Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Nizozemsko

Čech po 200. nule: Tahle byla ta nejtěžší, čekal jsem na ni nejdéle

Čekání mezi 199. a 200. nulou v Premier League bylo pro Petra Čecha obzvlášť dlouhé a trochu i kruté. Sám se hodně trápil, v Brightonu mohl za porážku Arsenalu, Gunners ale vůbec procházeli možná nejhorším obdobím za trenéra Arséna Wengera. O to sladší byla jubilejní nula při výhře 3:0 proti Watfordu, poprvé v dresu Arsenalu totiž Čech vychytal i penaltu.

Čech poté, co v Arsenalu poprvé chytil penaltu
zdroj: Reuters autor: EDDIE KEOGH

"Z 200 nul je těžké vybrat jednu, která byla nejtěžší. Většinou je těžká ta první, protože je to v novém klubu a novém prostředí. Ale nejtěžší asi byla ta poslední, protože jsem na ni čekal nejdéle," řekl Čech.

Předposlední čisté konto udržel v polovině prosince minulého roku. Od té doby sehrál jedenáct zápasů, v nichž pokaždé inkasoval. Čekání utnul až na dvanáctý pokus. "Jsem rád, že je čekání u konce. Vypadalo to, že bych dvoustou nulu mohl udělat do konce minulého roku a nemyslel jsem si, že nakonec budu muset čekat 12 zápasů, abych to dokončil. Takže jsem rád, že to mám za sebou," připustil.

Chvílemi bylo čekání až frustrující, jelikož se Arsenalu nedařilo ani výsledkově. "Sbírám nulu skoro každý druhý zápas a najednou se to zaseklo. Navíc se nám venku nedařilo vyhrávat a pozice v tabulce není taková, jakou bychom si představovali. To tu frustraci umocňovalo," dodal.

Je nám líto, video expirovalo.
Arsenal porazil Watford, Čech má 200. nulu

I proti Watfordu měl namále, jelikož soupeř dostal výhodu pokutového kopu. Čecha to však neznervóznilo. "Když rozhodčí penaltu nařídil, tak jsem věřil, že ji chytnu. Hlavně jsem se snažil počkat do poslední chvíle a neskočit moc brzo. A načasování bylo velmi dobré, proto jsem tu penaltu chytil," radoval se. "Čisté konto je pro brankáře to samé, co gól pro útočníka. O to se gólman celé utkání snaží, aby tým mohl vyhrát," dodal.

Jemu se to v anglické lize povedlo už po dvousté, přičemž předchozí maximum bylo 169 nul Davida Jamese. I takové legendy jako David Seaman, Edwin van der Sar nebo Peter Schmeichel zůstaly daleko za Čechem.

"Je to neuvěřitelné číslo. Už jen odehrát 200 zápasů v nejlepší lize světa je úžasných a mně se podařilo mít 200 čistých kont. Už jen to, že se k této hranici nikdo ani nepřiblížil, se docení asi až později," prohlásil pětatřicetiletý bývalý český reprezentant.

"Dokázal jsem překonat rekord v nejlepší lize světa a pořád ho vylepšuji. Je to obrovské osobní vyznamenání a pocta. Věřím, že se to číslo ještě posune a nuly ještě přibudou. Doufám, že moje tělo ještě několik let vydrží. Žádné cíle si nedávám, jen držet standard mých výkonů," dodal.

Nyní by si ale přál, aby se zvedl i Arsenal, který je v tabulce až šestý se ztrátou osmi bodů na pátou Chelsea a dvanácti bodů na čtvrtou příčku znamenající start v Lize mistrů.

"Doufám, že dnešní vítězství navazující na vynikající čtvrteční výkon v Miláně (výhra 2:0 v Evropské lize) nás nakopne do zbytku sezony. Doháníme velkou ztrátu, toho jsme si vědomi, tak je důležité vyhrát co nejvíce zbývajících zápasů. Ideálně všechny. Tento týden s dvěma těžkými zápasy, které jsme potřebovali zvládnout, by nám měl pomoci získat sebedůvěru," řekl Čech.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy