Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Havaj - 40 let triatlonu

Blattera zasypal komik dolarovkami, nový prezident bude volen v únoru

Curych – Minimálně do konce února vydrží v křesle prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter. Přestože především evropské federace vyzývaly k určení co nejbližšího termínu volby nového prezidenta, nejlépe ještě letos, výkonný výbor FIFA určil datum mimořádného volebního kongresu na 26. února 2016. Blatter dal svou funkci k dispozici 2. června v důsledku rozsáhlého korupčního skandálu ve FIFA.

Blatter mezi penězi
zdroj: ČTK/AP/Ennio Leanza

FIFA o termínu voleb informovala na Twitteru. Následnou tiskovou konferenci v Curychu narušil britský komik Lee Nelson, vlastním jménem Simon Brodkin, který Blatterovi přinesl balík falešných peněz s tím, že jde o úplatek, aby MS 2026 dostala Severní Korea. Ve chvíli, kdy ho odváděla ochranka, peníze rozházel do vzduchu.

FIFA rovněž schválila vznik jedenáctičlenné reformní komise s neutrálním předsedou, která by společně s výkonným výborem měla připravit zásadní změny ve vedení. Kritici současných poměrů ve FIFA na tuto funkci navrhli bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. V komisi by měly mít po dvou zástupcích Evropa, Asie, Afrika a Jižní Amerika a po jednom Severní Amerika a Oceánie. Konkrétněji bude tuto problematiku řešit příští pravidelné zasedání výboru 24. září v Curychu. 

Blatter byl do svého pátého funkčního období zvolen v květnu i přesto, že těsně před kongresem několik vysokých funkcionářů FIFA zatkla policie. Krátce nato se však Blatter rozhodl dát svou funkci k dispozici a svolat mimořádné volby.

Kandidovat bude nejspíš i Platini

Především evropské fotbalové federace se snažily tlačit na to, aby se volba uskutečnila ještě v tomto roce, spekulovalo se o 16. prosinci. Podle generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky by i to byl pozdní termín. "Fotbal potřebuje změnu a potřebuje ji hned. Čekat do prosince je podle mě špatně. Bude půl roku vakuum," řekl Řepka na začátku června. Nakonec se však bude volit až na konci února.

Zatím nejsou známi kandidáti na prezidentský post. Největším favoritem je současný šéf evropského fotbalu Michel Platini, kterému vyjádřily podporu čtyři z šesti konfederací. Sám však ještě neřekl, zda výzvu přijme. Blatter ale naznačil, že Platini skutečně bude kandidovat. "Přeji úspěch všem kandidátům včetně Michela Platiniho," řekl. "FIFA bude mít 27. února nového prezidenta. Já se vrátím ke své bývalé práci novináře," dodal švýcarský funkcionář. 

V květnu byl Blatterovým protikandidátem jordánský princ Alí bin Husajn, zájem veřejně deklarovali také šéf liberijského fotbalu Musa Bility či bývalý brazilský útočník a trenér Zico. Spekuluje se i o argentinské legendě Diegu Maradonovi, kandidaturu zvažuje korejský miliardář a většinový vlastník společnosti Hyundai Čong Mong-jun. 

Podle stanov FIFA musejí zájemci získat podporu alespoň pěti členských států a kandidaturu musejí oznámit nejpozději čtyři měsíce před začátkem kongresu. To znamená do 26. října. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy