Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Bývalý šéf Bohemians 1905 Přibyl dostal podmínku

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 dnes uložil bývalému řediteli fotbalového klubu Bohemians 1905 Lukáši Přibylovi za poškození věřitele a porušení povinnosti v insolvenčním řízení tříletý trest vězení se zkušební dobou čtyři roky. Stejný trest vyměřil také současnému předsedovi dozorčí rady klubu Petru Svobodovi. Oba podle obžaloby bez souhlasu správce konkurzní podstaty převedli práva k třem hráčům, která byla zapsána v konkurzní podstatě společnosti FC Bohemians Praha. Peníze z přestupů podle spisu nevložili do konkurzní podstaty, ale použili na chod klubu.

Lukáš Přibyl
zdroj: isifa/VLP autor: Divíšek Marin

Soud Přibylovi a Svobodovi zároveň na osm let zakázal působit v představenstvech společností a v dozorčích radách, uložil jim také zaplatit náhradu škody ve výši zhruba 8,7 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, muži se proti němu odvolali. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

Přibyl se Svobodou jako členové představenstva Bohemians 1905 podle obžaloby v polovině dubna 2009 uzavřeli s německým klubem Schalke 04 smlouvu o přestupu Jana Morávka za dva a čtvrt milionu eur (nyní zhruba 55 milionů korun), přičemž německý klub zaplatil 300 000 eur a se zbytkem platby čeká na výsledky soudních sporů kolem vršovického celku.

V kauze figuruje spor dvou klubů Bohemians

Na začátku roku 2010 pak Přibyl se Svobodou podle spisu uzavřeli smlouvy o přestupu Marka Hovorky do Jablonce a Michala Škody do SK Viktorie Jirny. Za oba Bohemians 1905 inkasoval celkem 744 tisíc korun. Obžaloba muže viní z toho, že tak učinili přesto, že práva ke všem třem hráčům byla k 1. září 2008 zapsána do soupisu majetku konkurzní podstaty FC Bohemians Praha. Nakládat s hráči tak podle spisu mohl jen správce konkurzní podstaty nebo jím pověřený člověk.

Přibyl a Svoboda o tom podle obžaloby věděli, správce konkurzní podstaty Jan Draslar je prý na to opakovaně upozornil. Oba údajně odmítali se správcem spolupracovat a ani nereagovali na výzvu, aby peníze, které za fotbalisty klub dostal, vložili do konkurzní podstaty. Přibyl se Svobodou odmítají, že by jednali protiprávně. Dříve uvedli, že všichni tři fotbalisté z klubu odešli na své přání. "Měl jsem za to, že hráči patří Bohemians 1905," prohlásil v květnu Svoboda. "My máme veškeré právní podklady, na základě kterých jsme dělali ty kroky, a nejsme si vědomi, že bychom se něčím provinili," řekl k obžalobě Přibyl.

Podle analýzy jsme hráče mohli prodat, tvrdí Přibyl

O upozorněních Draslara klub podle Přibyla věděl, nechal si však raději vypracovat právní analýzu u advokátní kanceláře. Ta podle bývalého ředitele klubu obsahovala závěr, že klub může Morávka a případně i další hráče prodat. Podobně prý tehdy hovořila i soudní rozhodnutí týkající se vleklých sporů kolem Bohemians. Přibyl podotkl, že kdyby respektovali žádost Draslara a Morávka neprodali, ohrozili by jeho kariéru. Kdyby pak peníze z prodeje odvedli do konkurzní podstaty, ohrozili by prý chod Bohemians 1905.

Jan Morávek v dresu Bohemians 1905
zdroj: isifa/LN autor: František Vlček

V souvislosti s přestupy Hovorky a Škody obhajoba namítá, že k 1. únoru 2005, kdy byl na Bohemians Praha uvalen konkurz, vůbec nebyli v Bohemians, a neměli být tedy později zapsáni do konkurzní podstaty. Ani jeden z nich neměl podle Přibyla v Bohemians 1905 profesionální smlouvu. Hovorkovi ji sice prý chtěl klub nabídnout, fotbalista se ovšem mezitím domluvil s Jabloncem. Za oba hráče tak klub obdržel tabulkovou cenu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy