Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Bílkův tah: Rajtorala nahradí v nominaci Latka

Praha – Zranění třísla vyřadilo z nominace české fotbalové reprezentace pro středeční přípravný zápas Františka Rajtorala. Trenér Bílek se hráče nastupujícího v klubu i reprezentaci na pravé záloze rozhodl nahradit stoperem Slavie Martinem Latkou. Pro osmadvacetiletého obránce to bude premiéra v národním týmu. Trenér Michal Bílek musel dodatečně udělat změnu i na brankářském postu, kde zraněného Jana Laštůvku nahradí Tomáš Grigar z Teplic. 

Martin Latka
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Latka připustil, že byl překvapený, když mu dnes volal manažer reprezentace Vladimír Šmicer a oznámil mu nominaci. "Žádné náznaky o tom, že bych měl být nominován, jsem neměl. Nečekal jsem to," uvedl Latka. "Jestli se dostanu na hřiště, to teď vůbec netuším. S nikým z trenérů jsem zatím ani nemluvil, jenom se Šmícou," doplnil.

Plzeňský pravý záložník nebo obránce Rajtoral si v týdnu poranil tříslo a nenastoupil tak ve čtvrtečním duelu Evropské ligy s Hapoelem Tel Aviv. Musel se také omluvit reprezentačnímu trenérovi Michalu Bílkovi, který ho v posledních třech zápasech postavil do základní sestavy.

Místo něj se Bílek rozhodl povolat slávistu Latku, který bude už šestým nováčkem v aktuální nominaci. Poprvé dostali pozvánku také olomoučtí Michal Ordoš a Martin Pospíšil, sparťan Ladislav Krejčí, Tomáš Kalas z nizozemského Arnhemu a Bořek Dočkal z Trondheimu. "Z kádru, který je na Slovensko, se znám se všemi. Není tam snad nikdo, s kým bych se viděl úplně poprvé," prohlásil Latka.

Nevadí, že hraje jinde

Latka hraje na jiném postu než Rajtoral a v nominaci tím pádem zůstane jediný klasický pravý bek Theodor Gebre Selassie. Bílek v tom ale nevidí problém. "Zraněného Rajtorala může nahradit na postu krajního obránce Tomáš Kalas, který na tomto místě hraje pravidelně za Arnhem. Stopery doplní Latka. Výkony ve Slavii ho k nominaci opravňují," řekl kouč.

Latka, který má vedle působení v Českých Budějovicích a Slavii na kontě i zahraniční angažmá v Panioniosu Atény a Birminghamu, přijede na reprezentační sraz poprvé od roku 2007, kdy byl kapitánem jednadvacítky. Startoval i na mistrovství světa dvacítek v roce 2003.

"V reprezentaci jsem byl naposledy tak dávno, že už si to snad ani nepamatuji. Byla to ta dekáda, kdy jsme s jedenadvacítkou postoupili na Euro. O to jsem ale kvůli zranění přišel," zavzpomínal Latka. Fotbalová reprezentace se sejde v pondělí v Praze, v úterý pak odcestuje do Olomouce, kde se o den později utká se Slovenskem.

Tomáš Grigar ještě v dresu Sparty
zdroj: EPA autor: BENOIT DOPPAGNE-MICHEL KRAKOWSKI

Čech na Slovensko do Olomouce nepřijede, v bráně si odchytají premiéru Vaclík či Grigar

Do něj půjde český tým se dvěma v reprezentaci nezkušenými gólmany. Při absenci jedničky Petra Čecha nebude mít trenér Bílek k dispozici ani jeho obvyklé náhradníky Jaroslava Drobného a Laštůvku, který utrpěl nespecifikované zranění ve čtvrtečním duelu Evropské ligy na hřišti Neapole.

Bílek se tak rozhodl vyzkoušet sparťana Tomáše Vaclíka, který byl dosud jen na jednom srazu, ale do hry nezasáhl. K němu dnes povolal i Grigara, který zatím nastoupil ke dvěma reprezentačním duelům v roce 2009. A to na poločas v přípravě s Maltou a při porážce 0:2 s Ázerbájdžánem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy