Následuje
FIS magazín SP

Bohemians mají kvůli Ďolíčku opět problém získat licenci

Praha - Pražskému fotbalovému klubu Bohemians 1905 hrozí, že nedostane licenci pro příští ligovou sezonu. "Klokani" mají s majitelem stadionu podepsanou nájemní smlouvu jen do konce června a plánovanou koupi vršovického Ďolíčku městem dosud magistrát neschválil.

Stadion Bohemians Praha 1905
zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Nový kontrakt vlastník stadionu společnost Bohemians Real s klubem pravděpodobně neuzavře. "Majitel stadionu nehodlá v tuto chvíli nic prodloužit, protože se za ten rok v podstatě nic nestalo. Čekáme na město," řekl ředitel klubu Darek Jakubowicz.

Důležité pro klub bude úterní zasedání Rady hlavního města. "Na programu ten bod nemají, ale může se stát, že to pan radní (Libor) Hadrava dá takříkajíc na stůl mimo program. Prakticky nám to v pátek slíbil. Pokud by to udělal a rada by to schválila, mohlo by to jít ještě do březnového zastupitelstva," uvedl marketingový manažer Bohemians Svatoslav Baťa.

Bohemians už zase řeší problémy se získáním licence

O převodu stadionu se jedná už od roku 2011. Zástupci Prahy 10 na podzim 2014 schválili výměnu stadionu za sousední pozemky v odhadní ceně 60 milionů korun. Radnice tak měla místo 109 milionů zaplatit za stadion 49 milionů. Proti dohodě se ale postavilo tehdejší vedení Prahy, jejíž souhlas je nutný pro všechny majetkové převody městských částí nad 50 milionů. Cena Ďolíčku nyní byla stanovena na 134 milionů korun, daň z nabytí nemovitosti 5,4 milionu Kč je ochoten zaplatit Bohemians Real.

Kvůli chybějící nájemní smlouvě Bohemians do dnešního řádného termínu nestihnou Fotbalové asociaci ČR předložit podklady v licenčním řízení pro příští sezonu. Nejzazší datum pro odvolání je sice 23. květen, ale situace musí být vyřešena dříve."Nebude-li předložena nájemní smlouva ke stadionu, znamená to, že klub neprokázal zajištění sportovně technického zázemí na celý soutěžní ročník. V případě, že by to nedoložil, je to jasný důvod pro neudělení licence," řekl licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar.

"Proti tomu rozhodnutí má klub právo se odvolat, ale termín je dřívější než 23. května, protože odvolací orgán se musí seznámit s tím, proč nebyla licence udělena," uvedl Rýznar. Podle něj by bylo ideální záležitost vyřešit už v dubnu. Bohemians museli kvůli nevyhovujícímu trávníku v Ďolíčku už během ročníku 2009/2010 hrát první ligu v blízkém Edenu, kde je doma konkurenční Slavia.

Ředitel fotbalového klubu Bohemians 1905 - Darek Jakubowicz
zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

S podobnými peripetiemi ohledně licence se Bohemians 1905 potýkala také loni. Při loňských problémech se stadionem jim nabídla pomoc Viktoria Žižkov i další pražské kluby. "Se Slavií se loni dalo komunikovat, předpokládám, že letos by ta jednání byla mnohem složitější vzhledem ke změně majitele klubu, řekl ředitel klubu Darek Jakubowicz.

Pokud by vršovický klub do 23. května nezískal nájemní smlouvu, museli by se fotbalisté Bohemians 1905 přesunout na jiný stadion stejně jako v roce 2010, kdy se "Klokani" dočasně přestěhovali do Edenu. "A to fanouškům nemůžeme udělat," řekl Jakubowicz pro Aktuálně.cz. Narážel tak pravděpodobně na tehdejší nespokojenost fanoušků "Bohemky" kvůli přesunu zápasů právě do sousedního Edenu.

Podle Jakubowicze má Bohemians 1905 na vyřešení problému s lincencí ještě zhruba týden. Zatím neuvažujeme o náhradní variantě, ještě máme čas," prohlásil ředitel klubu Bohemians Praha 1905. "Když uvidíme, že se to zítra nepředloží, dáme tomu ještě asi týden, pak bychom to museli řešit. Rada se schází každý týden, tak příští úterý možná ještě budeme čekat," uvedl Jakubowicz.

Neuvažuje ani o nejhorší možné variantě, a to že by Bohemians nedostali profesionální licence a sestoupili o dvě patra níže do ČFL. Fanoušci klubu chystají poklidné demonstrace. "Dvě stě taxikářů zablokovalo magistrálu. Nás je třeba šest tisíc, tak uvidíte. Ale neplánujeme zapalovat auta, jako se dělo například v Paříži," řekl předseda Družstva fanoušků Bohemians Luděk Provazník.

Zdroj
ČTK, aktualne.cz

Hlavní zprávy