Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Španělsko - Portugalsko

Blatter: O možném přesunu turnaje na zimu se rozhodne nejdřív za rok

Curych – Volba Kataru jako hostitele fotbalového mistrovství světa 2020 si už vysloužila pořádný ranec kritiky. Především proto, že kvůli obrovským vedrům, která v arabské zemi přes léto panují, se turnaj dost možná bude muset přesunout na zimu. Podle předsedy Seppa Blattera se však o případné změně termínu nerozhodne dřív než za rok, verdikt prý určitě nepadne před šampionátem v Brazílii. 

Prezident FIFA Sepp Blatter
zdroj: EPA autor: STEFFEN SCHMIDT

FIFA po zasedání výkonného výboru v Curychu uvedla, že vznikne pracovní skupina, která bude jednat o možnosti přesunu MS v Kataru na jiný než tradiční letní termín. Na přelomu června a července totiž v této asijské zemi panují čtyřicetistupňová vedra, která by ohrožovala fotbalisty i fanoušky.

Kataru nicméně nehrozí, že by o šampionát přišel. "Mistrovství světa 2022 se bude hrát v Kataru. Rozhodnutí výkonného výboru zůstává v platnosti," uvedl na tiskové konferenci Blatter, jenž přiznal podíl na vzniklém zmatku. "To, že je tam moc horko, jsme asi měli říct dřív, to je moje zodpovědnost," dodal šéf FIFA.

Federace hodlá při debatách o změně termínu šampionátu oslovit lékaře, své sponzory i vysílací společnosti. Jednat bude také se zástupci předních evropských lig a klubů. "Budou to muset být hodně detailní konzultace, při nichž budeme muset prokázat dostatek diplomacie a moudrosti," uvedl Blatter.

Členské státy Evropské fotbalové unie (UEFA) se v září shodly, že budou podporovat přesun termínu mistrovství na leden. Sám Blatter se již před časem vyjádřil, že by turnaj měl začít v listopadu.

FIFA se podle Blattera také hodlá zajímat o podmínky, v nichž v Kataru pracují na stavbách pro šampionát zahraniční dělníci. Britský list The Guardian v září napsal, že stavební firmy najaly tisíce dělníků z Nepálu, Indie a Srí Lanky a nutí je pracovat v nelidských podmínkách. V létě dokonce během dvou měsíců při pracovních nehodách nebo na srdeční příhody zemřelo 44 lidí. 

"I když to nespadá pod naše pravomoci, neboť nemůžeme přebírat odpovědnost za bezpečnost na stavbách na světě, nejsme k tomu lhostejní. Nemůžeme říct, že nám to nedělá starosti," uvedl Blatter. "Není to zodpovědnost FIFA, ale nechceme před tím zavírat oči. Zasáhnout může pouze sám Katar a byli jsme ujištěni, že to udělá," dodala hlava světového fotbalu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy