbraním týmu. "Prakticky každý aut od půlky hřiště byl jako standardka, protože Delap to hodil až do vápna. On to házel nejdále, co jsem kdy viděl," vzpomínal Čech.

"Když to bylo blízko rohového praporku, tak jsme radši hráli na roh než na aut. On to tam házel neuvěřitelně, to bylo jako raketa a strašně těžko se to brání. Můžete se na to chystat, jak chcete, stejně je to strašně složité a stejně jsme z toho góly dostávali," dodal Rosický.

Gunnarssonovi pomáhají i ručníky

Právě na Delapa se nyní snaží navázat Gunnarsson, který při dlouhých hodech využívá techniku, kterou se naučil při jiném na Islandu velmi populárním sportu - házené. "Není to o síle, ale o technice, kterou jsem získal hraním házené. Věnoval jsem se jí několik let, než jsem přešel k fotbalu. Odtamtud to mám," podotkl Gunnarsson.

V domácím prostředí jsou jeho auty ještě nebezpečnější, protože má podél hřiště připravené ručníky, aby si mohl osušit míč i ruce a házel tak přesněji. Navíc na Islandu fouká silný vítr, který může výrazně změnit směr letu míče a obraně ještě více zkomplikovat život. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy