Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Čechům pomohlo Slovensko, které zdolalo Skoty. Belgie oplatila Anglii říjnovou porážku

Nadále situaci nemají ve vlastních rukou. Naděje českých fotbalistů na výhru ve skupině B2 Ligy národů ale stále žije. Svěřencům kouče Jaroslava Šilhavého pomohla premiérová prohra lídra ze Skotska 0:1 na půdě Slovenska, přičemž český tým zdolal doma Izrael 1:0. Kazachstán s českým trenérem Michalem Bílkem ve skupině C4 podlehl Albánii 1:3. Belgie pak oplatila Anglii porážku z prvního vzájemného utkání a po domácím vítězství 2:0 zůstala v čele skupiny A2.

Fotbalisté Slovenska se radují z gólu
zdroj: REUTERS autor: Radovan Stoklasa

Jedinou branku zápasu vstřelil v 32. minutě záložník Ján Greguš. Bývalý hráč Jablonce se prosadil tečovanou střelou zpoza vápna a v pátém utkání prolomil slovenské čekání na výhru.

Svěřenci nového trenéra Štefana Tarkoviče, který nahradil před úspěšným listopadovým finále baráže o Euro českého kouče Pavla Hapala, ztrácejí jeden bod na Izrael a stále mají naději vyhnout se sestupu do ligy C. Skotsko prohrálo po devíti utkáních a v čele tabulky má před českým výběrem jednobodový náskok.

Kazachstán v Albánii brzy prohrával o dvě branky, a přestože ještě do přestávky snížil Aibol Abiken, domácí si vítězství pohlídali. Svěřenci trenéra Bílka počtvrté v řadě nevyhráli a v závěrečném utkání skupiny C4 musejí doma zdolat Litvu, aby nesestoupili do ligy D. Albánie se naopak utká o postup s prvním Běloruskem, které porazilo Litvu 2:0.

Nizozemsko v pátém zápase pod vedením trenéra Franka de Boera poprvé zvítězilo. K výhře 3:1 nad Bosnou a Hercegovinou nasměroval "Oranjes" dvěma góly během úvodních 13 minut Georginio Wijnaldum. Stejný kousek se v nizozemské reprezentaci povedl naposledy v roce 1961 Tonnymu van der Lindenovi. Třetí gól přidal Memphis Depay, na druhé straně už jen snížil Smail Prevljak.

Nizozemci zůstali na druhém místě skupiny A1, v čele jsou nadále Italové po vítězství 2:0 nad Polskem. "Squadra azzurra" neprohrála 21 utkání v řadě, což je nejdelší aktuální série v Evropě, a postup do semifinále si může zajistit tříbodovým ziskem na půdě Bosny a Hercegoviny.

Belgie oplatila Anglii porážku z prvního vzájemného utkání a po domácím vítězství 2:0 zůstala v čele skupiny A2. Rozhodly o tom góly Youriho Tielemanse a Driese Mertense, oba se prosadili už v úvodním dějství. "Rudým ďáblům" stačí pro postup do semifinále remizovat v posledním utkání s Dánskem, které po výhře nad Islandem 2:1 ztrácí na čelo dva body.

Výsledky 5. kola Ligy národů:

Skupina A1:

Nizozemsko - Bosna a Hercegovina 3:1 (2:0)

Branky: 6. a 14. Wijnaldum, 55. Depay - 63. Prevljak.

Itálie - Polsko 2:0 (1:0)

Branky: 27. Jorginho z pen., 84. Berardi. ČK: 77. Goralski (Pol.).

Skupina A2:

Belgie - Anglie 2:0 (2:0)

Branky: 10. Tielemans, 24. Mertens.

Dánsko - Island 2:1 (1:0)

Branky: 12. z pen. a 90.+1 z pen. Eriksen - 85. Kjartansson.

Skupina B1:

Rakousko - Severní Irsko 2:1 (0:0)

Branky: 81. Schaub, 87. Grbic - 75. Magennis.

Utkání Rumunsko - Norsko bylo zrušeno.

Skupina B2:

Slovensko - Skotsko 1:0 (1:0)

Branka: 32. Greguš.

ČR - Izrael 1:0 (1:0)

Branka: 7. Darida. ČK: 81. Abd Elhamed (Izr.).

Skupina B3:

Turecko - Rusko 3:2 (2:1)

Branky: 26. Karaman, 32. Ünder, 51. Tosun z pen. - 11. Čeryšev, 57. Kuzjajev. ČK: 24. Semjonov (Rus.).

Maďarsko - Srbsko 1:1 (1:1)

Branky: 39. Kalmár - 17. Radonjič.