Následuje
SK Dynamo České Budějovice - FC Baník Ostrava

Blatter: Že bude Rusko pořádat MS, jsme rozhodli už před volbami

Curych – Ačkoli v roce 2010 proběhly tradiční volby, které měly rozhodnout o pořadateli mistrovství světa 2018, o vítězství Ruska bylo již dopředu rozhodnuto. Prozradil to dosluhující předseda FIFA Sepp Blatter, který je zároveň přesvědčen, že poslední tři roky čelil kampani ze strany Evropské fotbalové unie UEFA a Evropské unie s cílem odstranit ho z vedení světového fotbalu.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK/AP

V tehdejších volbách dostalo Rusko přednost před Anglií a společnou kandidaturou Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. Blatter však po pěti letech pro ruskou agenturu Tass prozradil, že hlasování ani nemuselo proběhnout, jelikož o výsledku už bylo dopředu rozhodnuto.

"Domluvili jsme se dopředu, že mistrovství se bude konat v Rusku. Důvodem našeho rozhodnutí byl fakt, že se světový šampionát ještě ve východní Evropě nikdy nekonal," řekl Blatter.

Předseda FIFA, jenž má v současnosti pozastavenou činnost kvůli podezřelé platbě šéfovi UEFA Michelu Platinimu a vyšetřuje ho policie, zároveň prozradil, že podobně měla dopadnout i volba mistrovství v roce 2022, které se podle plánu mělo uskutečnit v USA.

"Mistrovství by se tak konala ve dvou politicky nejsilnějších zemích a všechno bylo pořádku. Pak se toho začal plést prezident Francie Sarkozy, který měl schůzku s katarským princem, současným vládcem Kataru. A poté mi na obědě s panem Platinim řekl, že by se šampionát měl konat v Kataru, což změnilo vše," prozradil.

V následných tajných volbách se nakonec podle Blattera čtyři evropští hlasující odvrátili od kandidatury USA a svůj hlas dali Kataru. Místo vítězství 12 ku 10 pro Ameriku tak triumfoval arabský stát v poměru 14 ku 8.

"Kdyby Američané vyhráli, mluvili bychom pouze o skvělém šampionátu v Rusku a nebyly by žádné problémy ve FIFA," dodal.  

Blatter tvrdí, že ho z čela FIFA chtěly odstranit UEFA a EU

Blatter vypustil do světa i obvinění proti Evropské fotbalové unii UEFA a Evropské unii, které ho podle jeho přesvědčení chtěly z čela světového fotbalu odstranit. "Stal jsem se hlavním terčem útoku, protože po dobu tří let, především po loňském světovém šampionátu, mě UEFA nechtěla jako prezidenta FIFA. A kdo byl zapojen do tohoto útoku? Politici. Evropská unie. Tohle jsou politické zásahy do sportu," řekl Blatter.

Korupční aféra v nejvyšším vedení fotbalu vypukla v květnu. Kauzu rozpoutali američtí vyšetřovatelé, na jejichž žádost bylo krátce před kongresem FIFA v Curychu, který měl zvolit nového předsedu, zatčeno sedm Blatterových spolupracovníků. Šéf FIFA podíl na skandálu odmítl a následně byl opět zvolen do čela světového fotbalu. Čtyři dny nato ale švýcarský funkcionář oznámil, že ve vedení FIFA skončí. Nástupce bude zvolen 26. února.

"Prostě byl proveden útok na prezidenta FIFA. Ale ostatní konfederace stály za mnou. Jen UEFA se snažila, abych šel pryč. Neuspěli. I s tímto tsunami jsem byl znovu zvolen prezidentem," podotkl Blatter.

V září ho začali vyšetřovat kvůli podezření z prodeje vysílacích práv na světové šampionáty v roce 2010 a 2014 pod cenou. Dalším terčem vyšetřování je také platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal předsedovi UEFA Michelu Platinimu dva miliony švýcarských franků jako odměnu za práci v roli jeho poradce. Na začátku října kvůli tomu etická komise oběma na 90 dní pozastavila výkon funkce.

"Je to jen další trik, jak mě odstranit z vedení FIFA. Federaci FIFA nemůžete zničit. To není švýcarská banka nebo obchodní společnost. Takže co udělali? Společně se Švýcary prostě vytvořili útok na prezidenta," podotkl Blatter. "Jsem si jistý, že když si na UEFA na začátku řekli, že mě nechtějí, ani oni nevěděli, jaký to bude mít politický význam. Mistrovství světa a prezident FIFA jsou prostě míče ve velké politické hře," dodal.

Zdroj
BBC, Guardian, ČTK

Hlavní zprávy