Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
a EURO s Petrem Ševčíkem

Bílek nominoval Ordoše a Kalase, chybí Čech

Praha - Pět nových hráčů je v devatenáctičlenné nominaci fotbalové reprezentace před přípravným zápasem se Slovenskem, který se uskuteční příští středu v Olomouci. Chybí brankář Petr Čech. První pozvánku dostali obránce Tomáš Kalas z nizozemského Arnhemu, záložníci Ladislav Krejčí ze Sparty, Bořek Dočkal z Trondheimu, Martin Pospíšil a jeho olomoucký spoluhráč Michal Ordoš.

Michal Ordoš
zdroj: ČTK autor: Luděk Peřina

Nováčci si podle kouče zaslouží reprezentační šanci díky aktuální formě. "Kalas s Pospíšilem se dobře jevili v jednadvacítce, daří se jim i v klubech. Pospíšil svým stylem trochu připomíná i Tomáše Rosického. Krejčí se po zranění dostává do své bývalé výkonnosti, Dočkal také už delší čas ukazuje velmi dobrou výkonnost, což potvrzuje i vstřelenými góly. Ordoš je už zkušený a jako podhrotový hráč letos dal už dvanáct branek, což je výborná bilance," vypočítal Bílek.

Na první reprezentační start čekají také sparťanský brankář Tomáš Vaclík a útočník Libor Kozák z Lazia Řím, kteří ale už v minulosti v národním týmu byli. Bílek před posledním letošním zápasem sčítá i hodně ztrát. Vedle Čecha, který nyní dostal volno kvůli nabitému programu v Chelsea, dlouhodobě chybějí i záložníci Tomáš Rosický a Václav Pilař. Nově jsou na marodce také obránce Michal Kadlec a záložník Petr Jiráček.

Kouč Michal Bílek: "O výsledek jde v každém utkání. I když máme v týmu hodně nováčků a souhra nemusí být taková, protože si nějaké věci chceme vyzkoušet. Na únorový přípravný zápas s Tureckem už zase chceme mít nejsilnější možný výběr."

Michal Ordoš: "Nevěřil jsem tomu. Psalo se, že trenérům se z Olomouce líbí Martin Pospíšil, takže já jsem s tím nepočítal. Ale teď jsem o to šťastnější. Zahrát si nároďák, to je přece sen každého kluka."

Bořek Dočkal: "Beru to jako velkou šanci. Netuším, jestli ji dostanu přímo v zápase, ale dobré pro mě je už to, že se můžu před trenérem ukázat i v přípravě, nebo na něj během srazu celkově zapůsobit svým chováním. Vždyť jsem pro lidi z nároďáku pořád neznámý."

Čech, jemuž chybějí jen dva zápasy k završení stovky reprezentačních startů, nedorazí hlavně proto, aby se mohl dobře nachystat na prosincové mistrovství světa klubů. "Ale není to tak, že by reprezentace měla nějakou dohodu s Chelsea o tom, že Petr (Čech) na přípravné zápasy jezdit nebude," vyvrátil reprezentační manažer Vladimír Šmicer dřívější zprávy o tom, že Čech kvůli problémům s loktem v budoucnu na přání londýnského klubu vynechá reprezentační akce.

Bílkovy plány zkřížila také zranění útočníků Stanislava Tecla z Jihlavy a Václava Kadlece ze Sparty. Proti minulým zápasům nyní v mužstvu nejsou ani útočník Tomáš Pekhart z Norimberku a záložníci Josef Hušbauer ze Sparty s Milanem Petrželou z Augsburgu.

Je nám líto, video expirovalo.
Fotbalová nominace před zápasem se Slovenskem

Pekhart sice pro Bílka na podzimním startu kvalifikace byl první volbou do útoku, v říjnovém utkání s Maltou se poprvé v národním týmu i střelecky prosadil, ale nyní vytáhlý forvard mezi pozvanými hráči chybí. I proto, že byl kritizován po posledním kvalifikačním duelu s Bulharskem, který skončil bezbrankovou remízou, a Pekhartovi byla vyčtena malá aktivita.

"Chci teď dát větší šanci Lafatovi a v akci chci vidět i Kozáka. Proto teď v týmu není Pekhart, protože by se proti Slovensku zřejmě do hry nedostal," uvedl Bílek. Přestože reprezentační výběr, který v prvních třech zápasech kvalifikace MS nasbíral pět bodů, před duelem se Slovenskem doznal mnoha změn, Bílek si v Olomouci bude přát dobrý výsledek. I proto, aby utlumil dlouhodobou kritiku.

V nominaci slovenské fotbalové reprezentace na přátelské utkání s Českou republikou nechybějí ani dva plzeňští útočníci Marek Bakoš s Michalem Ďurišem. Ve dvacetičlenném výběru trenérů Stanislava Grigy a Michala Hippa je 17 legionářů. Do národního týmu se po dvou letech vrací útočník Jakub Sylvestr. Ten momentálně obléká dres druholigového německého Aue.

Záložník Neapole Marek Hamšík
zdroj: AP

Slovenskou ligu zastupují pouze tři hráči - brankář Matúš Putnocký s obráncem Lukášem Pauschekem ze Slovanu Bratislava a záložník Viktor Pečovský ze Žiliny. S českou nejvyšší soutěží má vedle Bakoše a Ďuriše zkušenost také univerzál Michal Breznaník, který v létě přestoupil z mistrovského Liberce do ruského Permu. Krajní obránce Mohuče Radoslav Zabavník a janovský záložník Juraj Kucka zase v minulosti hráli za pražskou Spartu. Ve slovenském týmu nechybějí největší opory v čele s kapitánem Martinem Škrtelem z Liverpoolu a středopolařem Neapole Markem Hamšíkem.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy