Následuje
Hory horem pádem

Bývalý viceprezident FIFA přiznal, že si na úplatcích přišel na "velké sumy peněz"

Montevideo - Šéf jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL a bývalý viceprezident FIFA Eugenio Figueredo se přiznal k dlouholeté a rozsáhlé korupci. Třiaosmdesátiletý uruguayský funkcionář odhalil korupční sít uvnitř CONMEBOL a podle vyšetřovatelů je pravděpodobné, že každá soutěž o marketingová a televizní práva na jihoamerické turnaje byla zmanipulovaná. 

Eugenio Figueredo
zdroj: ČTK/ZUMA/E]Martin Zabala

Figueredo promluvil během prvního výslechu po vydání do vlasti ze Švýcarska, kde byl v květnu zatčen před kongresem FIFA. Podle státního zástupce Juana Gómeze přiznal, že od nástupu do funkce viceprezidenta CONMEBOL v roce 1993 a poté ještě ve funkci prezidenta od roku 2013 inkasoval na úplatcích "velké sumy peněz".

Peníze bokem dostával především v souvislosti s poskytováním marketingových a vysílacích práv. Dlouholetý funkcionář ve své výpovědi odhalil rozsáhlou korupční síť uvnitř CONMEBOL, na níž se podle něj podílelo minimálně deset prezidentů národních fotbalových svazů jihoamerických zemí.

Figueredo byl na žádost amerických úřadů zatčen 27. května v Curychu společně s šesti dalšími funkcionáři FIFA před volbou prezidenta mezinárodní federace. Od té doby byl ve Švýcarsku ve vazbě a o jeho vydání usilovaly jak USA, jež ho viní z přijímání mnohamilionových úplatků od sportovních marketingových firem, tak Uruguay.

Nakonec byl vrcholný funkcionář vydán 24. prosince do své vlasti. V Montevideu navzdory žádosti své právní zástupkyně o domácí vězení putoval okamžitě do vazby, nicméně posléze byl kvůli problémům se srdcem přeložen na kliniku. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy