Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FIS Magazín SP

Blatter: Na fotbalovém MS by měli pískat jen profesionálové

Ulrichen (Švýcarsko) - Prezident mezinárodní federace FIFA Sepp Blatter chce, aby zápasy na příštím fotbalovém mistrovství světa pískali výhradně profesionální rozhodčí. Zatímco na letošním turnaji v Jihoafrické republice pouze dva z 30 rozhodčích neměli civilní zaměstnání, za čtyři roky v Brazílii by se měli všichni věnovat jen rozhodcovské činnosti.

"Pokud budu prezidentem, budou v Brazílii jen profesionálové. Nemůžete mít neprofesionální rozhodčí v profesionálním fotbalu," řekl Blatter, který se chystá za rok v červnu ucházet o čtvrté čtyřleté funkční období v čele FIFA. Od plného profesionalismu si slibuje zlepšení kvality arbitrů, jejichž chyby poznamenaly především osmifinálové zápasy letošního MS. Angličanům nebyl uznán regulérní gól v zápase s Německem, Mexičané naopak inkasovali neregulérní branku od Argentiny.

Komplexní plán na zvýšení kvality rozhodčích hodlá Blatter předložit na říjnovém zasedání výkonného výboru FIFA v Curychu. "Půjde o nový přístup k rozhodování na nejvyšší úrovni," uvedl čtyřiasedmdesátiletý funkcionář během turnaje, který se v neděli konal na jeho počest nedaleko jeho bydliště v Alpách. Chtěl by například preferovat mladší rozhodčí.

Blatter je dlouhodobě zastáncem dobrého finančního ohodnocení rozhodčích, které by mělo mimo jiné snížit nebezpečí korupce. Za působení na mistrovství světa v JAR dostal každý z arbitrů 50 000 dolarů. FIFA navíc chystá program pro rozhodčí, na který má pro příští čtyři roky vyčleněno 43 milionů dolarů (asi 838 milionů korun).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy