Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Britský politik útočí na volbu pořadatele MS 2022, věc půjde k Radě Evropy

Štrasburk - Parlamentní shromáždění Rady Evropy se bude zabývat kontroverzní volbou pořadatele fotbalového mistrovství světa v roce 2022. Podle britského politika Michaela Connartyho by FIFA měla o organizátorovi znovu hlasovat. Před čtyřmi lety získal pořadatelství Katar, ale volba kvůli podezření z korupce neustále čelí tvrdé kritice. Proto by se prý mělo hlasovat znovu, aby získala na legitimitě.

FIFA
zdroj: ISIFA/EPA

FIFA podala trestní oznámení na pět osob v souvislosti s možnou korupcí při volbě pořadatele a nechala svou vyšetřovací komisi vypracovat rozsáhlou zprávu. Nyní se objevují informace, že uplaceno mohlo být až 30 představitelů afrického fotbalu, kteří pomohli Kataru, aby v hlasování porazil další kandidáty: Japonsko, Austrálii, Koreu a USA.

Úměra mezi nesrovnalostmi a výsledkem hlasování?

Podezřením se zabýval i Connarty a má prý důkazy, že volba byla "zásadně protiprávní". Svou zprávu bude v dubnu projednávat na půdě Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

"Vzhledem k rozsahu akce a příslušných obnosů nemůže být pochyb o tom, že existuje přímá úměra mezi nesrovnalostmi a výsledkem hlasování," řekl Connarty.

Jeho zpráva o reformě fotbalových organizací rovněž vyzývá Katar k respektování základních práv zahraničních pracovníků a doporučuje zlepšit transparentnost v řízení UEFA a dalších sportovních organizací. Projednávat se má 20. až 24. dubna ve Štrasburku. Pozván na jednání je i prezident FIFA Sepp Blatter.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy