Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Blatter pokračuje v kritice. Kontrolní orgány FIFA nejsou pod Infantinem nezávislé, uvedl

Ačkoli etická komise FIFA uzavřela vyšetřování Gianniho Infantina v kauze schůzek se švýcarským generálním prokurátorem Michaelem Lauberem bez vynesení trestu, nepřestává bývalý prezident Mezinárodní fotbalové federace Joseph Blatter svého nástupce kritizovat.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK/AP

"Ale už mě to nepřekvapuje. Kontrolní orgány FIFA nejsou pod Giannim Infantinem nezávislé," řekl čtyřiaosmdesátiletý Blatter agentuře SID.

FIFA ve středu uzavřela interní vyšetřování prezidenta Infantina kvůli nedostatku důkazů. Šéfa světového fotbalu začaly na konci července kvůli třem schůzkám s Lauberem vyšetřovat švýcarské úřady, které mají podezření na podněcování ke zneužití moci. Lauber totiž vedl vyšetřování více než dvaceti případů, v nichž byli činovníci FIFA podezřelí z korupce. Infantino ale jakékoliv provinění opakovaně odmítal.

Etická komise pod vedením Maríe Claudie Rojasové se ale nezabývala jen Lauberovým případem. Prověřovala také "leteckou aféru", na kterou v květnu upozornil list Süddeutsche Zeitung. Infantino podle něj odůvodnil drahý zpáteční let soukromým letadlem ze Surinamu setkáním s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem. Setkání ale nebylo v plánu a ani se neuskutečnilo.

Komise FIFA ani v tomto případě Infantina nepotrestala, i když je podle Blattera jasné, že bývalý generální sekretář UEFA nemluvil pravdu. "Co ty Infantinovy lži o zpátečním letu ze Surinamu? Předstíral tehdy, že má ve Švýcarsku schůzku s prezidentem UEFA Čeferinem – akorát že ten o tom nic nevěděl a byl v Arménii," uvedl Blatter, jenž světovému fotbalu šéfoval v letech 1998–2015.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy