BBV po 25 letech

Borisov zvládl odvetu v Arménii a ve 3. předkole vyzve Slavii

Jerevan - Fotbalisté Slavie Praha se ve 3. předkole Ligy mistrů utkají s BATE Borisov. Běloruský šampion zvítězil v odvetném zápase 2. předkola na hřišti arménského Alaškertu Jerevan díky obratu 3:1 a po domácí remíze 1:1 vybojoval postup. První zápas s Borisovem odehraje Slavia příští úterý od 19:00 doma v Edenu, odveta bude v Bělorusku na programu o týden později, nejspíš ve středu.

Radost fotbalistů BATE Borisov
zdroj: AP autor: Michel Spingler

Borisov před týdnem doma s arménským mistrem překvapivě jen remizoval a do ještě složitější pozice se dostal v 18. minutě odvety, kdy potrestal jeho chybu v obraně po sólu Uros Nenadovič.

Alaškert však držel postupový výsledek jen chvíli, než skóre dvěma góly otočil záložník BATE Michail Gordejčuk.

Nejprve v 23. minutě srovnal střelou k tyči zpoza vápna a pak přehodil domácího brankáře. Borisov si hlídal náskok a v 78. minutě ještě přidal pojistku Maxim Voloďko.

Borisov jedenáctkrát za sebou vyhrál běloruskou ligu a usiluje už o šestý postup do základní skupiny Ligy mistrů v klubové historii.

V roce 2011 si zahrál s Plzní, která na jeho úkor prošla z třetího místa do jarní fáze Evropské ligy. Viktoria doma s BATE remizovala 1:1 a venku zvítězila 1:0.

V předchozí pohárové sezoně Borisov vypadl v 3. předkole Ligy mistrů s irským Dundalkem a následně ve 4. předkole Evropské ligy nepřešel přes Astanu.

Slavia si zahraje kvalifikaci Ligy mistrů po osmi letech, v roce 2009 ji v předkole vyřadil Šeriff Tiraspol.

Do pohárů se Pražané vrátili vloni, kdy v kvalifikaci Evropské ligy přešli přes dva soupeře, ale v závěrečném 4. předkole nestačili na Anderlecht Brusel.

"BATE dobře brání a hraje na brejky, je nebezpečné," řekl po nedělním vítězství 4:1 nad Nice v generálce slávistický trenér Jaroslav Šilhavý.

"Papírově byli v osudí asi těžší soupeři, ale Borisov má z poslední doby obrovské zkušenosti z evropských pohárů a nelze podcenit nikoho. Ale věříme, že pokud chceme být úspěšní, musíme tento dvojzápas zvládnout," doplnil Šilhavý.

Odvetné zápasy 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

FC Astana - Spartaks Jurmala (Lot.) 1:1 (0:0)
Branky: 59. Twumasi - 72. Vardanjans. První zápas: 1:0, postoupila Astana.

Vardar Skopje - Malmö 3:1 (0:1)
Branky: 56. Grnčarov, 61. Barseghjan, 90.+1 Nikolov - 16. Rosenberg z pen. První zápas: 1:1, postoupil Vardar.

Alaškert Jerevan - BATE Borisov 1:3 (1:2)
Branky: 18. Nenadovič - 23. a 35. Gordejčuk, 78. Voloďko. První zápas: 1:1, postoupil Borisov.

Samtredia (Gruz.) - Karabach 0:1 (0:1)
Branka: 22. Guerrier. První zápas: 0:5, postoupil Karabach.

Víkingur Göta (Faer. ostr.) - Hafnarfjördur (Isl.) 0:2 (0:0)
Branky: 79. Lennon z pen., 90.+1 Valdimarsson. ČK: 78. Olsen (Víkingur). První zápas: 1:1, postoupil Hafnarfjördur.

The New Saints (Wal.) - Rijeka 1:5 (0:1)
Branky: 69. Cieslewicz - 54. a 79. Gavranovič, 41. Matei, 61. Gorgon, 64. Ristovski. První zápas: 0:2, postoupila Rijeka.

Budučnost Podgorica - Partizan Bělehrad 0:0
První zápas: 0:2, postoupil Partizan.