Následuje
Evropská liga UEFA

Brazílie opět poznala um jména Masopust. Coufal se mi kvůli tomu smál, přiznal

Že hraje teprve třetí zápas za reprezentaci a stojí proti němu hvězdní Brazilci? No co. Že při kličce bude muset jít přes kapitána Casemira? No co. Lukáš Masopust v přátelském utkání proti "kanárkům" ukázal potřebnou dávku sebevědomí, kterou dal vzpomenout na slavného jmenovce, a průnikem pomohl k vedení. To nakonec Češi neudrželi, ale křídelníka Slavie těšil alespoň progres oproti duelu s Anglií.

Lukáš Masopust bojuje o míč v zápase s Brazílií
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Ve finále mistrovství světa 1962 jim hráč se jménem Masopust zle zatápěl. Brazilci při vyvrcholení šampionátu v Chile stačili často jen koukat, co to jednatřicetiletý tmavovlasý záložník s desítkou na dresu s míčem všechno dokáže. A byl to právě on, kdo se jako první prosadil, i když to Československu tehdy na titul nestačilo.

Příjmení Masopust je tak v Brazílii dobře známé a "kanárkům" se opět připomnělo po 57 letech při přátelském duelu v Praze. Tentokrát se o to postaral místo legendárního vítěze Zlatého míče z pražské Dukly Josefa, který vše sledoval z fotbalového nebe, křídelník Slavie Lukáš.

Více o utkání ČR - Brazílie v novém Fotbal fokus podcastu:

"Vláďa Coufal mi hned ráno říkal, že četl v novinách, že se jde po dlouhých letech na Brazilce zase s Masopustem. Musel se kvůli tomu smát," popisoval Masopust dobrou náladu před zápasem, která oběma vydržela dlouho i během samotného střetnutí.

Byl to totiž Lukáš, který se stejně jako jeho jmenovec kdysi proti velkému favoritovi blýskl momentem, jenž Brazilce na nějakou dobu srazil. Šestadvacetiletý hráč v 37. minutě naznačil přešlapovačku a pustil se kolem dvou hráčů. Že tam byla hvězda Realu Madrid Casemiro? Bez stresu. Masopustovi jeho odvážný čin vyšel a i díky šťastné teči stál na začátku akce, která český tým poslala do vedení.

"Proti Brazílii to jinak nejde, než že si budeme všichni věřit. Jinak bychom tam nemuseli ani chodit," popsal akci Masopust, který si na hvězdnější protivníky dovoloval po celé střetnutí a patřil k nejlepším Čechům na hřišti.

Reprezentanti právě díky jeho průniku, přiťuknutí Patrika Schicka a přesné ráně z první v podání Davida Pavelky první poločas ovládli. A to zaslouženě. Brazilci totiž byli dlouho jako opaření. "Je otázka, jestli oni začali na půl plynu, nebo my byli dobře organizovaní, nepříjemní a neulehčili jsme jim to," přemýšlel bývalý hráč Jihlavy či Jablonce.

Brazílie v druhé půli však zapnula na vyšší výkonostní stupeň a střetnutí dokázala otočit na konečných 1:3 z pohledu českého výběru. "Došly nám i trochu síly. Bylo to fyzicky náročné, dost jsme pressovali. A Brazílie je natolik zkušený a kvalitní soupeř, že bylo otázkou času, kdy se začnou prosazovat," uznal.

Ze samotného zápasu si však Masopust bere pozitiva. Oproti výprasku s Anglií to ze strany českého týmu bylo o něčem jiném a podle křídelníka Slavie je vidět, že národní tým může hrát i s takto silnými soupeři.

"Dalo nám to zase zkušenosti. Dokázali jsme si, že můžeme i s Brazílií hrát vyrovnaně. I když výsledek tomu úplně neodpovídá. Myslím si ale, že nám to určitě posílí sebevědomí a pro nás hráče i fanoušky to byl skvělý duel," řekl.

Masopusta těšil i fakt, že fungovala slávistická osa. Na pravé straně hrál společně s Vladimírem Coufalem, na kterého je ze sešívaného dresu zvyklý a na hřišti se potkával i s Tomášem Součkem, Jaromírem Zmrhal či střídajícími Alexem Králem a Ondřejem Kúdelou.

"Když to vezmu já, tak třeba s Cufem (Vladimírem Coufalem) na lajně jsme sehraní, rozumíme si a víme, co od sebe čekat. Pro mě i pro Cufa tohle určitě bylo výhodné. Týmově si to pak musí vyhodnotit trenér, ale myslím si, že jsme nehráli špatně," dodal Masopust.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy