Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Bystroňovi našli v těle pervitin

Praha - Plzeňský fotbalový obránce David Bystroň měl po listopadovém utkání Ligy mistrů proti Borisovu pozitivní dopingový test na metamfetamin, tedy drogu známější pod názvem pervitin. Uvedl to deník Sport, který má údajně k dispozici výsledek analýzy odebraných vzorků jednatřicetiletého hráče. Disciplinární komise UEFA bude o trestu pro Bystroně rozhodovat v únoru. Předseda exekutivy Českého antidopingového výboru Jan Chlumský řekl, že při podobných proviněních je sportovec trestán dvouletým zákazem činnosti.

David Bystroň v zápase proti Borisovu
zdroj: isifa/EPA autor: Filip Singer

"Odhalení pervitinu je mezi sportovci zcela výjimečné, takový případ se objeví jednou za rok až dva," uvedl Chlumský. Deník Sport napsal, že Bystroň nemusel užít přímo pervitin, ale třeba taneční drogu extázi, jež je svým složením pervitinu podobná.

Bystroň, který od začátku ledna trénuje individuálně mimo plzeňský tým, měl pozitivní dopingový nález 23. listopadu po utkání v Minsku proti Borisovu. Během ledna byl výsledek potvrzen také analýzou vzorku B. V moči je možné nalézt stopy pervitinu prý nejpozději čtyři dny po užití zakázané látky, což znamená, že Bystroň si ji mohl vzít kolem ligového duelu s Mladou Boleslaví (19. listopadu).

Ivan Douda (nadace Drop In):

"Celkově to člověka zbaví zábran, dodá energii, je pak čilejší, sebevědomější."

Zdroj: Deník Sport

Podle Chlumského je vyloučeno, že by disciplinární komise udělila Bystroňovi podmínečný trest, jak fotbalista doufal. Standardním trestem je prý v podobných případech dvouletý zákaz startů.

Plzeňský klub podle Sportu už výsledek analýz Bystroňových vzorků zná, ke kauze ale zaujme stanovisko, až jej vyrozumí oficiálně UEFA. Generální manažer Viktorie Adolf Šádek listu řekl, že Bystroňův "zkrat" vyšel klub už zhruba na 15 milionů korun. Západočeši vycházejí z toho, že hráče nejprve vykoupili z Levski Sofia a poté, co byl usvědčen z dopingu, museli investovat do příchodu Václava Procházky z Mladé Boleslavi a navíc nemohli uvolnit Františka Ševinského na Žižkov.

Klub po Bystroňovi nebude vymáhat kompenzaci

"Je mi to vůči Davidovi nesmírně líto, že to zveřejňuji. Je to pro něj životní tragédie. Nicméně nejsme sociální ústav, klubu tímto pádem vznikla nějaká škoda," uvedl Šádek. Dodal ale, že klub na Bystroňovi žádnou kompenzaci vymáhat nebude. Podle Sportu je pravděpodobné, že Plzeň s Bystroněm rozváže smlouvu, až dostane oficiální vyjádření od disciplinární komise UEFA. "Nechci předbíhat, dokud k tomu nedojde. Jen řeknu, že každý klub na to pamatuje ve smlouvách," dodal Šádek.

Metamfetamin čili pervitin

Říká se mu též perník, péčko, piko, peří, párno, pedro, matro, crystal speed. Je to syntetická stimulační droga s nahořklou příchutí. Droga má formu bílého prášku nebo bílých krystalků. Může být užívána kouřením, šňupáním, nitrožilně, nebo v tobolkách. Mezi účinky patří pocit zvýšení výkonnosti (jak fyzické, tak psychické), potlačení pocitu únavy a chuti k jídlu a zvýšená bdělost. Metamfetamin poškozuje srdce, játra a zubní sklovinu, oslabuje imunitní systém. Hlavním psychickým rizikem je plíživě rostoucí paranoia, deprese, úzkost a halucinace. V moči obvykle vydrží dva až tři, někdy i čtyři dny po užití.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy