Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

Bílek povolal na Nory všechny opory, nováčkem je Gecov

Praha - Trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek povolal na přípravné utkání v Norsku všechny hlavní opory včetně brankáře Petra Čecha, záložníka Tomáše Rosického a útočníka Milana Baroše. Nováčkem v nominaci je záložník Fulhamu Marcel Gecov. Duel v Oslu se odehraje ve středu 10. srpna a bude pro národní tým generálkou na zářijové utkání evropské kvalifikace ve Skotsku.

Bílek prý měl třiadvacetiletého Gecova, který před pár dny přestoupil z Liberce do anglického Fulhamu, vyhlédnutého již delší dobu. "Marcel měl dobrou minulou sezonu v Liberci a sehrál velmi dobrý závěrečný turnaj mistrovství Evropy jednadvacítek, kde patřil k nejlepším. Je důrazný, má dobrou kondici a je na tom velmi dobře pohybově. Navíc dokáže i rozehrát a zapojit se do kombinace," řekl Bílek na tiskové konferenci v Praze.

Gecov by podle něj mohl v budoucnu patřit ke stavebním kamenům české zálohy. "Má obrovské předpoklady, aby se stal v budoucnu důležitým hráčem národního týmu. Počítám s ním v Norsku do základní sestavy a jsem sám zvědavý, jak se prosadí," prohlásil Bílek.

Drobné potíže má jen Roman Hubník

Bílkova nominace na utkání s Norskem

Bílka těší, že do Osla může vzít nejsilnější možný tým. Z tradičních opor mu bude totiž chybět pouze útočník CSKA Moskva Tomáš Necid, který je po operaci kolena a jeho rekonvalescence potrvá přibližně půl roku. "Nikdo se neomluvil. Všichni nominovaní jsou v pořádku až na Romana Hubníka, který má po přípravném utkání s Realem Madrid určité zdravotní problémy. Ale mluvil jsem s ním, ve středu by měl začít trénovat a v sobotu odehrát bundesligové utkání, takže by pro nás měl být k dispozici," řekl Bílek.

Do týmu se poprvé od loňského turné ve Spojených státech amerických vrací útočník Tomáš Pekhart, v nominaci je znovu sparťan Kamil Vacek. "Pekhart sice nehrál na mistrovství Evropy v oslnivé formě, ale je to s Davidem Lafatou nejlepší střelec minulého ročníku a zasluhoval si dostat šanci. Dovede se střelecky prosadit a takovéhle hráče v týmu potřebujeme," vysvětlil kouč Pekhartovu nominaci.

I v Norsku postaví Bílek brankáře Čecha mezi tyče na celých 90 minut. V následujícím přípravném utkání s Ukrajinou tři dny po klíčovém souboji se Skotskem však plánuje dát premiérovou šanci dvojce Janu Laštůvkovi.

Do Norska s ochrankou

Český tým se musí v Norsku připravit na zvýšená bezpečnostní opatření po nedávném atentátu na vládní budovy v Oslu a střeleckém masakru Anderse Behringa Breivika na nedalekém ostrově. Reprezentace si dokonce bere na sever Evropy vlastní ochranku. "Je to výjimečné, normálně si na přátelské utkání nikoho nevezeme. Budou s týmem a taky budou po ruce pro případnou spolupráci s norskými bezpečnostními složkami. Ale já se nebojím, že by něco hrozilo," uvedl manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Nominace fotbalové reprezentace na utkání v Norsku

Brankáři: Petr Čech, Jan Laštůvka.

Obránci: Zdeněk Pospěch, Jan Rajnoch, Tomáš Sivok, Roman Hubník, Daniel Pudil, Michal Kadlec.

Záložníci: Tomáš Rosický, Tomáš Hübschman, Jaroslav Plašil, Marcel Gecov, Kamil Vacek, Jan Rezek, Milan Petržela, Jan Polák.

Útočníci: Milan Baroš, David Lafata, Tomáš Pekhart.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy